«Некурортный сезон». Що чекає на відпочивальників у прифронтовому Криму?

Фортифікаційні споруди на пляжах Криму, село Молочне, Сакський район, 13 травня 2023 року

 

Що чекає на людей, які вирішили приїхати на відпочинок до Криму? В якому становищі опинилися місцеві готелі та санаторії? І чи безпечно зараз перебувати на півострові? Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії ведучий Сергій Мокрушин говорив із колишнім головним спеціалістом відділу курортів і туризму Євпаторійської міської ради Сергієм Вікарчуком, кримським екологом Маргаритою Литвиненко та кримчанином, військовим експертом Владиславом Селезньовим.

Курортний сезон у Криму відбудеться без надприбутків Володимир Константинов

Сезон 2023 року в окупованому Криму стартував із наднизького рівня бронювання готелів, і ця тенденція до літа посилилася. Як повідомляє російське видання РБК із посиланням на російський сервіс бронювання «Островок», частка бронювання житла в Криму серед російських туристів впала до 1%, тоді як раніше Криму вдавалося досягати 19%.

Феодосія, червень 2023 року

«Курортний сезон у Криму відбудеться без надприбутків», – так заявив російському виданню спікер російського парламенту окупованого Криму Володимир Константинов. Російська влада визнає і «труднощі з транспортною логістикою».

Малолюдний пляж «Меганом» у бухті Капсель біля Судака, Крим, 8 червня 2023 року

Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документми – Аксенов) повідомив, що відпочивальники неохоче їдуть «через інформаційне тло» і тому, що «не хочуть потрапити в халепу».

«Ми компенсуємо безпосередньо мінімальні оплати розміру праці тим підприємствам туристичної сфери, які не проводять скорочення співробітників протягом чотирьох місяців, – це близько 30 тисяч співробітників по всьому Криму – понад 2,5 млрд рублів виділено на ці цілі за указом президента… Я обіцяю, що в середині липня розглянемо всі мінуси, які ситуація нам створила, та ухвалимо відповідні рішення, які дозволять підтримати галузь», – передає слова Аксьонова інформаційне агентство «Крыминформ» з посиланням на телеканал «Крым 24».

«Перспектив немає»

Сезон у Криму може відбутися на 20 відсотків від найгірших прогнозів, вважає колишній головний спеціаліст відділу курортів і туризму Євпаторійської міської ради Сергій Вікарчук. Причина – погана логістика та загроза бойових зіткнень.

Сергій Вікарчук, експерт у сфері туризму

Перспективи дуже жалюгідні, бо логістика порушена. Велика загроза бойових зіткнень, ракетна небезпека Сергій Вікарчук

«Я не бачу жодних перспектив для розвитку цього курортного сезону. До Криму поїдуть Z-націоналістичні патріоти, соціальні туристи. Сезон може відбутися відсотків на 15-20 від усіх найгірших сценаріїв, які раніше були. Перспективи дуже жалюгідні, бо логістика порушена. Велика загроза бойових зіткнень, ракетна небезпека», – вважає Вікарчук.

Російські чиновники у Криму готують суспільство до того, що сезону не буде, і виправдовуються перед своїм керівництвом, вважає Вікарчук.

Це великий непрофесіоналізм таких, як Константинов, Волченко (Міністр курортів і туризму в російському уряді Криму Вадим Волченко – КР), всіх професіоналів. Заманювати в такий регіон – крайній рівень непрофесіоналізму. Це величезна небезпека. Люди ризикують тим, що втратять фінанси, здоров’я чи життя, якщо потраплять у якісь небезпечні ситуації. Зараз війна увійшла в іншу фазу, і Крим – у зоні бойових дій», – зазначив Вікарчук в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Заманювати в такий регіон – крайній рівень непрофесіоналізму Сергій Вікарчук

Вадим Волченко в іміджевих інтерв’ю розповідає про великі знижки на відпочинок у Криму – до 70 відсотків та про відкриття нових туристичних об’єктів. Насправді жодного серйозного об’єкта, який міг би залучити велику кількість відпочивальників у Криму, не з’явилося, каже Сергій Вікарчук.

«На всіх вокзалах Сімферополя та Криму загалом є такі люди – зазивали. Так ось, Вадим Волченко схожий на таку людину. Це непрофесіоналізм – зазивати людей у такий регіон. Що він розповідає, що відкривається… Щороку щось відкривається під якісь тренди. Це не новаторство. Жодного готелю Hilton не було відкрито, щоб ми розуміли. Не було відкрито жодного грандіозного об’єкта. Фактично це все просто виправдання перед суспільством», – наголосив Вікарчук.

Будівництво на арт-кластері «Таврида». Судак, червень 2022 року

Чим загрожує обміління Північно-Кримського каналу?

Поряд із факторами безпеки на курортне майбутнє Криму впливає і екологічний фактор. Після руйнування дамби Каховської ГЕС і відповідно Каховського водосховища постачання дніпровської води Північно-Кримським каналом стало неможливим. Це загрожує серйозними екологічними проблемами, розповідає екологиня із Севастополя Маргарита Литвиненко.

Маргарита Литвиненко, Севастопольська екологиня

Відбуватиметься значною мірою засолення ґрунтів, відбуватиметься місцями опустелювання, зникнення водно-болотних угідь, природно, зміна флори і фауни Маргарита Литвиненко

«Насамперед – це зниження водного балансу. Зниження рівня в Північно-Кримському каналі має господарське значення, знижуватиметься баланс грунтових, підґрунтових вод, поверхневих джерел, їхній вміст. Не так наповнюватимуться, як раніше, місцеві водосховища… Відбуватиметься значною мірою засолення ґрунтів, відбуватиметься місцями опустелювання, зникнення водно-болотних угідь, природно, зміна флори і фауни», – каже Маргарита Литвиненко.

Російська влада Криму не попереджає людей про таку небезпеку, каже екологиня. Цю тему мілітаризовано, зазначає вона. Місцеві ЗМІ пишуть про рівень води у Північно-Кримському каналі та публікують інформацію Інституту біології південних морів про те, що рівень радіації там у нормі, розповіла Маргарита Литвиненко.

Північно-Кримський канал

Місцевих жителів зараз турбують проблеми на побутовому рівні Маргарита Литвиненко

«Про кількість води теж поки що не варто турбуватися. Цю тему не порушують активно у місцевій пресі. Більше про це говорять місцеві жителі. Їх зараз турбують дві проблеми. Це те, як відбуваються поточні події: йде вода, вода не йде. На побутовому рівні. І турбує, чи це не принесе різні захворювання в морі. Попереду курортний сезон, хоч, швидше за все, він не буде вдалим, це і до ворожки не ходи. Жителі турбуються, і правильно, я теж чую ці розмови: Чи не буде це небезпечно для тих, хто купатиметься в морі? Чи не підвищиться рівень кишкових захворювань? Чи не принесе це холерний вібріон? Не секрет, що там і цвинтарі було затоплено, і могильники, і тварини, які потонули, теж будуть у воді. Чи не з’являться нові захворювання?» – розповіла Маргарита Литвиненко у коментарі для Радіо Крим.Реалії.

«Сезон буде пекельний»

Крим перетворився на прифронтовий регіон, а отже, туди будь-якої миті може «прилетіти», розповідає кримчанин, український військовий експерт Владислав Селезньов. Так уже було в серпні минулого року, коли атакували військовий аеродром у Саках, згадує він. Залізниця на Кримському мосту, за оцінками російського глави Криму Аксьонова, може перевезти до 1,5 мільйона людей за сезон. Але водночас її активно використовують для перевезення військових вантажів. Отже, вона також може бути атакована, каже Селезньов.

Владислав Селезньов, український військовий експерт

Хто може стовідсотково гарантувати, що Кримський міст стоятиме і не буде атакований ракетами Владислав Селезньов

«Хто може стовідсотково гарантувати, що завтра чи післязавтра, чи через місяць Кримський міст стоятиме і не буде атакований ракетами Storm Shadow або їх аналогом, і будь-яка комунікація із землею, окрім поромної переправи, не припиниться?» – каже військовий експерт.

Окрім Кримського мосту, на території Криму сотні російських військових об’єктів – законні цілі для української армії, вважає Селезньов.

Карта військових об' єктів у Криму, скріншот

«Ми пам’ятаємо з досліджень наших колег, журналістів-розслідувачів, що на території Криму вони нарахували щонайменше 223 військові об’єкти. А люди кажуть, що їх може бути до 500. Тому очевидно, що «бавовна» відбуватиметься на цих об’єктах дедалі частіше. Адже українська армія зараз працює над створенням майбутнього поля битви. Використовуючи свою артилерію та далекобійні ракети, цілиться у ворожі військові об’єкти на території Криму. Це означає, що Крим є небезпечним регіоном», – пояснив військовий експерт.

Цього року кримський сезон буде виключно пекельним Владислав Селезньов

На думку Селезньова, відпочивальників чекатимуть автомобільні затори через величезну кількість перевірок на в’їзді до Криму, а на північному заході півострова – пляжі, перериті окопами. Крім цього, можливий дефіцит води через обміління Північно-Кримського каналу та спекотне літо.

«Тому, думаю, що цього року кримський сезон буде виключно пекельним», – підсумував Владислав Селезньов.

Поки Крим контролюватиме Росія, спокою там не буде, вважає військовий експерт.

У тому, що Крим може стати цілорічним курортом лише після звільнення, впевнені багато експертів. Їх підтримують і в Представництві Президента України у Криму. Там ще у листопаді минулого року заявили, що розвиток туристичної галузі Криму стане однією з головних складових у стратегії відновлення півострова після деокупації.

Джерело

Новости Крыма