Місце «протистояння з НАТО» та російські склади боєкомплекту: що відомо про Старокримський полігон

Дим і полум'я від вибуху під час пожежі на військовому полігоні в Кіровському районі окупованого Росією Криму, 19 липня 2023 року

 

У Криму 19 липня з ночі горять і вибухають склади боєкомплекту на Старокримському полігоні в Кіровському районі. Жителів прилеглих сіл евакуюють, трасу «Таврида» перекрили і весь потік автомобілів пустили в об’їзд небезпечної ділянки старими дорогами. Що це за полігон і чим він відомий – читайте у матеріалі Крим.Реалії.

У ніч проти 19 липня на контрольованому російськими військовими Старокримському полігоні в Кіровському районі Криму пролунали гучні вибухи, повідомили місцеві телеграм-канали. Після цього почалася детонація боєкомплекту.

О 06:54 пролунав особливо сильний вибух, відео якого опублікував телеграм-канал «Крымский ветер». За повідомленнями його підписників, за 20 кілометрів від Феодосійського полігону спрацювали сигналізації в автомобілях.

Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) заявив про перекриття траси «Таврида» та про евакуацію мешканців чотирьох населених пунктів, розташованих поряд із полігоном – понад дві тисячі осіб. Людей планують відселити щонайменше на добу.

Зараз вибухи лунають. Ситуація ще динамічна Володимир Константинов

Ближче до опівдня очільник підконтрольного Росії парламенту Криму Володимир Константинов повідомив, що ситуацію з детонацією російських боєприпасів на Старокримському полігоні стабілізують за «день-два».

«Зараз вибухи лунають. Ситуація ще динамічна», – заявив Константинов.

Детонація боєкомплекту в складах, що горять, на полігоні триває досі.

Радянський, український, «російський»

Розташований біля гори Агармиш поряд із селом Кринички у Кіровському районі Криму Старокримський військовий полігон діяв із часів СРСР. Пізніше, відповідно до угоди про розподіл Чорноморського флоту, полігон перейшов у відання Збройних сил незалежної України.

У 1990-ті роки полігон майже не використовувався – через недостатнє фінансування ЗСУ навчання з польовими виїздами не проводили. 2006 року пов’язані з полігоном події прогриміли на весь світ. Наприкінці травня протягом трьох діб активісти проросійських організацій України у Феодосійському порту та на Старокримському полігоні перешкоджали транспортуванню обладнання, доставленого американським військово-транспортним кораблем «Adventure», який прибув у порт для підготовки до міжнародних навчань «Сі Бриз 2006» у рамках програми НАТО «Партнерство заради миру».

Пресслужба міноборони України тоді повідомила, що прибуття американського транспортного судна заплановано в рамках підготовки до спільних українсько-американських тактичних навчань, а на його борту – інженерна техніка та будматеріали для вдосконалення навчально-тренувальної бази Старокримського полігону Військово-Морських сил України, де очікується берегова фаза майбутніх навчань. Крім того, міноборони розглядало можливість використання полігону для підготовки підрозділів українських військових для участі у миротворчих операціях.

Старокримський полігон, вигляд з гори Агармиш. Архівне фото

Однак через провокації проросійських сил проти заходу американського судна до Феодосії та нездатності Верховної Ради ухвалити дозвіл на перебування військ НАТО на території України ці плани було зірвано.

«Планувалося звести житлові та адміністративні приміщення модульного типу, два волейбольні та один футбольний майданчики», – розповідав через кілька місяців заступник начальника військ берегової охорони ВМС України генерал-майор Валерій Агєєв. Довжина житлового комплексу мала становити 90 метрів, ширина 15 метрів, а висота – 8 метрів.

За його словами, будівлю планувалося обладнати системою каналізації, освітлення та опалення. Сама будова включала б житлові, службові та санітарні приміщення, а також кухню та їдальню. Військові кажуть, що в комплексі могли одночасно жити до шестисот осіб. «Це цілий батальйон морської піхоти, – розповідав генерал-майор, – і після того, як навчання завершилися б, комплекс залишився б у розпорядженні нашої армії».

Наприкінці вересня – на початку жовтня 2009 року на Старокримському полігоні відбулась активна фаза командно-штабних навчань із проведенням батальйонних стрільб підрозділів 25-ї парашутно-десантної бригади 6-го армійського корпусу Збройних сил України. Як повідомляли ЗМІ, один із залучених на заняття батальйонів здійснив тоді 600-кілометровий марш із Гвардійського Дніпропетровської області до Криму комбінованим способом (своїм ходом на штатній техніці та залізничним транспортом). У перебігу навчань штурмова та армійська авіація завдала вогневого удару по позиціях умовного супротивника. Загалом було залучено 120 одиниць озброєння та військової техніки.

Після анексії українського півострова Росією, Старокримський полігон був захоплений російськими військовими, які почали проводити на його території свої навчання і тренування.

Російські військові у Криму, фото 2014 року

Так, у серпні 2018 року проводили навчання з «розгортання польової опорної мережі зв’язку флоту з метою забезпечення сталого безперервного керування об’єднаннями, з’єднаннями та військовими частинами флоту».

У червні 2019 року під час тренувальних стрибків з парашутом на полігоні загинули два контрактники з ПДВ Росії. Як повідомляла пресслужба Південного військового округу, два десантники приземлилися на воду і «не змогли звільнитися від підвісної системи парашута».

До грудня 2021 року в Криму було завершено формування нового десантно-штурмового полку повітрянодесантних військ Росії, який розквартували у Феодосії. Старокримський полігон мав стати місцем для навчання російських десантників.

В останніх числах грудня 2021-го року Міноборони Росії повідомило, що у 2022 році буде обладнано новий полігон «Старокримський» у Криму. Старокримський полігон був закріплений за 56-м гвардійським десантно-штурмовим полком зі складу Новоросійської 7-ї десантно-штурмової (гірської) дивізії.

2 лютого 2022 року на полігоні Старокримський провели бойові стрільби російських військовослужбовців сформованого в Криму полку Новоросійського з’єднання ВДВ.

Старокримський полігон у своїй книзі «ZOV» описав ексдесантник, молодший сержант 56 дшп Павло Філатьєв (втік із Росії та попросив політичного притулку у Франції). Філатьєв стверджує, що 56-й дшп відправляли для вторгнення на Херсонщину прямо з цього полігону.

Павло Філатьєв

Коли в районі полігону було обладнано склади боєкомплекту та які в них розміщені боєприпаси, відомостей у відкритих джерелах немає.

Вогняні гриби на сході Криму (фотогалерея) Вогняні гриби на сході Криму (фотогалерея) Photo Gallery:

Вогняні гриби на сході Криму (фотогалерея)

Фото вибухів на Старокримському військовому полігоні

Джерело

Новости Крыма