«Корабель, з якого починалися конфлікти століття». Адмірал ВМСУ розповів, як потопили крейсер «Москва» у Чорному морі

Флагман Чорноморського флоту Росії, ракетний крейсер «Москва» у бухті Севастополя. Архівне фото

 

Керівництво США не погоджувало удар по російському крейсеру «Москва» у квітні 2022 року і «було розгніване», коли це сталося, стверджує американське видання The New York Times. У Військово-морських силах України запевняють: операцію зі знищення флагмана Чорноморського флоту РФ повністю планували та виконували самі без необхідності будь-яких погоджень. Командувач ВМСУ Олексій Неїжпапа спеціально для Крим.Реалії розповів, як вдалося вистежити і потопити символ Чорноморського флоту, з якого починалися військові конфлікти в різних країнах.

Крейсер «Москва» затонув у Чорному морі в середині квітня 2022 року, коли Росія вела повномасштабне вторгнення в Україну. За даними ЗСУ, судно було вражене двома українськими протикорабельними ракетами «Нептун». Внаслідок удару на борту сталася детонація боєзапасу, що призвела до серйозних пошкоджень на кораблі.

Ця подія увійшла в історію успішних військових операцій України і стала однією з найбільш обговорюваних у світових ЗМІ. Вона обростає подробицями через три роки.

Був надто близько до берега

Американське видання The New York Times написало наприкінці березня, що у США «були розгнівані» після потоплення російського крейсера «Москва».

Цей крок «викликав паніку» в адміністрації тодішнього президента США Джо Байдена The New York Times

«Американська сторона була розгнівана тим, що Україна не попередила її про ймовірну атаку. Також у Вашингтоні були здивовані, що Київ мав ракети, здатні досягти такого великого корабля. Крім того, цей крок «викликав паніку» в адміністрації тодішнього президента США Джо Байдена, оскільки від початку Вашингтон не планував давати Україні можливість атакувати такий значущий символ російської армії», – сказано в публікації з посиланням на джерела видання.

Ракетний крейсер «Москва». Архівне фото

У травні 2022 року видання The New York Times та низка інших західних ЗМІ писали, що США надали Україні розвіддані, які допомогли виявити та завдати удару по крейсеру «Москва». Про це з посиланням на джерела повідомили видання NBC, The Washington Post та CNN.

ВМСУ самостійно планували операцію зі знищення крейсера «Москва», а завдання вогневого ураження погоджували лише з вищим керівництвом України, оскільки більше ні перед ким не мали таких зобов’язань, стверджує речник відомства Дмитро Плетенчук.

Речник Військово-морських сил України Дмитро Плетенчук

Успішно вдарити «Нептунами» по крейсеру «Москва» вдалося завдяки тому, що у певний момент він опинився за 120 кілометрів від берега в районі тоді ще окупованого російськими військами українського острова Зміїний.

Відео запуску цих ракет згодом з’явилися у мережі.

«У Чорноморській операційній зоні протикорабельними ракетами «Нептун» було уражено крейсера «Москва». Він отримав суттєві ушкодження, виникла пожежа. Інші одиниці корабельного угруповання намагалися надати допомогу. Але шторм і потужний вибух боєзапасу перевернули крейсер, і він почав тонути. Якщо для висадки десанту умови неприйнятні, то загроза ракетних атак як з моря, так і з тимчасово окупованого Криму залишається», – повідомляли про знищення «Москви» в оперативному командуванні «Південь».

«Сподіватися, що крейсер затоне, – це удача»

Успіх операції зі знищення крейсера «Москва» командувач Військово-морських сил Збройних сил України Олексій Неїжпапа називає результатом успішного збігу обставин та прихильністю з боку вищих сил.

Бог був на нашому боці. Крейсер мав потужну систему протиповітряної оборон

«Я думаю, що був збіг обставин. Бог був на нашому боці. Крейсер мав потужну систему протиповітряної оборони. На ньому був корабельний комплекс С-300 – називається «Форт», два ракетні комплекси «Оса-М», призначений для знищення крилатих ракет. Були гармати 30-к 6 одиниць, система освітлення обстановки. Плюс неподалік нього перебували більш сучасні фрегати, наприклад, фрегат «Макаров» та інші, які теж могли застосовувати свої засоби протиповітряної оборони за певних обставин. Ми чітко не знали, де перебувають усі кораблі ордера під час нашої атаки», – розповівв він Крим.Реалії.

Командувач Військово-морських сил України Олексій Неїжпапа під час інтерв'ю Крим.Реалії. Одеса, 27 березня 2025 року

Імовірність повного знищення для крейсера «Москва» лише двома «Нептунами» була невелика, каже Олексій Неїжпапа. Метою атаки було змусити Чорноморський флот РФ відійти від берегів Одеси, куди міг висадитися російський десант.

Ракета влучила в їдальню команди, це найбільше приміщення на крейсері

«Сподіватися, що крейсер затоне – це справді удача. Це була пообідня година, адміральська година, як кажуть на флоті. Плюс ракета влучила в їдальню команди, це найбільше приміщення на крейсері, під яким розташоване машинне відділення. Носове машинне відділення, наскільки я пам’ятаю, там недалеко розміщений центральний командний пост живучості корабля. Там же – головний командний пункт у сусідньому відсіку. Тобто таке, знаєте, як ахіллесова п’ята. Плюс над цією їдальнею команди розміщений комплекс АК-630 з «погрібами», тобто двома здетонованими гарматами шестиствольних установок АК-630, які мають свій боєзапас. Я так розумію, що він здетонував, тобто додав від однієї ракети ще неприємностей противнику. Друга ракета пішла в кормову частину. Я так розумію, десь біля ангару також було пошкодження», – каже адмірал ВМСУ.

Російський крейсер «Москва» після влучання в нього українських ракет «Нептун» у Чорному морі, 13 квітня 2022 року

Ще одним фактором, який сприяв знищенню крейсера «Москва», називають погоду. Того дня саме погода створила ідеальні умови, за яких сигнал від радара протикорабельного комплексу «Москви» відбивався від хмар до поверхні морської води і в такому коридорі «Москву» вдалося ідентифікувати, писали українські ЗМІ.

Олексій Неїжпапа підтверджує, що погода справді сприяла операції.

«Море було близько трьох балів. Для крейсера це за великим рахунком нічого. Але коли маєш пошкодження, коли не управляється корабель, то, звичайно, вже важче боротися за його живучість», – пояснює він.

«Корабель поганих історій»

Крейсер «Москв» будувався в 70-80-х роках минулого століття і призначався для знищення авіаносних груп США, каже Олексій Неїжпапа. На його борту були крилаті ракети, які стріляли на відстань до 500 км.

З цього крейсера починалися всі конфлікти цього століття, які Росія здійснювала з моря

«У Чорному морі такому крейсеру нема чого робити взагалі. Але з цього крейсера починалися всі конфлікти цього століття, які Росія здійснювала з моря. Це і Грузія (окупація частини Грузії у 2008 році – КР). З цього крейсера здійснювалося упарвління корабельними тактичними групами, які блокували Грузію з моря. Це і решта конфліктів: виходи у Середземне море, Сирія та інші. Тобто з цього корабля завжди починалися всі погані історії, як то кажуть, російського флоту», – каже Олексій Неїжпапа.

Журналістка Крим.Реалії Анжеліка Руденко бере інтерв'ю у командувача ВМС ЗСУ Олексія Неїжпапи. Одеса, 27 березня 2025 року

Зараз Україна, за його словами, єдина країна у світі, яка знищила під час війни ракетний крейсер.

Російський крейсер «Москва». Архівне фото

«Поки що в цьому питанні ми перші. Це гарна ціль така, навіть на радарах, які дуже добре видно. Вона була для виявлення простіша, ніж інші кораблі в цьому районі. Просто через фізичні розміри. Було простіше виявити, аніж інші кораблі на той час», – розповів адмірал ВМСУ.

Після ураження крейсер «Москва» намагалися відбуксувати в бік Севастополя. Але зробити це не вдалося через шторм. Корабель затонув, не дійшовши до порту.

У Міноборони України 14 квітня 2022 року повідомили про пожежу на борту крейсера «Москва». У відомстві стверджували, що займання на борту крейсера призвело до детонації боєзапасу. Причин пожежі в повідомленні Міноборони РФ названо не було.

Росія ще довго приховувала втрати на крейсері «Москва».

У Міноборони Росії спочатку заявляли про одного загиблого на борту військовослужбовця і 27 зниклих безвісти членів екіпажу «Москви».

Після того, як батьки загиблих солдатів-строковиків почали шукати інформацію про своїх дітей, їм вдалося домогтися в суді визнання загиблими 17 моряків на затонулому крейсері.

У російських ЗМІ писали про 37 загиблих із 500 членів екіпажу крейсера «Москва». Скільки їх насправді – досі невідомо.

Список кораблів флоту РФ, що пішли слідом за «Москвою» (фотогалерея) Список кораблів флоту РФ, що пішли слідом за «Москвою» (фотогалерея) Photo Gallery:

Список кораблів флоту РФ, що пішли слідом за «Москвою» (фотогалерея)

Точний удар ЗСУ по новому російському військовому кораблю у Керчі, завданий 4 листопада, став черговим кроком послаблення військово-морського потенціалу Росії

Джерело

Новости Крыма