На відкритті 78 Каннського кінофестивалю покажуть три фільми, присвячені війні Росії проти України. Серед них документальні стрічки «Зеленський», «Наша війна» та «2000 метрів до Андріївки».
Про це повідомили на сайті фестивалю, який розпочнеться 13 травня.
«Цей «День України» є нагадуванням про прагнення митців, авторів та журналістів розповісти історію цього конфлікту в серці Європи, який вже три роки впливає на український народ та світ. Ця програма є нагадуванням про прихильність Каннського фестивалю та його здатність розповідати історію світових викликів, від яких залежить наше майбутнє, за допомогою творів кіномистецтва. Об’єднавши зусилля, France Télévisions, Brut. та Каннський фестиваль підтверджують своє прагнення надати голос тим, хто свідчить про сучасні реалії та відстоює правду», – зазначили організатори.
Під час фестивалю покажуть фільм «Зеленський», авторами якого є Ів Жолан, Ліза Вапне та Аріан Шемен. У стрічці мова йде про шлях Володимира Зеленського від комедії до президентства.
«Володимир Зеленський народився 1978 року в Кривому Розі, великому металургійному та гірничодобувному центрі в російськомовному східно-центральному регіоні України. Вихований як атеїст, як і належало на той час, український президент був насамперед радянським хлопчиком. Коли йому було 13 років, СРСР розпався. Його здебільшого аполітичне юнацтво пройшло під знаком надій і хаосу незалежної України, де процвітали злочинність і бідність, а майбутні олігархи привласнювали частку ресурсів країни. У дворах будинків, на імпровізованих сценах, його маленька трупа друзів, хлопців і дівчат, пробує свої сили у стендап-комедії та піснях. Беззаперечний лідер Володимир Зеленський вивчає право, щоб заспокоїти свого батька, але більшу частину своєї гіперактивності вкладає у написання текстів та постановку шоу», – йдеться у описі.
На відкритті фестивалю також покажуть новий фільм режисерів Бернара-Анрі Леві та Марка Русселя «Notre Guerre» («Наша війна») про українських військових та цивільних у Сумській області та поблизу Покровська.
«З лютого по квітень 2025 року Бернар-Анрі Леві та його співрежисер Марк Руссель знімали Покровський та Сумський фронти на сході України. Вони слідували за бійцями бригади імені Анни Київської, яку озброїла Франція. Вони знімали повсякденне життя мешканців, яких обстрілюють російські війська, що тероризують цивільне населення напередодні можливих переговорів. Вони беруть інтерв’ю у президента Зеленського, який неохоче їде до Вашингтона, а потім дивляться ретрансляцію зустрічі з українськими солдатами в бункері. Адже справжніми героями фільму є анонімні бійці та цивільні, які високо тримають голову перед лицем негараздів і страждань, і яких щодня знімають на камеру. Фільм, заключна частина «Українського квартету» Леві, є щоденником, приправленим флешбеками, в якому автор згадує найяскравіші моменти цієї війни, що розпочалася у 2014 році», – написали організатори.
У програмі представлений також фільм «2000 метрів до Андріївки» режисера Мстислава Чернова про роботу українських військових з 3 ОкШБр.
«Від режисера фільму «20 днів у Маріуполі», лауреата премії «Оскар», виходить захопливий і жахливий погляд на місію одного українського взводу. Прагнення Мстислава Чернова задокументувати спустошення своєї батьківщини та виснажливі зусилля українських сил, спрямовані на відвоювання своїх територій, має найвищий рівень. Незважаючи на надзвичайно високий ризик, Чернов приєднується до солдатів на лінії фронту на сході України, які просуваються вперед вузькою смугою обвугленого лісу, оточеного мінними полями, щоб звільнити стратегічно важливе село Андріївка», – йдеться у описі.
Довідково: Каннський кінофестиваль — один із найпрестижніших і найстаріших кінематографічних фестивалів світу. Заснований у 1946 році, він щорічно відбувається в місті Канни на французькому узбережжі Лазурного берега. Фестиваль відомий своєю програмою, яка охоплює не лише художні фільми, але й документальні стрічки, що представляють кіно з усіх куточків світу.