На Тернопільщині відбудеться міжнародний фестиваль лемківської культури та вшанування 80-х роковин депортації українців

У Монастириський громаді в урочищі Бичова відбулося виїзне засідання організаційного комітету. Фото Тернопільська ОДА

У Тернопільській області готуються до проведення міжнародного фестивалю лемківської культури «Дзвони Лемківщини» та патріотичного заходу «Ватра Нескорених».

Про це повідомляє Тернопільська обласна державна адміністрація.

У Монастириський громаді в урочищі Бичова відбулося виїзне засідання організаційного комітету, присвячене відзначенню 80-х роковин депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя та Любачівщини.

 Засідання очолив заступник начальника Тернопільської обласної військової адміністрації Павло Журба. Члени оргкомітету оглянули локації майбутнього фестивалю, обговорили організаційні деталі та програму культурно-мистецьких заходів.

Підсумовуючи результати засідання, Павло Журба наголосив: «Важливо об’єднати зусилля на всіх рівнях – місцевому, районному, обласному – та тісно співпрацювати з громадськістю для успішного проведення заходів».

Фестиваль «Дзвони Лемківщини», присвячений 80-м роковинам депортації українців із Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя та Любачівщини (1944–1951), вшанує пам’ять жертв цих трагічних подій і популяризуватиме унікальну лемківську культуру.

«Ватра Нескорених» символізуватиме незламність духу українців, які зберегли свою ідентичність попри всі випробування, а «Дзвони Лемківщини» традиційно зберуть талановитих виконавців, майстрів і поціновувачів лемківської культури з України та світу.

У місті Монастириська діє музейний комплекс «Лемківське село». Музей відкрили третього 3 листопада 1996 року. Тоді в ньому налічувалося близько 500 експонатів. Зараз у музеї виставлено близько 2 тис. предметів, а його фонди постійно поповнюються. Музейний комплекс включає об’єкти під відкритим небом, відтворюючи лемківське село та побут.

Лемки — це етнографічна група українців, яка історично проживала на заході Карпат, на території сучасних Польщі (Лемківщина), Словаччини (Пряшівщина) та частково України (Закарпаття). Вони відрізняються особливим діалектом, культурою, архітектурою та традиціями, які формувалися під впливом гірського способу життя та сусідства з іншими народами. Їхня назва, ймовірно, походить від частого вживання частки «лем» (що означає «тільки»). Значна частина лемків була примусово переселена під час операції «Вісла» у 1947 році на західні та північні землі Польщі, що призвело до розсіювання їхньої громади. Незважаючи на це, лемки досі зберігають свою самобутність та культурну спадщину.

Багато лемків оселилася на Тернопільщині, зокрема – у Монастириському районі. Наразі територія колишнього Монастириського району є важливим центром лемківської культури в Україні. 

Читати також: На Закарпатті зняли фільм про історію лемків Ужанської долини

Музей «Лемківське село». Фото: Тернопільська ОДА

Музей «Лемківське село». Фото: Тернопільська ОДА

Лемки

Фестиваль лемківської культури «Дзвони Лемківщини». Фото: Тернопільська ОДА

Джерело

Новости Крыма