Пʼятеро людей, які працюють над редакцією нового проєкту угоди про копалини, повідомили, що нова редакція є жорсткішою за попередню, а команда Дональда Трампа жорстко продавлює новий договір.
Про це йдеться в ексклюзиві видання NV.
Українська сторона вчора, 21 лютого, отримала від американських партнерів нову версію угоди по використанню природних копалин України. Проєкт угоди, яка має розблокувати подальшу співпрацю сторін в мирному врегулюванні, виявився на порядок жорсткішим, ніж перший варіант, який привіз в Київ міністр фінансів США Скотт Бессент кілька днів тому, повідомляють NV пʼять людей, які працюють над редакцією нового проєкту угоди.
Нова версія від американських партнерів пропонує закріпити за США 100% власності майбутнього фонду і розподілити внески сторін у фонді у співвідношенні два до одного, де українська сторона вносить дві третини майбутніми надходженнями від видобутку, а американська сторона — третину, яку вже надала у вигляді зброї. Розмір фонду американська сторона пропонує встановити на рівні $500 млрд. Угода охоплює не лише мінеральні копалини, а й газ і нафту. Майбутні доходи від портів не входять в угоду.
Американська сторона вважає угоду суто комерційною і виносить обговорення питань гарантій безпеки за межі цієї домовленості. Також в межах угоди США не беруть на себе жодних зобовʼязань по інвестиціям.
Українська сторона пропонує переглянути обʼєм фонду і закріпити необхідність використання грошей фонду виключно для інвестицій в Україні.
Усі джерела дотичні до роботи над контрактом вважають новий проєкт жорсткішим, ніж попередній і схиляються до того, що Київ буде змушений підписати угоду найближчим часом, щоб розблокувати співпрацю над мирним врегулюванням.
Хоч експерти вважають, що в Україні є великі обсяги рідкісноземельних копалин, розмір покладів і економічна доцільність їх видобування залишаються недослідженими. Більшість експертів залучених до процесу узгодження угоди з української сторони вважають за доцільне приоритезувати розблокування співпраці з американською стороною над деталями виконання угоди, яка може розтягнутися на довгий час і охопити нову американську адміністрацію після Трампа.
Угода України зі США про рідкісноземельні метали — що відомо
12 лютого 2025 року Володимир Зеленський за результатами зустрічі з міністром фінансів США Скоттом Бессентом у Києві заявив, що Штати передали Україні проєкт угоди про партнерство у видобутку корисних копалин.
Канал CNN повідомив, що глава держави відмовився підписувати документ. Агентство Reuters також повідомляло, що Україна 14 лютого передала Сполученим Штатам свої пропозиції щодо двосторонньої угоди.
15 лютого Зеленський заявив, що не дозволив українським міністрам підписати угоду про корисні копалини зі США, тому що вона ще не готова і не захищає інтереси України.
The Washington Post із посиланням на джерела повідомляло, що США претендували на контроль видобутку половини рідкісних мінералів в Україні, зокрема літію, графіту й урану. Як сказав один зі співрозмовників WP, у президента Зеленського було всього кілька хвилин, щоб ознайомитися з пропозицією США перед зустріччю з міністром фінансів Скоттом Бессентом 12 лютого.
Газета The Telegraph із посиланням на проєкт попереднього договору писала, що варіант угоди про корисні копалини, який США запропонували Україні і який не підписав Зеленський, фактично передбачав «економічну колонізацію». Зокрема, у документі було сказано, що «для всіх майбутніх ліцензій США матимуть пріоритетне право купівлі експортованих корисних копалин».
19 лютого Володимир Зеленський під час брифінгу назвав угоду США щодо рідкісноземельних копалин нечіткою, у якій не було нічого про гарантії безпеки. Утім, у документі було зазначено, що Україна має віддати 50% від того, що перелічено в ньому.
Того ж дня Майк Волц заявляв про «ескалацію риторики» і «опір» укладенню угоди про розробку українських корисних копалин, чого Трамп, за його словами, «не збирається терпіти». Він також стверджував, що відносини між американським і українським президентами погіршуються.
Читайте також: Українці про нічні жахіття від Трампа: «Путін уже в Білому домі»
20 лютого Axios із посиланням на власні джерела повідомило, що адміністрація президента США Дональда Трампа надала Україні «покращений» проєкт угоди щодо корисних копалин.
За словами обізнаного джерела, кілька помічників президента України Володимира Зеленського закликали його підписати оновлену угоду, щоб уникнути подальшого зіткнення з Трампом.
22 лютого Sky News з посиланням на джерела повідомило, що президент України Володимир Зеленський не готовий укласти угоду зі США щодо видобутку корисних копалин, оскільки Україна бачить «низку проблемних питань» у проекті угоди.
Читайте також: Експертна група уряду з понеділка почне роботу над угодою про копалини зі США, – Стефанчук