Ніхто не думав про радіацію: ліквідатор Чорнобильської катастрофи Володимир Нінічук розповів про перші дні аварії

Володимир Нінічук

Володимир Нінічук був одним із тих, хто 27 квітня 1986 року, прибув до Чорнобиля ліквідовувати наслідки аварії на атомній електростанції. Був 20-літнім парубком, тож про радіаційне забруднення та його вплив, за словами ліквідатора, «по молодості» надто не замислювався. 

З дня катастрофи минуло вже 40 років, але свою місію стеження за спокоєм він виконує й надалі. Тепер вже на посаді завідувача господарством та охоронцем редакції медіакомпанії CID Media Group. Нещодавно пан Володимир відзначив свій 60-річний ювілей і для Район.Життя поділився своїми спогадами про дні у місті, яке тепер називають зоною відчуження.

Володимир Нінічук народився у селі Мельники-Річицькі на Волині, а у юнацькі роки навчався на поліціянта в Києві.  

«Нам сказали нам, що Чорнобильська АЕС зайнялася вогнем, тож їдьмо туди. Тоді ніхто нічого не думав про радіацію і не знав. Ще ж парад проводили у Києві на 1 травня. Влада намагалася усе приховати, але потім побачила, що це не вдалося», – пригадав він.

Володимир Нінічук

Володимир пробув у Чорнобилі три дні з 27 по 29 квітня. Його завданням було евакуювати з Прип’яті людей та слідкувати за тим, щоб не зароджувалося мародерство у покинутих будинках. 

Зі слів рятувальника, окрім нього, на АЕС ще було шестеро лучан. Троє з них уже померли.

«У зону ходили на чотири дні, а потім нас змінювали іншими. На пості мав бути один поліціант і два солдати. Їм ще призначали ліки проти радіації… Найбільше в пам’яті врізався спогад, як люди гасили реактор, кидаючи у нього мішки з піском та свинцем», – додав ліквідатор.

Володимир Нінічук з членами команди CID Media Group

Після перебування у забрудненій зоні, курсантів повезли до лазні, щоб дезактивувати шкіру від радіоактивного пилу. Їздили до лікарів. Результати з виміру рівня радіації «зашкалювали». 

«Пам’ятаю як одна старенька з лікарні казала, щоб ми пили соки, червоне вино, регулярно приймали душ… Так, була невеличка паніка, я переймався, що не матиму дітей. Тоді казали, що таке може бути. Але, слава Богу, дарма хвилювався. Зараз маю двох дітей і онуків», – сказав Володимир Нінічук.

Володимир Нінічук серед журналістів CID Media Group

Також після була видача форми, складання екзаменів у «школі міліції». Потім ще неодноразові відвідування санаторіїв для поліпшення здоров’я та медичних кабінетів. Та каже, ні разу за той час не виникала думка покинути своє завдання. 

«Наказ був: треба евакуювати людей. І ми поїхали». 

Володимир Нінічук із директором CID Media Group

Читайте також: Історія Чорнобильської катастрофи в цифрах та датах

 

Джерело

Новости Крыма