Ярослава Тимощук
Україна та Росія домовилися про обмін полоненими після переговорів делегацій обох країн у Стамбулі 16 травня. Обмін, анонсований на «найближчий час», за повідомленнями представників української делегації на переговорах, може стати найбільшим в історії війни Росії проти України.
Що важливо знати про цей обмін? Кого до нього включать? Та чи зможе він уможливити повернення не лише військових, а й цивільних полонених? Читайте про це в матеріалі Радіо Свобода .
Коли чекати на обмін
Домовленість про звільнення 1000 наших людей з російського полону стала чи не єдиним реальним результатом зустрічі в Туреччині Володимир Зеленський
Президент України Володимир Зеленський 22 травня розповів, що провів нараду з підготовки обміну.
«Домовленість про звільнення 1000 наших людей з російського полону стала чи не єдиним реальним результатом зустрічі в Туреччині. Працюємо, щоб цей результат був забезпечений, – заявив Зеленський. – З’ясовуємо деталі по кожній людині, яку подали у списках із російської сторони».
Голова Офісу президента України Андрій Єрмак заявив 22 травня, що провів онлайн-розмову з дипломатичними представниками лідерів країн Північної Європи та Балтії.
«Координуємо наші позиції щодо переговорів про досягнення справедливого та сталого миру для України», – заявив Єрмак.
Він також додав, що наступна зустріч із представниками Росії на переговорах можлива після виконання домовленостей щодо обміну у форматі 1000 на 1000.
Раніше Зеленський на брифінгу журналістам заявляв, що нинішній обмін стосується військовополонених, пише «Суспільне».
Обмін дітей на військовополонених він назвав несправедливим і таким, що суперечить законам, «навіть законам війни».
«З нашого боку, були сигнали щодо політв’язнів і журналістів. Я не хочу зараз заглиблюватися в деталі. Міняти дітей на військових… Якщо чесно, ми не підтримуємо такий підхід. Діти повинні повертатися, так? Саме за такими принципами зараз працює група під керівництвом Умєрова разом із представниками Служби безпеки та розвідки», – сказав президент.
Photo Gallery:
Обмін полоненими за формулою «175 на 175» (фотогалерея)
- Радіо Свобода
19 березня Україна та Росія провели обмін полоненими за формулою «175 на 175». Ще 22 захисники повертаються додому завдяки заходам поза обмінами. За словами президента України Володимира Зеленського, це «один із найбільших обмінів»
Над втіленням покрокового плану обміну полоненими працюють усі ключові українські інституції, заявив міністр оборони Рустем Умєров. За його словами, це – Міноборони, Головне управління розвідки МО, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки, Міністерство внутрішніх справ, Офіс уповноваженого Верховної Ради з прав людини.
Узгоджено покроковий план реалізації домовленості Рустем Умєров
«Узгоджено покроковий план реалізації домовленості – з урахуванням безпекових, гуманітарних та логістичних аспектів, і завдання на найближчі дні. Наша мета незмінна – повернути кожного», – повідомив Умєров.
17 травня СБУ заявила, що розпочала підготовку до масштабного обміну.
«СБУ формує перелік російських військових, що утримуються в українському полоні і можуть бути передані РФ», – заявили у відомстві.
Також у відомстві повідомили, що спільно з МОЗ та іншими структурами СБУ «проводить підготовку до прийому українських воїнів, які наразі перебувають у ворожому полоні. Серед іншого, готується відповідна інфраструктура, локації та медичний персонал, необхідні для прийому, супроводження та реабілітації наших військових».
Очільник ГУР Кирило Буданов в ефірі телемарафону 17 травня розповів, що обмін полоненими може відбутися «наступного тижня» (тобто найближчими днями).
Тим часом у Росії у ті дні заявили про «складність» у підготовці до обміну полоненими. Як написав російський «Інтерфакс» із посиланням на прессекретаря Путіна Дмитра Пєскова, «питання вимагає часу».
«Питання досить трудомістке, ведеться робота з обміну конкретними іменами. Оскільки мова йде про тисячу на тисячу, звичайно, це вимагає якогось часу», – цитує видання Пєскова.
За словами представників Кремля, робота триває оперативно, бо всі зацікавлені у максимально швидкому процесі.
22 травня голова Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що Україна зробила свою частину «підготовчої роботи» у контексті обміну 1000 на 1000: «Росія мала б прискоритись з цим».
Також представник ГУР Андрій Юсов деяким медіа повідомив, що Україна передала росіянам список на обмін у форматі «1 000 на 1 000».
Раніше 22 травня речник Путіна заявляв, що Росія свій список вже передала, а на український ще чекають. Згодом він сказав, що Москва вже отримала цей список.
Photo Gallery:
Звільнення 207 українських полонених (фоторепортаж)
31 січня між Україною і Росією відбувся великий обмін полоненими. Додому повернули 207 українців, повідомив президент Зеленський у телеграмі
Чи можливо повернути цивільних?
Про повернення цивільних, які перебувають у російському полоні, висловився уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. Як повідомляє «Укрінформ», про цивільних наразі не йдеться, але, з огляду на наявну практику, згодом це може вдатися.
«Є Женевські конвенції, в яких прямо передбачено проведення обмінів, і через ці інструментарії у нас є змога юридично повертати військовополонених. Щодо цивільних – це питання не лише не врегульовано, а, згідно з Женевськими конвенціями, прямо прописано, що країна, яка окупувала частину іншої країни, не має права затримувати цивільних громадян. Але, на жаль, у міжнародному гуманітарному праві немає відповіді на запитання – а як же реагувати, якщо РФ продовжує цю незаконну практику», – зазначив Лубінець.
Він також розповів, що Україні наразі вдалося повернути 174 цивільних громадяни, тож загалом практика домовленостей існує.
Ініціатива «Цивільні в полоні» дає цифру у 18 тисяч утримуваних цивільних у РФ.
«Точних цифр, скільки таких людей [цивільних у полоні], дійсно немає. Лубінець називає цифру, яку я вважаю близькою до максимальної. Я орієнтуюся на цифру приблизно 7 тисяч цивільних. Таких людей більше, ніж військовополонених, в будь-якому випадку», – розповів Радіо Свобода доктор політичних наук і експерт Центру громадянських свобод (ЦГС) Михайло Савва.
За інформацією Міністерства культури та стратегічних комунікацій, у російському полоні досі утримують 30 журналістів та 30 українських музикантів.
Позиція влади України щодо безумовного звільнення цивільних та дітей є правильною Михайло Савва
«Позиція влади України щодо безумовного звільнення цивільних та дітей є правильною. Обмінювати цивільних неможливо хоча б тому, що Україна не захоплювала тисячі росіян. Цивільних українців просто нема на кого міняти. Але є ще одна важлива причина. Захоплювати некомбатантів та позбавляти їх свободи забороняє міжнародне гуманітарне право. Не можна заохочувати агресора творити зло», – коментує для Радіо Свобода Михайло Савва.
Він додає, що потрібно посилювати тиск на російський режим з вимогою звільнити незаконно позбавлених волі цивільних.
«Потрібен спеціальний пакет міжнародних санкцій «за цивільних», – вважає Михайло Савва. – Під санкції повинні потрапити і конкретні посадові особи РФ, і злочинні організації, наприклад, військова поліція РФ, Федеральна служба виконання покарань та Федеральна служба безпеки».
«Перехід до масового звільнення цивільних, якщо це станеться днями, відкриває можливість, якої не було з 2014 року. А саме – звільнити всіх, кого позбавили волі незаконно. Але простим цей процес не буде», – каже Савва.
Бути пильними
Водночас у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими заявили, що після анонсованого обміну почастішали маніпуляції й стали активнішими шахраї, які спекулюють на родинах українських полонених військових та намагаються ввести їх в оману, телефонуючи їм.
Відразу після звільнення військового з полону та верифікації його особи його рідні та близькі отримають персональні повідомлення від Коордштабу, зазначають у відомстві. Для отримання достовірної інформації закликають слідкувати за офіційними повідомленнями на сайті та в соцмережах Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: