«На землі, у небі та на морі» вражають цілі морські дрони СБУ. Що відомо про їхні можливості?

Морські дрони Sea Baby із системою залпового вогню на борту. Україна, травень 2024 року

 

Розроблені Службою безпеки України морські дрони тепер успішно вражають цілі не лише на воді, а й у повітрі, а також вміють встановлювати морські міни та атакувати угруповання супротивника на березі. Крим.Реалії зібрали відомості про безекіпажні катери та їхні можливості, а також склали список перемог «морських малюків».

СБУ 9 грудня опублікувала деталі операції в Керченській протоці в ніч із 5 на 6 грудня. Згідно з повідомленням, група морських дронів Sea Ваbу вступила в бій із російськими гелікоптерами, літаками та патрульними катерами, які намагалися їх перехопити.

«Російські пілоти вважали себе мисливцями і розраховували на легке полювання, але саме вони стали здобиччю, тому що морські дрони відкрили вогонь у відповідь», – повідомила пресслужба відомства.

Там додали, що на новітніх Sea Baby були встановлені великокаліберні кулемети з балістичними програмами автоматичного наведення та автозахоплення цілей.

Посилаючись на перехоплений російський радіообмін, СБУ зазначає, що на бортах гелікоптерів є вбиті та поранені. Техніка нібито зазнала значних пошкоджень і потребує капітального ремонту.

«Також дрони СБУ вразили баржу, яка перевозила військову техніку та обладнання для ремонту Керченського мосту, який окупанти досі марно намагаються відремонтувати після минулих підривів української спецслужби», – додали у відомстві.

Вранці 6 грудня низка кримських Telegram-каналів повідомила про вибухи в анексованій Керчі.

Читачі Крим.Реалії 6 грудня підтверджували інформацію про вибухи в місті. Як зазначається, їх було три з інтервалом у 10-20 хвилин – перші два схожі на вибухи від влучань, один – на роботу ППО. Перший вибух чули близько сьомої ранку за місцевим часом з боку Керченського (Кримського) мосту та заводу «Залив».

Російські пабліки заявляли про роботу протиповітряної оборони у Керченській протоці. Як стверджується, в цьому районі нібито здійснювали прорив безекіпажні катери.

Міноборони РФ пізніше випустило звіт, в якому заявило про знищення двох морських дронів, що прямували до Криму.

Нові сторінки повітряного бою над морем

Виходячи з бойової статистики, розроблений СБУ безекіпажний катер Sea Ваbу вперше успішно атакував повітряну ціль. А ось морський дрон Magura, створений під керівництвом Головного управління розвідки МО України, зробив це раніше.

Дрон Magura. Ілюстративне фото

Як повідомляють українські ЗМІ, сталося це в червні нинішнього року під Анапою, де над морем було збито патрульний вертоліт Ка-27 або Ка-29. При цьому російські блогери пишуть, що гелікоптер міг потрапити під дружній вогонь комплексу «Панцир-С1», а російські військові ситуацію взагалі не коментували.

Водночас військово-морський експерт Defence Express, капітан 1-го рангу у відставці Володимир Заблоцький каже, що це був успіх українського надводного дрону, причому взимку таким же чином міг бути уражений ще один російський гелікоптер Ка-27.

Володимир Заблоцький

«Я вважаю, що росіяни прикривають свою неспроможність і невдачу, і успіх українських дронів, які навчилися збивати гелікоптери. І вони кажуть, що це нібито friendly fire (дружній вогонь – КР)», – наголосив він в ефірі Radio NV.

За словами експерта, противник використовує такі гелікоптери для пошуку українських надводних безпілотних катерів.

«Так ось нам ніхто не заважає заздалегідь приготувати такий надводний дрон, який включається до складу ударного угруповання для прикриття з повітря, і в певних умовах в точці А або в точці Б чекати на прибуття такого вертольота», – сказав він.

Хороше суперництво українських спецслужб у впровадженні найпередовіших тактик застосування морських безпілотників призводить до глибоких змін у сучасній військовій науці.

Однак для бойового застосування безекіпажних катерів доводиться долати низку технічних складнощів. І головні з них – зв’язок з апаратом на великій відстані від оператора та визначення його розташування.

Відомо, що російські військові активно застосовують методи придушення радіосигналів, зокрема супутникової навігації. Наприклад, під час атаки в Керченській протоці 6 грудня моніторингова група Telegram-каналу «Крымский ветер» відзначала роботу потужного джерела РЕБ у районі мосту.

Справжнє розташування морських суден підмінялося на хибне. За даними сервісів відстеження, низка плавучих засобів навіть нібито перебувала на суші.

У зв’язку з цим безекіпажні катери повинні мати старий добрий гірокомпас, і можна не сумніватися, що він є.

Зв’язок забезпечується через супутник, у тому числі через термінали Starlink компанії Ілона Маска, але покладатися на нього не можна – всім відомо, як американський мільярдер наказав вимкнути зв’язок над Чорним морем під час однієї з важливих атак ЗСУ.

Тому, як розповів бригадний генерал СБУ із позивним «Хантер», спецзв’язок для дронів Sea Baby допомогли забезпечити українські волонтери – спецслужба покладатися на супутниковий зв’язок Starlink не могла.

«Ми змогли долучити до нашої команди волонтерів, які допомогли нам облаштувати на наших «морських малюках» найкращий зв’язок у світі, тому що покладатися на вироби Ілона Маска ми не могли», – сказав «Хантер».

А в документальному фільмі «Кримський міст на біс. СБУ Спецоперації перемоги» йдеться про реакцію західних партнерів України на електроніку Sea Baby.

Василь Малюк

«Вони нам кажуть, що вони в нас вчаються, до того ж це наші топові колеги західного світу. Це працює наша команда, і це креативний підхід Служби безпеки та всіх небайдужих, хто до цього долучився. Ми використовуємо виключно наші сили та засоби, і ми створили цей продукт», – пояснив голова СБУ Василь Малюк.

Журнал Forbes пише, що тактика українських дронів нагадує напад вовчої зграї. Аналізуючи тактику дронів Sea Baby, журналісти розповідають, що, наприклад, полювання на російський патрульний корабель «Сергей Котов» вели дві групи дронів, одна з яких виманила російський корабель у відкрите море, а друга добила його там.

«Морський малюк» та його перемоги

Український багатоцільовий надводний безпілотний апарат Sea Baby розроблений СБУ після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну. У назві «Морський малюк» обігрується прізвище голови СБУ Малюка.

У спецслужбі кажуть, що ідея створення безпілотних ударних човнів належить бригадному генералу СБУ із позивним «Хантер». Перші моделі були створені до липня 2022 року у співпраці з фахівцями ВМСУ та неназваною приватною компанією. Пізніше в СБУ вирішили розробляти безпілотники самостійно, результатом чого став Sea Baby, а та сама приватна компанія пізніше створила дрон Magura для ГУР Міноборони України.

Атака дроном Magura корабля Чорноморського флоту РФ. Ілюстративне фото

До кінця 2023 року морські безпілотники Sea Baby перетворилися з дронів-камікадзе на багатоцільову платформу, яка може виконувати різні завдання.

За словами Хантера, філософією розвитку пристрою стала декомпозиція бойового корабля на окремі елементи, такі як засоби ППО, засоби ураження, засоби захисту тощо, які встановлюються на окремі безпілотні човни.

Серед підтверджених успішних застосувань «морських малюків» є яскраві епізоди.

16 серпня 2023 року телеканал CNN вперше оприлюднив кадри, на яких «Морський малюк» вражає Керченський міст 17 липня того ж року. У СБУ пізніше повідомили, що морські дрони, які пошкодили Керченський міст, обладнано бойовою частиною вагою 850 кг.

Через рік представник СБУ Артем Дехтяренко розкрив подробиці атаки на Керченський міст. За його словами, задум полягав у тому, щоб створити дрони, які не бачили б радіолокаційні засоби.

«Було створено морський дрон, який працював на кордоні двох середовищ, на межі води та повітря. Його розміри вписувалися в діапазон прийнятних за висотою хвиль, і ця відстань 1 метр. Таким чином інженери СБУ досягли того, що Sea Baby став фактично невидимим. На поверхні його не могли засікти радіолокаційні системи, а під водою його не бачили системи гідроакустики. І фактично єдиним способом виявлення наших дронів був візуальний контакт», – пояснив речник.

А для ураження в бухті Новоросійська великого десантного корабля «Оленегорский горняк» і танкера SIG 4 серпня 2023 року були використані дрони, кожен з яких містив по 450 кг бойової частини.

14 вересня 2023 року, ймовірно, був уражений малий ракетний корабель «Самум», пізніше з’явилося відео буксирування корабля з помітним креном.

У жовтні 2023 року пошкодження від атаки Sea Baby отримали: патрульний корабель «Павел Державин», буксир «Профессор Николай Муру», а в грудні – гідрографічний катер «Владимир Козицкий». При цьому достеменно відомо, що останній підірвався на морській міні, яку встановив дрон.

У липні 2024 року командувач ВМС ЗСУ, віцеадмірал Олексій Неїжпапа в інтерв’ю агентству Reuters розповів, що п’ять російських кораблів вдалося знищити за допомогою мін, які морські безпілотники розмістили поблизу Севастопольської бухти.

У травні цього року СБУ випробувала Sea Baby з ракетними системами залпового вогню «Град» на борту – про це Радіо Свобода повідомило поінформоване джерело. Дрони СБУ спільно з Військово-морськими силами України «ефективно відпрацювали з моря» по російських позиція на Кінбурнській косі.

«Наш Sea Baby – це не просто дрон, а багатофункціональна платформа, що постійно вдосконалюється. І сьогодні ми можемо підтвердити, що вони оснащені реактивною системою залпового вогню, і це технологічне рішення вже показує потужні результати», – сказав співрозмовник Радіо Свобода в СБУ.

23 серпня 2024 року, у День Державного прапора та напередодні Дня Незалежності України, президент Володимир Зеленський та перша леді Олена Зеленська відзначили 11 видатних людей нагородою «Національна легенда».

Серед лауреатів був ідеолог створення Sea Baby, бригадний генерал військової контррозвідки СБУ Іван Лукашевич із позивним «Хантер».

Джерело

Новости Крыма