«Не вдалося вбити під час викрадення, намагаються вбити в СІЗО». Батько кримчанки Ірини Данилович – про те, хто може мстити його дочці у Криму

Кримська активістка Ірина Данилович, архівне фото

 

«Чотири місяці у мене порушений слух і постійний дзвін у лівому вусі, що завдає мені нестерпних мук», – заявила кримська активістка Ірина Данилович, засуджена в анексованому Криму на 7 років за звинуваченням у зберіганні саморобного вибухового пристрою. На знак протесту проти ненадання медичної допомоги Ірина Данилович оголосила сухе голодування.

Під час переїздів із сімферопольського СІЗО до підконтрольного Росії суд Феодосії стан Ірини Данилович погіршувався, вона втрачала свідомість.

«Такі симптоми можуть свідчити про перенесений мною мікроінсульт», – написала активістка. Проблеми зі здоров’ям у Ірини Данилович розпочалися ще торік восени. Але досі їй не надали жодної медичної допомоги. На знак протесту 21 березня Данилович оголосила сухе голодування.

Батько Ірини Броніслав Данилович заявив, що врятувати його доньку може лише кваліфікована медична допомога. У нього є кілька версій, чому їй у цьому відмовляють.

Броніслав Данилович, батько Ірини Данилович

«Помста працівників СІЗО»

Вона зчинила галас, коли офіцери-режимники почали мародерити в'язні Броніслав Данилович

Одне із припущень Броніслава Даниловича щодо того, чому його доньці не надають медичної допомоги, – помста працівників Сімферопольського СІЗО.

«Вона зчинила галас, коли офіцери-режимники почали мародерити в’язнів. У неї забрали ліки, книги, кип’ятильник. Вона «винесла бруд з хати». Опублікувала у пресі. Почала вимагати, щоб усе повернули. Щоправда, ніхто нічого не повернув і за це пішли гоніння», – розповідає Броніслав Данилович.

Ірина Данилович розповідає про створення регіонального відділення «Альянс лікарів» у Криму, Феодосія, вересень 2020 року

«Могла б втратити життя в підвалах»

Ще одне припущення батька – Ірина могла стати однією з тих кримських активістів, які безвісти зникли на півострові. Медсестру та громадянську журналістку російські спецслужби затримали 29 квітня минулого року. Вона їхала додому з роботи.

Про те, що Ірина перебуває у Сімферопольському СІЗО, стало відомо лише на 13-й день. Весь цей час рідні та знайомі намагалися її знайти. Їм допоміг відеозапис викрадення Ірини, знайдений на одній з АЗС на виїзді з Коктебеля. На ній видно, як кілька людей у цивільному заштовхують Ірину до салону машини. На підставі цього відео батько активістки подав заяву до російської поліції з вимогою порушити кримінальну справу за фактом викрадення.

«Якби ми не почали її шукати і не знайшли запис викрадення, який неохоче долучив так званий суд, то вона могла би втратити життя в «підвалах», – розповідає Броніслав Данилович.

«Помста чиновників від медицини»

Активна громадянська позиція Ірини спричинила її переслідування з боку російських силовиків, каже Броніслав Данилович. Працюючи медсестрою, Ірина вступила до російської профспілки «Альянс лікарів». Обстоювала права медиків, яким не доплачували за роботу з хворими COVID-19. Це не подобалося ні чиновникам від медицини, ні підконтрольній Росії владі, каже Броніслав Данилович.

Є думка, що її замовили чиновники від медицини Броніслав Данилович

«Вона зчинила галас. Вступила до «Альянсу лікарів», який теж опинився поза законом. Проти неї пішли переслідування з боку медадміністрації. Як казав один зі слідчих і тих, хто її катував у підвалах, бив головою об стіл, казав: це тобі за боротьбу з ковідом. Є думка, що її замовили чиновники від медицини», – припускає батько.

Ірина Данилович, кримська активістка, голова кримського відділення російської профспілки «Альянс лікарів». Архівне фото

Після анексії Криму в 2014 році Ірина стала активісткою «Українського культурного центру», співпрацювала з виданням INжир media та правозахисним проєктом «Кримський процес».

Як медик за освітою, вона захищала інтереси медпрацівників на Кримському півострові – вступила до профспілки «Альянс лікарів», робила свій проєкт «Кримська медицина без обкладинки».

До Кримк Ірина Данилович переїхала із сім’єю з Білорусі, коли їй було 5 років. Деякий час вона жила в Росії та Білорусі, але потім повернулася до Криму. В інтерв’ю Крим.Реалії вона розповідала, що пов’язала своє життя з Україною свідомо.

28 грудня 2023 року підконтрольний Росії суд Феодосії засудив Ірину Данилович до 7 років колонії та штрафу 50 тисяч рублів за звинуваченням у зберіганні вибухових речовин. Правозахисники назвали цю справу сфабрикованою та вимагали звільнити активістку.

Джерело

Новости Крыма