Кримчани платять за війну. На півострові стало дорожче жити

Пенсіонери біля морозильної камери в супермаркеті. Керч, Крим. Архівне фото

 

Практично щодня з анексованого Криму надходять новини про подорожчання продуктів і товарів. Як уже неодноразово писали Крим.Реалії, на ціни одночасно вплинули проблеми логістики після повторного вибуху на Керченському (Кримському) мосту та падіння вартості російського рубля щодо іноземної валюти. Ці фактори є наслідком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, про що раніше попереджали в експертній спільноті.

Від середини липня Керченський міст працює в обмеженому режимі. Вантажний трафік ним заборонено. Він розподілений між Керченською поромною переправою та «сухопутним коридором» через окуповане Росією азовське узбережжя України. Торішнього серпня національна валюта Росії подолала психологічну позначку в 100 рублів за долар.

Наслідок цих факторів кримчани відчули миттєво. На Кримському півострові подорожчала низка товарів широкого вжитку.

«Війна багато змінює. Ось і в Криму, на перший погляд, начебто все, як завжди, але коли аналізуєш динаміку, то видно послідовні зміни в багатьох сферах. І ці зміни не на користь кримчан», – пише авторка Крим.Реалії Зарема Сеїтаблаєва.

«Ціни розігналися не на жарт»

Після повторного вибуху на Керченському мосту в Криму спочатку з’явився дефіцит пального, а згодом зросли ціни на нього. На середину серпня пальне на кримських АЗС з’явилося, але зросли ціни на нього. Наразі бензин марки АІ-95 на більшості АЗС Криму коштував 61-62 рублі за літр. На початку року він коштував 55-56 рублів. Така ситуація обурює навіть проросійських активістів.

«Ціни на заправках Криму розігналися не на жарт. Ситуація вийшла з-під контролю. Влада не реагує. Їм пох. Жеріть. Ось така вона – Кримська влада. Ще раз жеріть», – заявив на початку вересня російський блогер і підприємець Олександр Горний, який з 2014 року облаштувався у Феодосії.

Російський блогер Олександр Горний обурений здорожчанням палбного на АЗС Криму. Скріншот зі сторінки Горного у ВК

Російська влада Криму раніше пообіцяла стабілізувати ситуацію на паливному ринку, запевнивши, що об’єктивних передумов для подальшого подорожчання палива немає. Але у вересні вартість дизельного пального на Санкт-Петербурзькій міжнародній товарно-сировинній біржі оновила рекорд, перевищивши 72 тисячі рублів за тонну. Російські ЗМІ повідомили про подорожчання бензину марки Аі-95 (майже 77 тисяч рублів за тонну), Аі-92 (68,5 тисячі рублів за тонну) та мазуту (36,2 тисячі рублів за тонну).

Пальне до Криму раніше доставляли з Росії Керченським мостом. Але після повторного вибуху на ньому 17 липня було пошкоджено автомобільну частину мосту. Залізнична гілка не постраждала, але постачання пального в цистернах по ній призупинено.

«Доставку паливно-мастильних матеріалів до Криму залізничним мостом призупинено і здійснюється виключно через поромну переправу із залученням додаткової транспортної компанії «Кримська залізниця». У зв’язку з ризиками рух залізничних поромів здійснюється лише вдень. З цієї причини різко скоротилися постачання пального до Криму, а також утричі зросли терміни доставки», – заявили у Міністерстві палива та енергетики російського уряду Криму у відповідь на скарги кримчан.

Ціни на пальне на АЗС Vars у Керчі. Крим, 13 серпня 2023 року

Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) у вересні заявив про формування в регіоні чотириденного запасу пальногоа, щоб «підтримати сільгоспвиробників і знизити ймовірність дефіциту пального під час польових робіт». Але планів на більш довгострокову перспективу не озвучив.

Доставка: «чутки про бойкот»

Подорожчання пального позначилося на багатьох інших галузях у Криму. Зокрема, на доставці товарів з Росії на Кримський півострів «сухопутним коридором». «Для багатьох це додаткові кілометри, час і витрати, які транспортні компанії «закладають у ціну», – пояснює спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов.

У професійному середовищі вантажних перевізників поширюються «чутки із закликами бойкотувати надання послуг доставки вантажів» через подорожчання пального і запчастин, повідомляє голова російської Асоціації вантажних перевізників та експедиторів Криму Анатолій Цуркін.

Анатолий Цуркин

«Хочеться одразу сказати, що ця «історія» не відображає думки більшості вантажних перевізників. Доставка вантажів здійснюються в штатному режимі, причин для різкого, необґрунтованого підвищення цін на послуги немає», – заявив він.

Удар по продуктах

У серпні-вересні у Криму суттєво подорожчали продукти широкого вжитку: овочі, фрукти, яйця. Найбільше зросли ціни на м’ясо. У пресслужбі Банку Росії заявили, що на продовольчі ціни в регіоні вплинули послаблення рубля та зростання попиту на окремі товари.

Ціни на м'ясо у магазині Керчі. Крим, червень 2023 року

Федеральна антимонопольна служба ініціювала позапланові перевірки російських виробників курятини. Вона у Криму подорожчала за рік на 30% – більше, ніж у середньому в Росії, заявила «РИА Новости.Крым» заступниця міністра промислової політики російського уряду Криму Ірина Мезавцова.

Наприклад, у Керчі, кілограм курячого філе коштує майже 500 рублів. Причиною цього названо зростання відпускних цін через «подорожчання логістики, неможливість перевезення вантажів через Кримський міст, зростання цін на пальне та енергоресурси, а також підвищення цін на імпортні ветеринарні препарати». У таких умовах кримчанам рекомендували купувати м’ясо на сільськогосподарських ярмарках, де продають продукти фермери.

До кінця року в Росії прогнозують ще одне подорожчання, яке відчують і жителі Криму – мобільного зв’язку. Підвищення його вартості пов’язують з інфляцією, що торкнулася всіх витратних статей російських операторів.

Джерело

Новости Крыма