Майстриня з села Туличів розповіла про створення новорічних дідухів

Марія Кравчук у документальному фільмі про Різдво

Майстриня з соломоплетіння Марія Кравчук з села Туличів Турійської громади поділилася як раніше виготовляли дідухи і декор до Різдва та Нового року.

Це вона зробила у межах унікального документального YouTube-проєкту студії CRAFT STORY, в портфоліо якої такі документальні і соціальні проєкти, як СТРІХА, Будинок Культури, шоу про українське волонтерство «Мам, я ганяю тачки». За ідеєю проєкту,  сучасні митці відправляються в експедицію Україною, щоб дізнатись більше про українську музику, кухню і стиль. Перша серія була присвячена Півночі України, а найближчі серії проєкту будуть присвячені Великодню, святу Івана Купала та традиційному українському весіллю. 

Цей випуск присвятили справжньому українському Різдву. Художниця з костюмів Леся Патока, шеф-кухар Євген Клопотенко та солістка електро-фольк гурту ONUKA Ната Жижченко вирушили в експедицію засніженим заходом України. Їхня місія — відшукати, дослідити й повернути до життя унікальні кулінарні рецепти, автентичний декор і звучання свята.

До села Туличів приїздила художниця з костюмів Леся Патока.

У відео зазначається, що вважалось що пшениця завжди показувала заможність господаря. Тому якщо людина мала на зиму мішок борошна, то все! Вона вважалася багатою. Тому і дідух який ставили напередодні різдвяних свят мав бути якнайпишнішим. Його ставили на покутті хати.

Також частиною традиційного українського новорічного декору був солом’яний павук. 

Марія Кравчук у відео поділилася як ще у 80-х без Інтернету вона розпочала відроджувати традицію плетіння дідухів. Як відбувається процес заготівлі матеріалів.

Жінка також проводить уроки з соломоплетіння для школярів у місцевій школі.

Нагадаємо, з ініціативи Волинського обласного науково-методичного центру культури, зокрема його директорки Любові Рожнової, елемент «Традиція соломоплетіння у Турійській громаді Волинської області» подали для включення у Національний перелік нематеріальної культурної спадщини України. І 25 липня 2022 року Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко підписав наказ, відповідно до якого традиція соломоплетіння у Турійській громаді – стала одним із 50 елементів у Національному перелікові.

Пропонуємо і вам переглянути відео з майстринею з Турійщини, яке починається з 00:20:24:

 

Джерело

Новости Крыма