Крим втрачає Дніпро. Назавжди? Як висихають витоки Північно-Кримського каналу (ФОТО, ВІДЕО)

На супутниковому знімку видно Новокаховську греблю в Херсонській області, Україна, 5 червня 2023 року

 

На ділянках Дніпра, що живлять водою Північно-Кримський канал, з’явилися сліди обміління. Про це свідчать супутникові знімки, зроблені після руйнування Росією греблі Каховського водосховища на Херсонщині. Їх Крим.Реалії дослідили у співпраці з командою розслідувального проєкту «Схеми» української служби Радіо Свобода. Що відбувається зараз біля витоків Північно-Кримського каналу і як це може вплинути на ситуацію в анексованому Криму, розповідаємо в нашому матеріалі.

Каховське водосховище в Херсонській області понад пів століття живило Крим дніпровською водою. Водозабір із нього в Північно-Кримський канал проводився за допомогою інженерних споруд, збудованих там незабаром після Каховської ГЕС.

Крим втрачає Дніпро. Назавжди? Як висихають витоки Північно-Кримського каналу (ФОТО, ВІДЕО)1

Руйнування російськими силами греблі Каховської гідроелектростанції 6 червня порушило цю систему. Наслідки стали очевидними вже в перші дні після того, що сталося.

Як сходить вода

Істотні зміни вже очевидні на ділянках Дніпра біля витоків Північно-Кримського каналу. На супутникових знімках Planet Labs станом на 7 червня помітні ознаки чи то замулювання, чи то обміління.

Стан Каховського водосховища на Херсонщині після руйнування Росією греблі Каховської ГЕС 6 червня 2023 року, зафіксований супутниковим знімком Planet Labs

Ось так ця ділянка водного дзеркала виглядала до того, як Росія зруйнувала дамбу Каховської ГЕС.

Каховське водосховище в Херсонській області до руйнування Росією греблі Каховської ГЕС 6 червня 2023 року, зафіксоване супутниковим знімком Planet Labs

У розпорядженні журналістів «Схем» також є відео, зняте біля притоку Північно-Кримського каналу. На ньому видно, що вода з Дніпра до каналу вже майже не доходить.

Видео обмелевшего притока Днепра, который питает Северо-Крымский канал Будь ласка, зачекайте Embed

Видео обмелевшего притока Днепра, который питает Северо-Крымский канал

Embed The code has been copied to your clipboard. width px height px

The URL has been copied to your clipboard

No media source currently available

0:00 0:00:16 0:00 Завантажити на комп'ютер

  • 240p | 609,3kB
  • 360p | 813,9kB
  • 480p | 1,1MB
  • 720p | 4,4MB
  • 1080p | 3,5MB

Зовнішні ознаки, що сигналізують про обміління цієї ділянки Дніпра, відповідають прогнозам багатьох українських відомств, зокрема державної компанії «Укргідроенерго». Її голова Ігор Сирота заявляв, що відсутність води в Каховському водосховищі загрожує Північно-Кримському каналу пересиханням.

Крим втрачає Дніпро. Назавжди? Як висихають витоки Північно-Кримського каналу (ФОТО, ВІДЕО)6

Рівень води в Каховському водосховищі, за його словами, вже досяг критичного, а з дня на день воно може перестати існувати.

Проблема на роки

На зазначених супутникових знімках зафіксовано дно Каховського водосховища, що оголилося внаслідок падіння рівня води, каже ексочільник Рескомітету водогосподарського будівництва та зрошуваного землеробства Криму Олександр Лієв.

Олександр Лієв

За його словами, така ситуація може призвести до незворотних наслідків – повного припинення водозабезпечення Криму Північно-Кримським каналом.

Факт, що окупанти йдуть на усвідомлене зневоднення Криму, свідчить про те, що в їхніх головах думка про його деокупацію стає дедалі реальнішою Олександр Лієв

«Крим більше не забезпечуватиметься водою з Дніпра, оскільки тепер завдано непоправної шкоди головній споруді Північно-Кримського каналу. Цьому передувала руйнація росіянами у 2022 році головної помпової станції Каховського водосховища, що перекачувала воду до меліоративних споруд півдня України. Сама вода з Дніпра до гідротехнічних споруд йти не може. Відновлення неможливе. Той факт, що окупанти йдуть на усвідомлене зневоднення Криму, свідчить про те, що в їхніх головах думка про його деокупацію стає дедалі реальнішою», – вважає Олександр Лієв.

На його думку, для забезпечення Криму водою знадобиться новий дороговартісний проєкт та роки на його реалізацію.

Про неможливість забезпечення Криму дніпровською водою без Каховського водосховища говорить і директор Інституту водних проблем і меліорації Національної Академії аграрних наук України Михайло Яцюк. Регіон залишиться без дніпровської води доти, поки вона не підніметься до рівня, який був у Каховському водосховищі до руйнування греблі ГЕС, зазначає він.

Коли водосховище буде повністю спущене, надходження води у Північно-Кримський канал буде неможливим Михайло Яцюк

«Пов’язано це з тим, що головна споруда Північно-Кримського каналу повністю прив’язана до рівня води у водосховищі. Таким чином, коли водосховище буде повністю спущене, надходження води у Північно-Кримський канал буде неможливим», – сказав він в інтерв’ю Радіо Свобода.

Для наповнення Каховського водосховища, за словами експерта, знадобляться роки.

Перші ознаки вододефіциту

У Криму ж дефіцит води цього року не передбачається, оскільки російська влада встигла наповнити місцеві водосховища, каже Михайло Яцюк.

Підконтрольна Москві влада Криму водночас визнає, що після знищення дамби Каховської ГЕС на півострові загинуть тисячі гектарів рису, що потребують зрошення.

Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) говорить про ризик обміління Північно-Кримського каналу, але запевняє, що питної води «більш ніж достатньо».

Віцепрем’єр Росії Марат Хуснуллін стверджує, що запасів прісної води на півострові вистачить більш як на рік. Підтвердження цієї інформації з інших джерел немає.

Крим втрачає Дніпро. Назавжди? Як висихають витоки Північно-Кримського каналу (ФОТО, ВІДЕО)8

Подачу дніпровської води в Крим влада України припинила навесні 2014 року у зв’язку з його російською анексією. Поновити її планували після деокупації регіону.

Постачання дніпровської води в Крим силовим шляхом відновила російська армія після того, як окупувала Херсонську область на початку повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

Крим втрачає Дніпро. Назавжди? Як висихають витоки Північно-Кримського каналу (ФОТО, ВІДЕО)9

У травні Жовтневий районний суд Кривого Рогу засудив двох російських військовослужбовців, які «віддавали накази про незаконне захоплення об’єктів критичної інфраструктури» та «керували підривами».

Ані засуджені, ані Збройні сили Росії ці вироки не коментують публічно.

Джерело

Новости Крыма