Крим під прицілом. Чим Україна може бити російськими базами на півострові, і чому США не проти

Мапа Криму на тлі бойових дій, фотоколаж

 

​Радник Президента США з національної безпеки Джейкоб Салліван 21 травня в інтерв’ю CNN підтвердив, що США не заперечують використання Україною західної зброї для повернення контролю над усіма міжнародно визнаними кордонами, у тому числі в Криму. Заява Саллівана пролунала в контексті надання країнами Заходу Україні ракет великої дальності, а також анонсів підготовки українських пілотів для керування літаками F-16.

В ефірі Радіо Крим.Реалії ведучий Сергій Мокрушин із військово-політичним оглядачем групи «Інформаційний спротив» Олександром Коваленком, експертом Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександром Крайовим та кримською історикинею та політологинею Євгенією Горюновою говорив про те, як змінювалася чи не змінювалася риторика країн Заходу, зокрема США щодо сценаріїв деокупації Криму, і чому такі зміни відбулися. Також – про те, які можливості дає Україні нове західне озброєння та про реакцію на її надання в Криму.

Постачання Україні ракет великої дальності, таких як Storm Shadow значно змінює розстановку сил на фронті, вважає військовий експерт Олександр Коваленко. За його оцінками, в зону ураження цих ракет потрапляють російські військові об’єкти як на півночі, так і в центрі Криму.

Крилата ракета Storm Shadow

Якщо ці ракети українська авіація застосовуватиме прямо з лінії зіткнення, то в зоні досяжності буде і південна частина півострова, і Севастополь, каже експерт.

Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив»

«У разі просування Збройних Сил України вглиб південного плацдарму, тобто це лівобережна Херсонщина, визволення Запорізької області, відстань зменшуватиметься, і, отже, певної миті, вся територія тимчасово окупованого півострова Крим перебуватиме в зоні ураження ракетами Storm Shadow», – сказав в ефірі Радіо Крим.Реалії військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко.

Чергова «червона лінія»

На заяву Саллівана вже відреагували в Росії та анексованому Криму. Так, постпред російського президента з анексованого Криму Григорій Мурадов пригрозив застосуванням ядерної зброї за удари по Криму. Він переконаний, що Росія буде змушена відповісти на постачання американських бойових літаків Україні. На його думку, «звичайних озброєнь для знищення аеродромів перекидання натовських літаків теж недостатньо». І прямим текстом заявив, що йдеться про аеродроми в Польщі та Румунії. «Отже, дії Росії цілком прогнозовані. Інакше життєвій загрозі для країни не запобігти. Така залізна логіка», – передає слова Мурадова російське державне інформагентство «РИА Новости».​

«Безглуздий ядерний шантаж»

Російські погрози застосування ядерної зброї лунають від 2022 року, каже Олександр Коваленко. Спочатку Росія погрожувала її використати, «як тільки перший зразок західної техніки з’явиться в Україні». Потім Росія обіцяла вдарити «по логістичних вузлах країн, через які відбуваються постачання техніки та боєприпасів». Наступними «червоними лініями» для Росії були постачання танків і снарядів зі збідненим ураном, нагадує військовий експерт, хоча вона сама застосовувала боєприпаси типу «Свинець», які теж мають осердя зі збідненого урану.

Це кругообіг безглуздого ядерного шантажу. Мені цікаво, їм від себе не смішно? Олександр Костенко

«Це кругообіг безглуздого ядерного шантажу. Мені цікаво, їм від себе не смішно? Просто на кожну таку загрозу Україна отримує ще більше зброї, сучаснішої та технологічнішої. Сам принцип погрози ядерним ударом у відповідь на надання конвенційної зброї, а авіація до неї належить, по суті, звучить як парадокс, нонсенс», – зазначає Олександр Коваленко.

Погроза російських офіційних осіб застосувати ядерну зброю в тому випадку, якщо в Україну поставлять американські бойові літаки F-16, говорить про те, що російська авіація поступається західній, упевнений експерт. F-16 значно розширять можливості Сил оборони України як щодо протидії ракетним ударам по території України, так і щодо знищення російських носіїв, що несуть, наприклад, авіаційні бомби плануючого типу, каже Коваленко.

Винищувач F-16 в ангарі на авіабазі Холломан, США. 18 вересня 2019 рік

«Через це вони й панікують. Такі заяви Мурадова лише наголошують на безпорадності Росії в тому, щоб щось протиставити неминучому. А неминуче – це звільнення півострова Крим», – заявив Коваленко.​

Від «не провокуйте Путіна» до підготовки пілотів для F-16

Від пасивної реакції засудження політики анексії Криму Росією у 2014 році до чіткої впевненості, що півострів буде звільнено військовим шляхом із використанням будь-якого наданого озброєння. Так за дев’ять років змінилася позиція Європи та США, зазначає експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександр Краєв.

Олександр Краєв, експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма»

«Тепер ми бачимо, що риторика, що Крим – це Україна, Україні чимось допомагає. Це означає, що всі російські військові об’єкти на території Криму є валідною ціллю для Збройних сил України, не є загрозою і не переходять червоні лінії Москви», – говорить Краєв.​

Чи ослабне підтримка України?

Усі російські військові об'єкти на території Криму є валідною ціллю для Збройних сил України, не є загрозою і не переходять червоні лінії Москви Олександр Краєв

У Росії сподіваються, що підтримка України з боку її партнерів ослабне. Причиною для цього там вбачають зміну політичної ситуації після президентських виборів у США у 2024 році або невизначену ситуацію з лімітом держборгу Сполучених Штатів. Про те, що через держборг у США припинили обговорення військової допомоги Україні, повідомляло видання The Hill із посиланням на конгресмена Енді Кіма. Але ці фактори не зможуть вплинути на ситуацію, впевнений Олександр Краєв. Республіканці та демократи розпочали переговори про збільшення ліміту держборгу. «Залишилося обговорити базові цифри у бюджеті, і це не проблема для політичного життя США», – зазначає експерт. Але навіть якщо уявити, що технічний дефолт стався, це не зупинить допомогу, каже Краєв.

«Ці гроші було виділено у 2022 році. Ці гроші є. Наразі вони розподіляються відповідно до наших потреб щомісячними та двотижневими пакетами. Із цим проблем не буде», – вважає Олександр Краєв.

Він зазначає, що під час президентської кампанії в США політики можуть використати антиукраїнську риторику, заявляти, що потрібно менше допомагати Україні, не давати їй стільки зброї. Але і на цей випадок там передбачено захист.

Палата представників США, архівне фото

«У Палаті представників США зараз лежить і чекає на підписання резолюція, яка чітко вказує на те, що є перемогою України, і говорить про те, що до цієї перемоги США підтримуватимуть Україну зброєю, грошима та ресурсами», – повідомив Олександр Краєв. У резолюції є чітке уявлення про те, що таке перемога України, каже Краєв. Це вихід на кордони 1991 року, суд над воєнними злочинцями та політиками, які розв’язали війну, виплата компенсації Росією за завдану шкоду та вступ України до НАТО.

«Насправді, американці чудово розуміють, які ризики перед ними стоять. І щодо підняття стелі боргу, і щодо президентських виборів 2024 року. На щастя, це розуміння породжує такі превентивні механізми, які зможуть захистити наші відносини від політичного хаосу», – зазначив Олександр Краєв.

Чому мовчать Аксьонов і Константинов?

Слова радника Президента США з національної безпеки Джейкоба Саллівана залишилися без публічної реакції Аксьонова та Константинова. Раніше вони охоче коментували постачання Україні західної зброї. Це тому, що вони розуміють, що сподіватися на захист Росії немає рації, вважає кримська політологиня Євгенія Горюнова.

Євгенія Горюнова, політологиня з Криму

Навіщо махати шашками перед кримчанами, коли вже всім зрозуміло, що відповідати нема чим Євгенія Горюнова

«Росія вже пообіцяла, що будь-який удар по Криму – це порушення територіальної цілісності Росії. Починаючи з літа минулого року, перших ударів було завдано, і жодної реакції особливо не було. Так, десь сказали, що курили необережно, десь щось ще, потім по Кримському мосту – диверсія, але потужної реакції, про яку раніше говорили Аксьонов і Константинов, на яку вони сподівалися, її не було та й бути не може. Навіщо махати шашками перед кримчанами, коли вже всім зрозуміло, що відповідати нема чим», – каже Євгенія Горюнова.

У Росії залишилася ядерна зброя, але застосовувати її вона не буде, впевнена Горюнова.

«Після візиту китайського лідера це стало однозначно. Варіантів у Росії немає», – зазначає вона.

Навіть ракети «Кинджал», якими пишалася Росія, можна збивати, каже експерт, тому в російської влади в Криму настрої упадницькі.

«Розуміють, що масштабне постачання західної зброї – це катастрофа для озброєного російського угрупування в Криму», – зазначила Горюнова.

21 травня стало відомо, що президент Джо Байден на зустрічі з українським колегою Володимиром Зеленським на саміті G7 у Хіросімі оголосив про пакет допомоги на $375 млн, до якого увійдуть снаряди для HIMARS, артилерії, протитанкові керовані ракети TOW, протитанкові системи Javelin та AT-4.

Джерело

Новости Крыма