«Не знаю, як далеко зайду, але не зупинюся». Кримчанин Богдан Зіза бореться за українських політв’язнів у російських СІЗО

Богдан Зіза, кримчанин, політв'язень

 

Художник з Євпаторії Богдан Зіза припинив голодування в ув’язненні у російському Ростові-на-Дону, заявили його рідні. Кримчанин, засуджений у Росії за акцію проти повномасштабного військового вторгнення в Україну, намагався привернути увагу до долі українських політв’язнів, яких тримають у російських в’язницях СІЗО. Він зміг протриматися менше ніж місяць, але його родина впевнена: Богдану Зізі вдалося досягти мети.

Богдан Зіза оголосив голодування на початку червня, коли Південний окружний військовий суд Ростова-на-Дону засудив його до 15 років ув’язнення.

Він засуджений за чотирма статтями Кримінального кодексу Росії, включаючи антитерористичні, за те, що вилив на будівлю російської адміністрації Євпаторії жовту та синю фарби, а також кинув у неї пляшку із запальною сумішшю. Ніхто тоді не постраждав. А протест проти повномасштабного вторгнення Росії в Україну обернувся для Богдана Зізи кримінальним переслідуванням та ув’язненням у СІЗО.

Будівля російської адміністрації Євпаторії, облита жовтою та синьою фарбами, травень 2022 року

Провину він не визнає. За його словами, він «ніякий не терорист, а людина принципів, яка швидше віддасть своє життя, ніж забере чуже».

В останньому слові перед ухваленням вироку Богдан Зіза в залі суду оголосив про намір голодувати з вимогою обміну всіх політв’язнів та позбавлення його «незаконно нав’язаного російського громадянства».

«Якщо зі мною щось трапиться в ув’язненні, я хочу, щоб суспільство знало, що це лише тому, що я – українець, який виступив проти війни у своїй країні», – заявив кримчанин.

«Все досягається ціною страждань»

З перших днів голодування кримчанина перевели у карцер – спеціальну ізольовану камеру в СІЗО, чим значно обмежили його зв’язок із зовнішнім світом.

Богдан Зіза зміг протриматися більш ніж пів місяця. За цей час він втратив десять кілограмів.

«Слабкість бере своє, найбільше відчувається в руках і ногах. В голові паморочиться від будь-якого руху. З ліжка майже не встаю, на прогулянки виходжу дуже рідко. П‘ю лише воду з-під крану, очищену фільтром. Останні дні організм відштовхує її, п’ю через не хочу, бо треба. Сон преривистий, чомусь прокидаюсь вночі, проте вдень намагаюсьне спати, бо проживати перебування в одиночній камері без можливості на щось відволіктись відчутно важче вночі», – пише він у своєму листі, переданому рідним.

На 17-й день голодування він змушений був його припинити за станом здоров’я.

Рідні кримчанина дізналися про це від адвоката, який отримав повідомлення від адміністрації СІЗО. Нічого поки що не відомо про стан здоров’я Богдана Зізи, оскільки його продовжують утримувати в ізоляції, розповіла Крим.Реалії двоюрідна сестра кримчанина Олександра Баркова. Вона каже, що під час «походу на Москву» ПВК «Вагнер» зв’язок із Богданом Зізою взагалі на деякий час обірвався.

«Вагнерівці» з військовою технікою на вулиці Ростова-на-Дону, 24 червня 2023 року

Ми дуже переживали, бо не знали взагалі нічого про долю Богдана Олександра Баркова

«Коли «вагнерівці» увійшли до Ростова, ми взагалі втратили зв’язок із місцевим СІЗО. Ми читали новини, що там нібито відкрили в’язниці та запрошували з собою в похід на Москву ув’язнених. І в цей момент ми дуже переживали, бо не знали взагалі нічого про долю Богдана. На той момент у нього вже був 15-й день голодування, і він фізично дуже ослаб, у нього не було сил навіть підвестися з ліжка. І в цей момент зник зв’язок із ним, у СІЗО не відповідали на спроби адвоката дізнатися, що відбувається», – каже вона.

Російська в'язниця. Ілюстраційне фото

Після початку голодування Богдан Зіза передав листа з ув’язнення. У ньому він визнає, що його цілі недосяжні. Тому він його завданням було привернути увагу до проблеми політв’язнів – і в нього вийшло, вважає Олександра Баркова.

Олександра Баркова, двоюрідна сестра кримського політв'язня Богдана Зізи

Головним завданням Богдана було привернути увагу до питання обміну політв'язнів. І в нього вийшло Олександра Баркова

«Ми бачимо, що в умовах Великої війни Росії проти України, що триває, тема обміну політв’язнів дуже ускладнена, а цей процес взагалі заморожений. В останні роки наші люди виходять на волю, лише повністю відбувши термін покарання. І це жахливо. Богдан має термін – 15 років. Для нас це неприпустимо. Ми боротимемося за те, щоб тема обміну політв’язнів була у пріоритеті, щоб усі про це говорили. Головним завданням Богдана було привернути увагу до питання обміну політв’язнів. І в нього вийшло. Ми бачимо резонанс. Ми вважаємо, що йому вдалося привернути увагу до проблеми. І важливо зараз нам усім не прогаяти цю тему. Шкода, що це досягається ціною його страждань», – каже вона.

«Точно розумітиму, що зробив усе, що міг»

Сам Богдан Зіза також визнає, що цілі його голодування недосяжні в умовах чинного режиму в Росії. Але він упевнений, що його акція є важливою для звільнення політв’язнів.

Головне – привернути увагу до проблеми політв’язнів. Мені складно просто сидіти та чекати Богдан Зіза

«Кожен день усі, кому не ліньки, намагаються мені довести, що нікому це моє голодування не потрібне, усім байдуже. Усі намагаються переконати припинити, але попри все не втомлююся пояснювати, що це все ж таки важливо, у будь-якому випадку з будь-яким результатом принесе користь. Я цілком розумію, що вимоги мої недосяжні тут, зараз, але й мета моя не в тому. Головне – привернути увагу до проблеми політв’язнів. Мені складно просто сидіти та чекати, що вона вирішиться сама, що це зробить хтось за мене, за нас. Хочеться щось зробити, я намагаюсь, як можу. Я не знаю, як далеко зайду, але точно не зупинюсь, поки мене не почують ті, хто уповноважений займатися нашим питанням, хто може допомогти. Тоді я точно розумітиму, що зробив усе, що міг», – пише він з ув’язнення.

Богдан Зіза

Експолітв’язень Кремля, активіст і волонтер Володимир Балух під час перебування у кримському СІЗО також оголошував голодування на знак протесту проти свого переслідування. Неодноразово він був на межі своїх можливостей. У результаті Україна та міжнародна спільнота змогли домогтися від Кремля його обміну, і кримчанин зміг вийти на волю.

Володимир Балух каже, що домагатися якихось цілей «на території ворога» непросто. Але будь-яка акція на підтримку політв’язнів, на його думку, має значення, «якщо за тебе бореться твоя країна».

Володимир Балух, експолітвязень Кремля, активіст і волонтер

Будь-яка акція з метою привернути увагу до політв'язнів має значення Володимир Балух

«Я впевнений, що будь-яка акція з метою привернути увагу до політв’язнів має значення. Але за умови, що в тебе за спиною стоїть твоя держава, яка зацікавлена у тому, щоб своїх людей рятувати. Але в умовах, які ми маємо на сьогодні, я можу просити наших людей по можливості зробити все, щоб зберегти себе в російському ув’язненні», – заявив Володимир Балух Крим.Реалії.

На думку родини Богдана Зізи, питання обміну політв’язнів має стати в один ряд із процесом обміну військових між Росією та Україною, оскільки вони «теж віддають свої життя і свободу за те, щоб окуповані території були вільними».​

Джерело

Новости Крыма