«Непарадний» Крим. Як півострів залишився без парадів і ходи «Безсмертного полку» на 9 травня

Білборд із рекламою російської пропагандистської акції «Безсмертний полк» на твоєму автомобілі». Сімферополь, 6 травня 2023 року

 

9 травня 2023 року в Криму вперше за роки російської анексії було скасовано щорічний парад та ходу «Безсмертного полку». Раніше заходи до цієї дати переносили лише одного разу – 2020 року – через пандемію коронавірусу. Рішення про скасування було ухвалене російською владою Криму ще 12 квітня, у Севастополі про таке ж рішення стало відомо 20 квітня. На півострові було дозволено покладання квітів, виставки, автопробіги. Скасовану акцію «Безсмертний полк» кримчанам запропонували провести у соціальних мережах. Причина скасування заходів у Криму – «з міркувань безпеки». З тих же міркувань паради та ходу було скасовано у низці регіонів сусідньої Росії.

Це відбулось на тлі інтенсифікації обстрілів російських позицій як поблизу, так і за лінією фронту, зокрема в анексованому Криму.

«Ще рік тому російська пропаганда намагалася переконати всіх і вся, що Крим назавжди у складі Російської Федерації, що Крим – неприступна фортеця, такий собі непотоплюваний авіаносець, який неможливо пробити ні з повітря, ні з землі, ні з води», – каже військовий експерт, полковник ЗСУ Владислав Селезньов. Тепер ситуація змінилася, впевнений він.

Владислав Селезньов

«9 серпня 2022 року сталася «бавовна» на території військового аеродрому поблизу Сак, а потім ця «бавовна» лише множилася і ширилася: атака на Кримський міст, численні атаки на військові об’єкти по всій території Криму, починаючи від Північних районів – Армянськ і Джанкой, і аж до Севастополя включно, очевидно, свідчить про те, що система ППО над Кримом не є абсолютно ефективною і не здатна знищити всі об’єкти, які з повітря намагаються атакувати територю Криму», – упевнений військовий експерт.

Селезньов вважає, що рішення про скасування параду та ходи «Безсмертного полку» в Криму ухвалювали в останній момент. Важко було відмовитися від таких акцій, які, на думку російської влади, мають об’єднувати людей, каже військовий експерт, тож парад на Красній площі в Москві був.

Якщо вірити інформації, озвученій диктором, у параді взяли участь близько восьми тисяч людей, причому 530 із цього числа вже встигли взяти участь у нападі Росії на Україну. Не було авіації, з танків – Красною площею проїхав один Т-34. Аналітик Олівер Александер, який вів підрахунки на підставі трансляції, повідомляє, що цього разу нарахував 51 одну одиницю техніки. Минулого року – коли парад уже було скорочено порівняно з періодом до російського широкомасштабного вторгнення в Україну – у параді брала участь 131 бойова машина. 2021 року їх було 197.

Парад на День перемоги у Москві, 9 травня 2023 року

Нинішній парад є слабкою тінню парадів попередніх років Владислав Селезньов

«Заявляли, що буде продемонстровано новинки російського військово-промислового комплексу, у тому числі дві машини, створені концерном КамАЗ. Я їх так і не побачив на параді. Також заявляли, що буде продемонстровано танк Т-90М – модернізацію найпотужнішого російського танка. Знову ж таки, ми не побачили «Армату». Власне, нинішній парад є слабкою тінню парадів попередніх років», – зазначає Владислав Селезньов.

Завдання, яке ставила російська влада – продемонструвати всьому світові, що російська армія найпотужніша, провалилася упевнений Селезньов.

«Єдине, чим російська армія може ще пишатися – наявність ядерної компоненти. Решта – відносно й у плані успішності застосування. Вся ця техніка чудово горить, перетворюється на попіл завдяки успішній роботі українських артилеристів, українських ракетників, представників інших сил і засобів нашої оборони», – повдіомив військовий експерт.

У Криму це всі бачать – перемоги немає. І вже не буде. І більше того, те, що Крим незахищений – усі теж бачать Євгенія Горюнова

Кримські ЗМІ тиражують фотографії покладання квітів до Вічного вогню в Сімферополі та Севастополі й чаювання Аксьонова у гостях у ветерана Другої світової Георгія Рубіновського. До цього дня приурочені екскурсії та виставки. Хоча раніше до святкування починали готуватися ще в березні, згадує кримська історикиня та політологиня Євгенія Горюнова. «Скорочений» формат святкування вона пояснює так: «День перемоги, він абсолютно не звучить у тому форматі, в якому звучав раніше, тому що перемоги немає. І у Криму це всі чудово бачать – перемоги немає. І вже не буде. І більше того, те, що Крим незахищений – усі теж бачать», – пояснює ситуацію Євгенія Горюнова.

Євгенія Горюнова

«Останні події в Севастополі з нафтовими резервуарами дуже налякали кримчан, бо вони розуміють, що таких резервуарів багато. Якщо вони горітимуть, це буде небезпечно для мешканців півострова. Відповідно, якщо перемоги немає, що святкувати? Які паради проводити? – каже Горюнова.

Жителі Феодосії біля «Вічного вогню», 9 травня 2023 року

Можливо, чаювання Аксьонова з ветераном Другої світової Війни і відгукнеться якось у старшого покоління, у «бабусь, які надягнуть георгіївські стрічки та вийдуть заспівати «Катюшу», каже історикиня, але у молодого покоління зараз інші турботи.

«Тепер це не шоу. Тепер це серйозна реальність. Тепер це – повістки та призов, тепер це люди, яких вбивають, тепер це похоронки та труни, і, відповідно, зовсім інше ставлення. Сьогодні це реальна війна, яка увійшла в домівки кримчан, тож у них зовсім інше ставлення. І до Дня перемоги, і до всіх цих російських штучок», – вважає Євгенія Горюнова.

«Чоловіки зараз стурбовані, щоб не потрапити на війну, це головне у них завдання, і жінки, звичайно, про це думають, тому що у кожної є чоловік, син, брат, про кого вони думають. Для кримчан це головна проблема», – зазначає історик.

Святкування Дня перемоги у Севастополі 9 травня 2023 року

Паради були скасовані не лише на окупованих Росією територіях – більшість великих російських міст у прифронтовій зоні, і навіть у тилу відмовилися від проведення масових заходів.

Водночас це не сильно вдарить по рейтингу Путіна, вважає експерт з питань Східної та Центральної Європи, кандидат політичних наук Іван Преображенський. Він каже, що більшість жителів тих міст, де скасували паради, і так не ходила на них. Люди звикли дивитися парад по телевізору, упевнений Преображенський.

Іван Преображенський

«Тільки думаюча частина суспільства звернула увагу на те, що паради скасовані, і, звичайно, пішли чутки та анекдоти про нестачу військової сили», – зазначає експерт.

На трибуні разом із російським лідером Володимиром Путіним були присутні прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян, президенти Казахстану Касим-Жомарт Токаєв, Киргизстану Садир Жапаров, Таджикистану Емомалі Рахмон, Узбекистану Шавкат Мірзієєв, а також Олександр Лукашенко, який у Москві представляв Білорусь (США, Євросоюз та Україна легітимності фактичного правителя Білорусі не визнають).

Це більше, ніж торік. Але це зовсім не говорить про якісь успіхи РФ у зовнішній політиці, вважає Іван Преображенський. Просто у Путіна «є ще аргументи, достатні для того, щоб змусити лідерів Центральноазіатських держав приїхати на першу вимогу до Москви», каже політолог. Путін це намагається «продати» Заходу як коаліцію, але насправді всі намагаються дистанціюватися від Путіна «так далеко, наскільки це можливо», зазначає Преображенський.

Єдиний військовий союзник Путіна – Лукашенко Іван Преображенський

«Єдиний, кому потрібна військова допомога, – це прем’єр-міністр Вірменії Пашинян, але, швидше, йому потрібне невтручання, щоб Росія не заважала підписанню мирної угоди з Азербайджаном, за посередництва Заходу, насамперед, США. По це він і приїхав», – каже політолог. За словами Преображенського, єдиний військовий союзник Путіна – Лукашенко.

В Україні День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні відзначають 9 травня. Напередодні Президент України Володимир Зеленський повідомив, що подає до Верховної Ради законопроєкт, яким пропонується встановити 8 травня Днем пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років, а 9 травня відзначатиметься День Європи.

Джерело

Новости Крыма