Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу 2 квітня прибуде з офіційним візитом до Будапешта, незважаючи на ордер Міжнародного кримінального суду (МКС) на його арешт.
Візит відбудеться на запрошення угорського прем’єра Віктора Орбана, який відкрито розкритикував рішення суду в Гаазі, пишуть «Факти» з посиланням на Тhe Times of Israel.
Орбан не виконуватиме рішення МКС щодо арешту Нетаньяху
Під час перебування в Будапешті Нетаньягу зустрінеться з Орбаном, який ще в листопаді 2024 року, після оголошення рішення суду, запросив ізраїльського прем’єра до Угорщини.
Орбан засудив ордер МКС і публічно заявив, що не буде виконувати його, хоча Угорщина як держава-учасниця Римського статуту юридично зобов’язана заарештувати Нетаньягу.
Очікується, що візит триватиме до 6 квітня.
МКС звинувачує Нетаньягу та Галланта у воєнних злочинах
Міжнародний кримінальний суд звинувачує Нетаньягу та колишнього міністра оборони Ізраїлю Йоава Галланта у воєнних злочинах, зокрема у використанні голоду як методу ведення війни.
Ордер видано також на арешт лідера ХАМАСу Мохаммеда Даїфа, який підозрюється у злочинах, пов’язаних з нападом на Ізраїль 7 жовтня 2023 року.
Рішення МКС потребує виконання країнами-членами, адже сам суд не має механізму для примусового арешту.
Ордери на арешт Нетаньягу та Галланта
21 листопада 2024 року МКС видав ордери на арешт Нетаньягу та Галланта, звинувативши їх у злочинах, скоєних у Секторі Гази.
Також ордер отримав лідер військового крила ХАМАСу Мухаммед Дейф, який, за даними ізраїльської армії, загинув у серпні 2024 року під час удару по Хан-Юнісу.
Країни, що ратифікували Римський статут, зобов’язані затримати ізраїльських політиків у разі їхнього прибуття. Наразі статут підписали 137 країн, а ратифікували 123 держави.
Члени ізраїльського уряду звинуватили МКС у Гаазі в антисемітизмі через видані ордери на арешт.
Тодішній президент США Джо Байден назвав це рішення “обурливим”. Водночас низка країн, зокрема Канада, Велика Британія та Литва, підтвердили намір виконати рішення МКС