«Крим – гордіїв вузол української війни» – Aftenposten

Керченський міст у Криму та ракета. Колаж

 

Москва та Київ твердо протистоять один одному у поглядах на Крим і не схильні до компромісів, розмірковує Аftenposten. Зеленський заявив, що тільки-но Крим повернеться під контроль України, він знову стане частиною світової економіки, повідомляє Reuters. Будь-яка дискусія щодо майбутнього України без Кримського півострова є шумом, заявив президент Португалії, передає EURACTIV. Ердоган підтвердив своє очікування звільнення заарештованого у 2021 році заступника голови Меджлісу Нарімана Джеляла, пише Anadolu Ajansı. Такими є головні теми традиційного огляду іноземних медіа від Крим.Реалії.

«Крим – гордіїв вузол української війни», – міркує оглядач норвезької газети Аftenposten.

«Майбутнє півострова Крим, мабуть, найскладніше питання, яке мають вирішити сторони конфлікту в Україні, щоб покласти край війні. Подібно до «гордієвого вузла», його важко розв’язати інакше, як «мечем» – військовою силою. Ні Росія, ні Україна за жодних обставин не віддадуть Крим. Москва та Київ сьогодні твердо протистоять один одному у поглядах на Крим і не схильні до компромісів. Ставки настільки великі, що ні Путін, ні президент України Володимир Зеленський не зможуть зберегти свої позиції у владі, якщо їм доведеться поступитися. Зеленський має тверду підтримку у міжнародному праві та у багатьох частинах світу. Путін легітимізує свою точку зору історією, ідентичністю та безпекою. Але його аргументи є малоефективними за межами Росії. Окрім того, обидві сторони законодавчо закріпили, що Крим належить їм. Обидві сторони спочатку виграють війну, а потім вестимуть переговори! Конфлікт йде своєю чергою. «Меч» з часом може стати тупішим. Тут США є джокером у грі. Вони підтримуватимуть Україну «стільки, скільки потрібно», не йти на компроміс всупереч її інтересам і, вочевидь, проводити політику на основі міжнародного права та цінностей. Але що станеться, якщо мечі перестануть бути досить гострими? Велика держава насправді будує свою політику на користь. Цінності мають значення лише до того часу, поки вони збігаються з інтересами. США мають ширші інтереси, ніж Україна та Крим, і вони можуть суперечити абсолютній підтримці справи України. Тоді переговорне рішення буде актуальним, а переговори – пошук компромісів. Що тоді буде із Кримом?».

«Зеленський обіцяє покласти край російській окупації Криму», – повідомляє репортер британського інформагентства Reuters.

«Президент України Володимир Зеленський у середу пообіцяв покласти край російській окупації Криму та відхилив критику щодо дій Києва у важкому контрнаступі. Росія захопила та анексувала півострів Крим у 2014 році, що не було визнано більшістю інших країн, а також окупувала інші частини України на півдні та сході після повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року. «Крим буде деокуповано, як і всі інші частини України, які, на жаль, все ще перебувають під владою окупанта», – заявив Зеленський у промові на міжнародній конференції з Криму у Києві. Він сказав, що українські війська просуваються у контрнаступі, але не встановив тимчасових рамок для повернення Криму чи іншої окупованої території. Росія не виявляє жодних ознак відмови від Криму, який вона використовувала як платформу для завдання ракетних ударів по українських об’єктах. Москва заявляє, що референдум, проведений після захоплення півострова російськими військами, показав, що кримчани хочуть бути частиною Росії. Референдум не визнано більшістю країн. Зеленський заявив, що тільки-но Крим повернеться під контроль України, він стане частиною економіки України і, отже, частиною світової економіки. «Сьогодні ми робимо перший такий економічний крок. Ми підписуємо перший документ з компаніями, які готові увійти до Криму за Україною», – сказав він. Він не повідомив подробиць документа, але назвав кілька компаній, які, за його словами, були готові інвестувати в Крим після припинення російського контролю, зокрема Ryanair, Vodafone, Nokia та EPAM».

«Президент Португалії: переговори про майбутнє України без згадки про Крим – це «шум», – передає репортер бельгійського порталу EURACTIV.

«Будь-яка дискусія про майбутнє України, яка виключає питання Кримського півострова, є шумом, заявив у середу президент Португалії Марсело Ребелу де Соуза. Неможливо відокремити питання Криму від тотального вторгнення на територію України. Будь-яка спроба, суб’єктивна чи об’єктивна, поділити ці два питання – це не допомога, не підтримка населення України, а непотрібний шум», – сказав Ребелу де Соуза на відкритті саміту «Кримської платформи» у Києві. Глава португальської держави нагадав, що мета цієї платформи «із самого початку була незмінною: ніколи не дозволяти людям забувати про Крим». Він додав, що всі, хто опікується цим питанням, повинні пам’ятати, що метою є «відновлення територіальної цілісності» України, підтвердивши позицію Португалії «Наш кордон – це кордон України». У компанії президента України Володимира Зеленського Ребелу де Соуза наполягав на тому, що війна нерозривно пов’язана із вторгненням у Крим у 2014 році, яке вважається першим моментом порушення територіальної цілісності країни з боку Росії. «Ми не можемо розділити проблеми, які не можуть бути поділені; ми ніколи не зможемо забути, що люди є причиною нашої спільної боротьби за територіальну цілісність, суверенітет, демократію та свободу; ми не можемо забувати, що не існує свободи та демократії без соціальної згуртованості, без економічного зростання. А розвиток означає соціальну справедливість, зокрема й для Криму», – додав президент Португалії».

«Ердоган підтверджує, що Туреччина не визнає анексію Криму Росією», – пише репортер турецького інформагентства Anadolu Ajansı.

«Туреччина не визнає анексію Криму Росією і продовжує вважати її незаконною, підтвердив цієї середи, 23 серпня, президент Реджеп Ердоган. «Забезпечення безпеки та благополуччя наших кримськотатарських родичів, які є одним із корінних народів півострова, входить до наших пріоритетів», – заявив Ердоган у відеозверненні на III саміті «Кримської платформи», який пройшов у Києві. Платформа є міжнародним координаційним механізмом України, який має привернути більше уваги світової громадськості до незаконної анексії регіону Росією у 2014 році. Ердоган заявив, що закінчення війни між Росією та Україною та відновлення миру та стабільності у басейні Чорного моря принесуть полегшення не лише регіону, а й усьому світу. «Більш того, ми зберігаємо позицію на користь територіальної цілісності та суверенітету України. Ми постійно наголошуємо, що Крим є частиною України, на всіх платформах, включаючи ООН», – додав він. Туреччина переконана, що війна, яка розпочалася близько 18 місяців тому, має закінчитися справедливим та міцним світом. Президент заявив, що Туреччина також продовжує свої зусилля щодо активізації Чорноморської зернової ініціативи і що під час цього процесу Анкара вважає, що важливо уникати кроків, які ще більше загострять напруженість у регіоні. Ердоган підтвердив своє очікування звільнення заарештованого у 2021 році заступника голови Меджлісу Нарімана Джеляла та інших кримських татар, затриманих Росією на півострові».

Джерело

Новости Крыма