Вперше у військовій історії Україна знищила російські винищувачі за допомогою ракет, запущених із морських дронів. Сталося це в небі над Чорним морем біля Новоросійська та Кримського півострова під час масової атаки українських безпілотників. Що про це відомо, а також про характеристики новітнього озброєння України – читайте у матеріалі Крим.Реалії.
Президент України Володимир Зеленський прокоментував нещодавні атаки по Криму і заявив, що за добу українські військові збили два російські літаки. Про це він повідомив у своєму вечірньому зверненні 4 травня.
«Блискуче було збиття російського військового літака з нашого морського дрона – доказ українських спроможностей. Дуже влучно наша армія провела операцію по військових обʼєктах на території Криму: мінус іще один, другий російський літак за добу. Також знищено військові склади», – розповів глава держави.
Над морем біля Новоросійська
У ніч проти 3 травня безпілотники атакували Чорноморське узбережжя Краснодарського краю РФ, повідомив губернатор регіону Веніамін Кондратьєв. Згідно з повідомленням, наймасовішої атаки зазнав Новоросійськ. Там, за словами чиновника, уламки БПЛА пошкодили три резервуари на зерновому терміналі.
За даними Міноборони Росії, над Краснодарським краєм нібито було збито 47 БПЛА та знищено 14 безекіпажних катерів в акваторії Чорного моря.
Того ж дня російський канал Fighterbomber, який ЗМІ пов’язують із ВКС РФ, повідомив, що під час атаки українським морським дроном зі встановленим на ньому ПЗРК було збито літак ВКС РФ. Згідно з його повідомленням, екіпаж катапультувався і був підібраний цивільним морським судном.
Телеграм-канал «Крымский ветер» написав, що, ймовірно, був збитий Су-30СМ, а екіпаж підібрало судно VICTORIA FORTUNE, яке ходить під прапором Панами.
Вдень 3 травня у Головному управлінні розвідки Міноборони України підтвердили знищення російського військового літака СУ-30 за допомогою морського дрону поблизу Новоросійська, де базується Чорноморський флот РФ. Відповідне відео було опубліковано в телеграм-каналі відомства.
«У Чорному морі ліквідовано російський Су-30 – це перше у світі знищення бойового літака морським дроном. Історичного удару завдали воїни спецпідрозділу ГУР МО України Group 13-ї безпілотної морської платформи Magura», – йдеться у повідомленні ГУР МО України.
Збитий літак оцінюється в 50 мільйонів доларів, додали у ГУР.
І над морем біля Кримського півострова
4 травня начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони (ГУР МО) Кирило Буданов у коментарі The War Zone розповів про подробиці знищення літаків.
За словами керівника ГУР, два російські винищувачі Су-30 було знищено ракетами класу «повітря-повітря» AIM-9 Sidewinder, запущеними з безпілотних морських платформ Magura-7.
Це історичний момент Кирило Буданов
Наголошується, що це вперше, коли винищувачі були збиті зброєю безпілотних катерів. Крім того, це перше застосування AIM-9 з безпілотного катера для знищення супротивника.
«Це історичний момент», – цитує видання Кирила Буданова.
Як розповів голова української розвідки, операція відбулась у Чорному морі 2 травня. Українські сили використовували три безпілотні катери Magura-7, два з яких вели вогонь по російських літаках. Буданов пояснив, що Magura-7 – це варіант Magura-5 для ППО, але не став озвучувати додаткових подробиць.
Ракета НАТО замість радянської
Раніше українські безекіпажні катери (БЕК) застосовували для ураження повітряних цілей ракету Р-73 за класифікацією МО США та НАТО – AA-11 Archer – «Лучник». Це радянська керована ракета класу «повітря-повітря» малого радіусу дії з інфрачервоною системою самонаведення. Р-73 призначена для боротьби з повітряними цілями: автоматично дрейфуючими аеростатами, маневруючими літаками, вертольотами і крилатими ракетами. Також може служити для організації протиракетної оборони носія.
Згадана Будановим AIM-9 Sidewinder – це ракета класу «повітря-повітря» малої дальності. AIM-9, що надійшла на озброєння ВМС США у 1956 році і ВПС США у 1964 році, є однією з найстаріших, найдешевших і найуспішніших ракет класу «повітря-повітря». Її останні модифікації залишаються стандартним озброєнням у більшості західних військово-повітряних сил. Понад 110 000 ракет було зроблено для США та 27 інших країн, з яких, можливо, один відсоток використовувався у бою. AIM-9 Sidewinder також виробляють за ліцензією Швеція та інші країни.
За допомогою AIM-9 за весь час було знищено 270 літаків у різних війнах і збройних конфліктах.
У 2010 році компанія Boeing виграла контракт на підтримку операцій Sidewinder до 2055 року. У 2021 році представник ВПС США заявив, що відносно низька вартість цієї ракети, універсальність і надійність означають, що «ймовірно, що Sidewinder залишиться на озброєнні ВПС до кінця 21-го століття».
Новий морський дрон для ППО
Начальник ГУР Кирило Буданов не поділився подробицями про новий морський дрон, який використовується для протиповітряної оборони. Водночас деякі подробиці Magura-7 повідомив військовий аналітик HI Sutton.
Magura-7 є зрілим варіантом у порівнянні з версією Sea Dragon Військовий аналітик HI Sutton
У статті для видання Naval News він розповів, що Magura-7 дуже відрізняється від БЕК, який використовується для перевезення ракет Sea Dragon. Той мав ширший корпус із великими фіксованими пусковими напрямними. Magura-7, по суті, є збільшеною Magura-5, базовою моделлю, що використовується для тарана ворожих кораблів та їхнього підриву. Довжина Magura-7 становить приблизно 8 метрів, тоді як довжина Magura-5 становить 5,5 метрів.
«Magura-7 є зрілим варіантом у порівнянні з версією Sea Dragon, яку можна вважати прототипом. Вона чистіша і краще продумана. Однак незрозкміло, чи озброєна вона виключно ракетами Sidewinder, чи може нести й іншу зброю», – пише HI Sutton.
Magura V7 має схожі лінії із версією Magura-5, але має змінену форму носа. Ця особливість передбачає покращену мореплавність, корисну для операцій узимку. На катері видно кілька антен зв’язку і датчики. Схоже, що у БЕК немає вибухового заряду в носі через відсутність ударних детонаторів, але це може бути налаштовано.
У своєму обліковому записі в Х аналітик поділився фотографією безекіпажного катера Magura-7.
Мінус два «Фланкер-Сі»
Су-30, за кодифікацією НАТО Flanker-C («Фланкер-Сі») – це радянський і російський двомісний багатоцільовий винищувач покоління 4+.
Су-30 призначений для знищення повітряних цілей, блокування аеродромів противника на великій глибині та ударів по наземних і морських об’єктах. Су-30 також можна використовувати для управління груповими бойовими діями при завоюванні панування в повітрі, знищення десантів противника в повітрі, а також для ведення повітряної розвідки та знищення наземних цілей у простих і складних метеорологічних умовах.
Згаданий Су-30СМ – серійний, модернізований – це стандартна версія для ВПС Росії. Перший політ цієї модифікації винищувача відбувся 21 вересня 2012 року.
Цей літак має стрілецько-гарматне озброєння – автоматичну скорострільну одноствольну гармату калібру 30 мм із боєкомплектом 150 снарядів.
Ракетне озброєння підвішується на десяти точках: чотири – під консолями крила, два – під кінчиками крила, два – під гондолами двигунів і два – під центропланом між мотогондолами. На літаку може бути підвішено до шести керованих ракет «повітря-повітря» середньої дальності. Загальна вага бойового навантаження – 4000 кг.
Саме такі винищувачі армія Росії застосовує для боротьби з українськими морськими дронами та БПЛА, але цього разу два російські літаки впали від ударів безекіпажних катерів, які мали знищувати.
В анексованому Криму винищувачі типу Су-30 базуються на двох аеродромах: на аеродромі «Бельбек» – Су-30М2, на аеродромі «Саки» – Су-30СМ.
У Краснодарському краї РФ винищувачі Су-30СМ базуються на аеродромі у Кримську.