Коли Медовий Спас 2023: дата і навіщо в цей день святити мед і мак

У середині серпня православні відзначають свято Маковея, Медовий Спас, або Винесення чесних древ животворящого Хреста Господнього.

 Медовий Спас 2023 / depositphotos.com

Спас Медовий — перший із трьох Спасів, які православні віряни відзначають у серпні. Усі три великі свята присвячені Ісусу Христу — Спасителю, тому й іменуються Спасами. У чому сенс першого Спаса, традиції цього дня і його заборони — розповідаємо в матеріалі.

  • Якого числа Медовий Спас
  • Медовий Спас — історія свята
  • У чому значення свята Медовий Спас
  • Медовий Спас — що не можна робити
  • Як святкують Медовий Спас

Якого числа Медовий Спас

Православні віряни відзначають 14 серпня Медовий Спас — щорічно в один і той самий день. Це народна назва свята, але в православному календарі воно відоме як святкування Всемилостивому Спасу Христу Богу і Пресвятій Богородиці Марії, Матері Його та Винесення чесних древ животворящого Хреста Господнього.

Медовий Спас святкують у перший день Успенського посту. 14 серпня його відзначають за нинішнім церковним календарем, але за новим, новоюліанським (він набуде чинності з 1 вересня 2023 року), це свято буде 1 серпня.

Медовий Спас — історія свята

Історія цього свята бере свій початок у Середньовіччі, у Візантії. Річ у тім, що на той час у цей період часто починалися епідемії — гинуло багато людей. Тому віряни зверталися до Бога з молитвами, щоб запобігти біді. Для цього зі скарбниці імператора виносили хрест, на якому був розп’ятий Ісус, і обходили з ним усе місто Константинополь, а потім несли до храму святої Софії та звершували перед ним молебні.

Власне, тому в церковному календарі свято і називається — Винесення (тобто, нести попереду себе) чесних древ животворящого Хреста Господнього.

У чому значення свята Медовий Спас

Медовий Спас — свято, присвячене освяченню врожаю. Спочатку, в XII столітті, цього дня проводили молебень і освячували воду, а пізніше стали приносити в храм овочі та фрукти з нового врожаю — щоб отримати благословення на його збір. Але оскільки свято відзначалося за старим стилем 1 серпня і більшість плодів ще дозрівали, то до церкви несли святити мед. 

Також перший Спас ще називають Маковій, Маккавеїв день і пов’язують його з іншим святом — днем пам’яті семи святих мучеників Маккавеїв, їхньої матері Соломонії та вчителя їхнього Єлеазара. Усі вони загинули за християнську віру за часів язичництва, але їхній подвиг надихнув Іуду Маккавея підняти повстання проти правителя-язичника Епіфана і здобути над ним перемогу.

Оскільки в цю пору дозрівав мак, то в народній свідомості ім’я Маккавея пов’язалося з маком. Тому крім меду, освячують цього дня мак і цілющі трави. 

Є у свята Спаса і ще одна назва — Спас на воді, або Мокрий Спас. Так його прозвали тому, що в церкві освячували воду — вважалося, що вона цього дня стає цілющою і допомагає зміцнити здоров’я та вберегтися від хвороб. 

Коли Успіння Пресвятої Богородиці 2023: дата свята і 5 головних заборон Новий календар свят 2024: коли тепер відзначаємо Різдво та Покрову Медовий, Яблучний і Горіховий Спаси 2023: коли будуть і традиції, які слід знатиМедовий Спас — що не можна робити

З цього дня у православних починається Успенський піст — до свята Успіння Пресвятої Богородиці. Піст суворий, тому в цей час потрібно повністю виключити з раціону продукти походження. Є також й інші заборони на перший Спас:

  • не можна лаятися, лихословити, у жодному разі не бажати зла;
  • не можна займатися домашніми справами, працювати на городі;
  • не можна відмовляти в допомозі і в милостині — достаток назавжди піде з дому.

День слід провести в молитві і присвятити його благим справам.

Як святкують Медовий СпасМедовий Спас / фото УНІАН

Традиційно, як уже говорили, цього дня йдуть до храму — помолитися й освятити мед і мак. Крім цього, потрібно було зібрати маковійчик із 17 трав і квітів — брали полин, м’яту, материнку, овес, тирлич, коробочки маку, звіробій та інші. Такий букет також освячують і потім зберігають удома аж до наступного Маковія — вважається, що він захищає його від негараздів. У храмах цього дня також здійснюють мале освячення води.

Господині на Медовий Спас готують випічку з маком і медом. Оскільки цього дня починається Успенський піст, то вона має бути пісною. Обов’язковим цього дня вважається пригостити такою випічкою нужденних, а також допомогти їм. Зробити добру справу в цей день потрібно обов’язково, допомогти можна не тільки людині, а й тваринам. Тоді весь рік не знатимеш бід.

Є в народі цікавий звичай цього дня. Потрібно в баночку з-під меду протягом року складати монети — до наступного Медового Спаса, а потім віддати їх тому, хто потребує. Цей вчинок обов’язково повернеться благом і достатком.

Джерело

Новости Крыма