«Ніхто не заплатить за вкрадені роки». Перша «бахчисарайська група» повернулася до Криму з ув’язнення в Росії

Рустем Абільтаров, Ремзі Меметов та Зеврі Абсеїтов. Колаж із фото «Кримської солідарності»

 

БАХЧИСАРАЙ-КИЇВ. Кримчани Ремзі Меметов, Зеврі Абсеїтов та Рустем Абільтаров, які одними з перших опинилися в російських в’язницях за звинуваченням у зв’язках із «Хізб ут-Тахрір» та спробі повалення російської влади, повернулися додому. Вони відбули повний дев’ятирічний термін покарання, призначений російським судом. Правозахисники вважають їхні справи політично вмотивованими. Як зустрічали у Криму колишніх політв’язнів і скільки їх залишається у російських в’язницях та СІЗО, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.

Ремзі Меметов, Зеврі Абсеїтов і Рустем Абільтаров – земляки, всі живуть у Бахчисараї. Вони не були вдома майже десятиліття. Весь цей час вони провели в російських катівнях за обвинуваченням за тяжкою кримінальною статтею, провину за якою вони не визнають. Привітати їх із поверненням на батьківщину зібралися понад 350 людей із різних регіонів Криму. Вони принесли з собою квіти, святкові кулі та солодощі.

Кримчани зустрічають у Бахчисараї співвітчизників Ремзі Меметова, Зеврі Абсеїтова та Рустема Абільтарова з «першої бахчисарайської групи», які відбули покарання у російській в'язниці, 12 лютого 2025 року. Фото «Кримської солідарності»

«Наші серця сповнені радості. Наші сини, які не мали жодної провини, провели у в’язницях стільки років. Ми бажаємо, щоб усі, хто залишився в ув’язненні, повернулися і возз’єдналися зі своїми батьками та дітьми», – цитує «Кримська солідарність» одного з гостей зустрічі.

Спеціально для тепер уже колишніх політв’язнів співвітчизники спекли торт, прикрашений кримським пейзажем і написом: «Дочекалися вас – дочекаємось усіх».

Кримчани зустрічають із тортом у Бахчисараї співвітчизників Ремзі Меметова, Зеврі Абсеїтова та Рустема Абільтарова з «першої бахчисарайської групи», які відбули покарання у російській в'язниці, 12 лютого 2025 року. Фото «Кримської солідарності»

Таким чином вони нагадали більш ніж про сотню кримчан, яких продовжують утримувати у російських в’язницях та СІЗО за звинуваченнями у зв’язках із «Хізб ут-Тахрір». Українські та російські правозахисники вважають, що цю статтю влада РФ використовує як інструмент репресій. Російські суди засуджують кримчан на десятки років ув’язнення.

«Терористи» без зброї і терактів

Кухаря Ремзі Меметова, стоматолога Зеврі Абсеїтова і теслю Рустема Абільтарова було затримано російськими силовиками в Криму в травні 2016 року у справі «першої Бахчисарайської групи» (ст. 205.5 КК РФ). За ним ж звинуватили і бахчисарайського підприємця Енвера Мамутова. Його засудили на 16,9 років позбавлення волі, він продовжує відбувати покарання у ВК-11 російського Ставрополя.

Энвер Мамутов

«Що я побачив у в’язниці? Що СІЗО використовується слідчими органами не лише щоб убезпечити суспільство від людей, які можуть завдати шкоди іншим громадянам. СІЗО також використовується для шантажу. Якщо людина не робить те, що хоче слідчий, то її позбавляють волі. Але якщо людина підписує папери і дає свідчення, потрібні слідчому, людину можуть випустити під підписку або домашній арешт», – заявляв у суді Енвер Мамутов.

Розгляд справи тривав 2,5 роки. Захист обвинувачених стверджує, що у матеріалах справи не було жодного доказу їхньої провини. Кримчани, зокрема, не мали при собі зброї, вибухівки чи боєприпасів, не планували вчиняти теракти і не закликали до цього інших.

«Протягом усього слідства не було подано жодного доказу провини та причетності чоловіків до терористичних актів чи насильства. В основу обвинувального вироку лягли свідчення «секретного свідка» і висновки релігієзнавчої експертизи, яку зробили фахівці у галузі культурології та філології, які не мають глибоких знань у релігії та в ісламі. Сторона обвинувачення також не надала доказів, що фігуранти справи намагалися повалити конституційний лад Російської Федерації та захопити владу», – наголошують у «Кримській солідарності».

Наприкінці грудня 2018 року Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону ухвалив вироки «бахчисарайській групі». Енвер Мамутов був засуджений до 17 років ув’язнення, Ремзі Меметов, Рустем Абільтаров та Зеврі Абсеїтов – до 9 років позбавлення волі.

Вони провину не визнали, заявивши, що переслідування за тероризм є політичним переслідуванням мусульман у Криму.

Фігуранти «Бахчисарайської четвірки» заперечували свої вироки. У 2019 році Верховний суд РФ у Москві скоротив терміни ув’язнення кожному учаснику справи на три місяці. Весь цей час вони перебували під арештом.

«ГУЛАГ XXI століття»

Російські в’язниці негативно вплинули на здоров’я активістів. Рустем Абільтаров в ув’язненні переніс інсульт і мікроінфаркт.

Кримчанина Рустема Абільтарова зустрічають у Криму після відбування покарання у російській в'язниці у справі «Хізб ут-Тахрір», 12 лютого 2025 року. Фото «Кримської солідарності»

У Ремзі Меметова прогресували хронічні захворювання – гіпертонія та артроз.

Крымчанина Ремзи Меметова встречают в Крыму после отбывания наказания в российской тюрьме по «делу «Хизб ут-Тахрир», 12 февраля 2025 года. Фото «Крымской солидарности»

Зеврі Абсеїтов скаржився на гіпертонію, проблеми зі шлунком та зубний біль.

«Час тягнувся повільно ці роки. Але волею Всевишнього ми всі витримали. Здоров’я, звичайно, у цих місцях… не додається, а погіршується. Але, Аллага Шукур [Слава Богу], ми вийшли більш-менш зі здоров’ям», – цитує Зеврі Абсеїтова «Кримська солідарність».

Кримчанина Зеврі Абсеїтова зустрічають у Криму після відбування покарання у російській в'язниці у справі «бахчисарайської четвірки «Хізб ут-Тахрір», 12 лютого 2025 року. Фото «Кримської солідарності»

2020 року генеральний консул України Тарас Малишевський відвідував кримчан у Ставропольській колонії, де перебували тоді Рустем Абільтаров і Зеврі Абсеїтов.

«Переді мною відкрився ГУЛАГ XXI століття, правда, без лісоповалів, але з уніфікованим підходом повільного виснаження кожного, з витягуванням життєвих сил, енергії та, відповідно, загостренням, прогресуванням хронічних захворювань», – розповів Малишевський після візиту.

Сьогодні колишні російські в’язні з’єдналися зі своїми сім’ями на рідній землі. Більшість кримчан, звинувачених у зв’язках із «Хізб ут-Тахрір», як і раніше, залишаються у російських в’язницях.

«Репресивна машина вкрала роки життя»

У Криму за неповних 11 років російської анексії відбулось 19 хвиль масових арештів у справах «Хізб ут-Тахрір», підрахували в Кримськотатарському ресурсному центрі. За цей час було засуджено 122 особи, переважно кримські татари, з яких вісім осіб від дзвінка до дзвінка відбули покарання у таких справах, зазначають у КРЦ.

Зарема Барієва

«Кримських татар, які проходять у цій справі, вивозять за шість-сім тисяч кілометрів від Криму відбувати свої незаконні покарання до найвіддаленіших регіонів РФ. Жодного політв’язня Криму, які проходять у цій справі, не перевели ближче до Криму для відбування свого незаконного ув’язнення. Жодного з політв’язнів у цій справі не було звільнено в межах обмінів між Україною та РФ. Політв’язні змушені повністю відбувати свої незаконні покарання у колоніях і в’язницях РФ. Незважаючи на тиск, тортури та репресії, жоден кримський татарин, якого судять за статтею 205.5 КК РФ, не пішов на угоду з окупантами і гідно протистоїть окупаційному режиму. Сумно, що репресивна машина вкрала роки життя у невинних людей, і ніхто за це не заплатить», – наголосила менеджерка КРЦ Зарема Барієва.

Євген Ярошенко

За даними громадської організації «Крим SOS», на сьогодні 110 кримчан, звинувачених у зв’язках із організацією «Хізб ут-Тахрір», перебувають у російських пенітенціарних установах, ще троє – під домашнім арештом.

«Незважаючи на майже дев’ять років ув’язнення, Абільтаров, Абсеїтов і Мамутов отримали менший термін у порівнянні з іншими фігурантами «справ Хізб ут-Тахрір». Це частково пояснюється тим, що їх затримали до ухвалення так званого «антитерористичного пакету Ярової», після чого термін позбавлення волі за участь у діяльності терористичної організації (ч. 2 ст. 205.5 Кримінального кодексу РФ) збільшився вдвічі – з 5-10 років до 10-20 років», – каже аналітик «Крим SOS» Євген Ярошенко.

Ілюстративне фото. Колективна молитва (дуа) у Криму

За його словами, Бахчисарайський район залишається першим у Криму регіоном за частотою «довільних обшуків і затримань за підозрою у причетності до «Хізб ут-Тахрір».

Загалом з початку російської анексії Криму в «Крим SOS» зафіксували в Бахчисарайському районі вісім хвиль обшуків, внаслідок яких 31 особу було заарештовано за звинуваченнями у зв’язках із Хізб ут-Тахрір».

За даними Кримської правозахисної групи, на сьогодні щонайменше 250 громадян України перебувають в ув’язненні за сфабрикованими справами в анексованому Криму та РФ. Більшість із них – 108 – кримські татари.

Джерело

Новости Крыма