РЕПОРТАЖ
У Рівному відбулось відкриття артвиставки місцевих художників «На Тотемі».
Виставку організували задля розвитку мистецького простору міста та допомоги Збройним силам України. На заході також побувала журналістка видання Район.Культура.
Подія відбулась у кав’ярні «Тотем» в межах благодійного збору коштів для Збройних сил України. Гроші збирають на тепловізор для бійця роти вогневої підтримки 454 батальйону на Запорізькому напрямку (солдат Бутенко А.О.).
На виставці представлені картини чотирьох молодих рівненських митців: Богдана Кохановського, Віталії Стребенко, Наталії Малини та Марііти (mariita_tatoo). Їхні творчі роботи репрезентовані на їхніх сторінках в Інстаграмі.
Богдан Кохановський
bohdankohanovsky
Богдан, 22-річний художник із Рівного, здобув освіту журналіста у Львівській політехніці, писав ще з дитинства, серйозно почав займатися творчістю у 2022 році, коли випадково отримав можливість помалювати разом із другом. Цей досвід став відправною точкою для його творчого шляху.
«Я розумів, що в мене є хист до малювання. Раніше я тільки змальовував, скільки пам’ятаю себе з дитинства. З 2022 року почав займатися цим серйозніше», – розповідає Богдан.
Для Богдана мистецтво – це інструмент самопізнання та спосіб вираження емоцій. Його роботи – це не стільки сюжетні історії, скільки втілення переживань і внутрішніх станів.
«У мене немає мети сісти і помалювати, у мене завжди якийсь поклик, уявлення, що я хочу зобразити, у мене є бачення, я просто працюю над цим», – наголошує художник.
Він не працює за дедлайнами чи чітким планом. Процес малювання для Богдана завжди інтуїтивний і спонтанний процес.
«Для мене творчість – це дослідження себе, це не сюжет, це просто втілення емоцій», – додає митець.
Богдан помітив, що його роботи здебільшого фігуративні, а не пейзажні. Це теж виникає природно, без свідомого вибору.
Художнику важко виділити улюблену роботу, адже кожна з них має своє значення і наповнена сенсами. Він згадує роботу «Понівечений», яка створювалася олією, хоча раніше він переважно використовував акрил. Ця картина стала для нього новим досвідом і втілила спонтанність творчого процесу.
«Цю картину я дуже різко створив, це був новий досвід, адже малював її олією вперше. Це мистецтво, яке можна відчути. Я не стараюся розповісти якусь історію. Це дуже випадковий і спонтанний процес», – каже Богдан.
Богдан наголошує, що його мистецтво не обов’язково має бути зрозумілим. Воно покликане викликати емоції. Якщо робота резонує з глядачем, значить, вона виконала свою місію.
Перша публічна поява Богдана як художника відбулася на вернісажі в кав’ярні «Fusion».
Наразі художник збирає роботи для майбутньої персональної виставки, але не поспішає з датами. Він вважає, що момент для великої виставки настане тоді, коли він внутрішньо відчує готовність.
Поки що Богдан не продає свої роботи, оскільки вони для нього є дуже особистими.
На сьогодні його творчість можна знайти в Instagram. Художник сподівається, що з часом його роботи будуть представлені на більш масштабних виставках.
Віталія Стребенко
Vitalia Strebenko
Віталії 26 років, за освітою психологиня, також працювала з дітьми. Нині займається керамікою, у своїй творчості надихається японською гравюрою.
Віталія розповіла, що любить посуд. Її філософія творчості – це створення унікальних виробів, які додають «додатковий смак» до щоденних ритуалів, таких як вживання їжі чи кави.
«Мені подобається такий елемент, коли переважає один колір на білому фоні, а також поєднання японської гравюри та португальської плитки», – розповідає Віталія.
Мисткиня наголошує, що малюванням займається з дитинства, не має спеціалізованої освіти в мистецтві, є самоучкою, керамікою займається лише рік, а всі вироби виготовляє вдома. Також свої малюнки переносить на одяг. Віталія спочатку створювала посуд для себе та своїх близьких, а потім перейшла до виготовлення унікальних виробів для інших.
«Я відчула з часом, що якщо я беру якісь замовлення, де немає мого стилю, мені це не цікаво. Тож виготовляю роботи у своєму стилі, нині в більшості надихаюся саме азійською тематикою», – наголошує художниця.
Улюбленою роботою Віталії є картина, стилізована під ікону, яка зараз на виставці в Києві. Особливої уваги заслуговують золоті елементи, що символізують святість.
«Я не надаю своїм картинам назв, аби глядачі могли самостійно інтерпретувати їх зміст», – зауважує Віталія.
Основним майданчиком робіт Віталії є Instagram. Також її творчість можна побачити в Києві, зокрема в Будинку архітектора.
Мрія художниці – створити масштабний мурал у закладі.
«Я хочу намалювати великий мурал у приміщенні, на всю стіну у своєму стилі, для того, щоб лишити людям враження. Щоб ця робота була надовго, її пам’ятали та бачили багато людей», – ділиться мріями Віталія.
Мисткиня додала, що найбільша ціль не лише розвинути власний бренд кераміки, а також випустити книгу або серію книг для дітей, брати участь в більш масштабних проєктах, відкрити власну художню студію, де можна займатися малювання та ліпкою.
«Я хотіла б проводити там безплатні арттерапевтичні заходи для діток, які мають важкі захворювання, вроджені чи набуті, проводити виїзні заходи для таких дітей, а також заходи для ветеранів. Ще одна моя масштабна мрія – мати фонд для допомоги тваринам», – додала Віталія.
Наталія Малина
mal.n._art_
Наталії 28 років, художниця, яка не має художньої освіти, самоучка. Почала писати у 2021 році під час пандемії COVID-19, коли працювала баристою і залишилася без роботи.
Наталія часто працює інтуїтивно, концентруючись на своїх відчуттях та емоціях під час створення полотна. Її улюбленою технікою є олійні фарби.
«Я їх обожнюю, у них і запах специфічний, і те як вони виготовляються, тобто вони мають велику цінність», – каже художниця.
Наталія найбільше себе знайшла в пейзажах, які вона планує доповнювати фантазійними елементами. Одні з улюблених образів художниці – водяні лілії (латаття) та дракони.
«Мені дуже подобаються мої картини з драконами, вони справді виділяються з-поміж всіх інших робіт, мене до них тягне. Я вирізняю ці картини як українсько-японський стиль», – наголошує Наталія.
Надихається Наталія роботами Клода Моне, захоплюється його серією робіт про водяні лілії та грою зі світлом у серії «Копиці сіна».
«Я закохана малювати латаття (кувшинки), а починалося все з того, що я надихалася Клодом Моне, і те як він зображував водяні лінії у своїх картинах, він передавав їх у різних інтерпретаціях, намалював більше ніж 200 водяних лілій, дивлячись на одне й те саме болото», – наголошує дівчина.
Природа є головним джерелом ідей художниці, відтворення світла і кольорів стає основним завданням.
«Я в дитинстві дуже любила проводити час біля болота, біля озера, де були жаби та водяні лілії, щоправда, не такі як були на картинах Моне. Я вперше за 27 років побачила біле латаття в Рівному на Лебединці та для мене це було певним дивом», – розповідає художниця.
Наталія рідко надає картинам назви, дозволяючи глядачам інтерпретувати їх по-своєму. Картини для мисткині – це спосіб самовираження та занурення у власний внутрішній світ.
У планах художниці знайти власний стиль: продовжувати експериментувати, додаючи у пейзажі унікальні деталі, такі як дракони. Мрія Наталії вийти на пленер і малювати наживо, вловлюючи зміну світла та кольорів у реальному часі.
А також досліджувати нові підходи до роботи з олійними фарбами.
Основна платформа творчих робіт Наталії Instagram. Також роботи можна буде побачити наживо на київських виставках.
Художні роботи Марііти
Виставка діятиме до суботи, 11 січня (включно). Вхід до кав’ярні за вільним благодійним внеском. Задонатити можна також за посиланням на Монобанку.
Найтотемніша кав’ярня Рівного Totem Coffee знаходиться за адресою: вулиця Василя Червонія 8В, (поруч МПК «Текстильник»). Виставку можна відвідати у робочі години кав’ярні з 8:00 до 20:00.