Нова армія у таврійських степах? Росія зміцнює підступи до Криму

Мітинг, присвячений проводам військовослужбовців 47-ї мотострілецької дивізії ЗС РФ на війну в Україні. Севастополь, Крим, 27 вересня 2022 року

 

21 серпня розвідка Великобританії повідомила про можливе формування РФ нової 18-ї загальновійськової армії, куди увійдуть підрозділи, що вже діють у Херсонській області, у тому числі 22-го армійського корпусу з Криму. Імовірно, армія складатиметься з мобілізованих військовослужбовців та зосереджена на оборонних операціях на півдні України.

На думку британських розвідників, це викликано необхідністю вивільнити досвідченіші підрозділи російських ВДВ для ведення боїв на ключових напрямах у Запорізькій області. «Існує реалістична можливість того, що це призвело до нещодавньої передислокації повітрянодесантних сил від Херсонщини на Оріхівський напрямок, де йдуть важкі бої», – йдеться у повідомленні.

Ще раніше, на початку серпня, розвідка інформувала, що за останні два місяці Росія з певною часткою ймовірності почала формувати нові великі військові з’єднання, щоб посилити свої наземні сили у війні проти України. І що у довгостроковій перспективі РФ прагне посилити свої сили проти НАТО.

Ці повідомлення лягають у канву торішнього серпневого указу російського президента Володимира Путіна про збільшення чисельності армії. Документ набрав чинності у січні 2023 року та передбачає нову штатну чисельність збройних сил РФ на рівні 2 039 758 одиниць, у тому числі 1 150 628 військовослужбовців.

Мітинг, присвячений проводам військовослужбовців 47-ї мотострілецької дивізії ЗС РФ на війну в Україні. Севастополь, Крим, 27 вересня 2022 року

Якщо взяти до уваги останні відомості британської розвідки, то 18-а загальновійськова армія як оперативне об’єднання, швидше за все, буде підпорядкована Південному військовому округу, куди разом із Чорноморським флотом РФ входить згаданий 22-й армійський корпус (АК). Частини та з’єднання 22-го АК, а саме – 126-а окрема бригада берегової оборони, 127-а окрема розвідувальна бригада, 8-й окремий артилерійський полк, з першого дня повномасштабного російського вторгнення задіяні у бойових операціях в Україні. І при цьому понесли і продовжують зазнавати втрат живої сили та техніки.

У структуру Південного військового округу поки що включено три загальновійськові армії: 8-а (Новочеркаськ Ростовської області), 49-а (Ставрополь) та 58-а (Владикавказ). Практично всіх їхніх мотострілецьких, танкових, артилерійських частин у тому чи іншому складі воюють на сході та півдні України. Найвідоміше з цих об’єднань – «нова стара» 8-а армія (сформована 1943 року, а потім відновлена 2017 року), вона єдина гвардійська та «ленінська». У її складі проти ЗСУ воюють також два армійські корпуси з угруповань «ЛНР» та «ДНР» (терористичні угрупування, що контролюють окуповані частини Луганської та Донецької областей – ред).

Є ще у складі 8-ї армії така сама «стара нова» 150-та Ідрицько-Берлінська ордена Кутузова II ступеня мотострілецька дивізія. Вона потрапила в аннали радянської історії тим, що її військовослужбовці 30 квітня 1945 року поставили дивізійний бойовий прапор у Берліні над поваленим рейхстагом. Але через півтора роки знакове поєднання зі складу Групи радянських військ у Німеччині все ж таки розформували.

Солдат 150-ї дивізії РСЧА встановлює прапор на будівлю Рейхстагу. Берлін, Третій Рейх, 30 квітня 1945 року

З ініціативи нинішнього міністра оборони РФ Сергія Шойгу дивізію наново відродили у 2016 році під приводом погіршення міжнародних відносин із сусідніми державами. Копію бойового прапора 150-ї мсд на всіх пропагандистських заходах у Росії давно використовують як «Прапор Перемоги».

У червні минулого року Генштаб ЗСУ повідомив, що окремі підрозділи дивізії на попаснянському напрямку в Луганській області зазнали значних втрат – не менше 50% особового складу, озброєння та техніки.

«Особовий склад противника деморалізований, що зумовлено постійним перенесенням термінів їхньої ротації. Це призводить до відмови особового складу від участі у бойових діях», – йшлося у зведенні ЗСУ.

На хвилі відродження «фронтових традицій Великої Вітчизняної війни», як у Росії називають Другу світову війну, можлива і поява «нової старої» 18-ї загальновійськової армії. Слід нагадати, що популярність у СРСР, з обов’язковим вивченням у всіх середніх та вищих навчальних закладах, ця армія отримала лише після 1978 року. Тобто тоді, коли в журнальному варіанті вийшли мемуари радянсько-партійного лідера Леоніда Брежнєва, що діє, «Мала земля».

«Малою землею» у розпал боїв у 1943 році на Північному Кавказі в період Другої світової війни назвали плацдарм на косі під Новоросійськом, куди висадилася 18-та десантна (згодом перейменована на загальновійськову) армія. Армійський політвідділ, основним завданням якого був прийом бійців і командирів до комуністичної партії, вручення їм партквитків, очолював майбутній генсек Брежнєв. Але через рік після перемоги 18-у армію, як і згадану 150-ю МСД, розформували в останньому ПКД (пункті постійної дислокації) у Групі радянських військ у Німеччині.

Генеральний секретар ЦК КПРС Л.І. Брежнєв під час відвідин дитячого табору "Артек". Крим, 1979 рік

Не виключено, що до складу реанімованої 18-ї армії передадуть деякі підрозділи того ж таки 22-го АК. А далі, виходячи з практики оргштатних заходів, що склалася за десятиліття в радянських і російських збройних силах, на балансі тих підрозділів формуватимуться вже окремі полки та батальйони безпосередньо дивізійно-армійського підпорядкування. Таким чином, чисельність 18-ї армії з часом, можливо, буде доведена приблизно до 100 тисяч військовослужбовців. Саме стільки «багнетів» нині налічує кожна з 11 піхотних (є ще одна танкова), тобто загальновійськових армій РФ.

Підготовка танкових екіпажів та мотострілкових підрозділів з числа мобілізованих російських військовослужбовців. Ілюстраційне фото

Ймовірно, що поступово укомплектують, у тому числі й жителями Криму, 18-ту армію в рамках мобілізаційної кампанії, яка не припиняється в Росії з вересня 2022 року. Про це нещодавно заявив представник головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов на брифінгу у медіацентрі «Україна – Укрінформ». «Щодня та щомісяця ці (мобілізаційні) заходи тривають, і щомісяця близько 20 тисяч людей мобілізуються», – уточнив Юсов.

Джерело

Новости Крыма