Засуджений Росією громадянський журналіст Сервер Мустафаєв став лауреатом премії міжнародної правозахисної організації Freedom House за внесок у галузі прав людини та демократії. Що говорять у Криму про діяльність одного з найактивніших кримчан після анексії Криму, який став в’язнем Кремля у 2018 році, та як оцінюють його нагородження, читайте у матеріалі Крим.Реалії.
Сервер Мустафаєв – координатор громадського об’єднання «Кримська солідарність», громадянський журналіст. 5 травня Серверу Мустафаєву виповнилося 39 років, з яких він уже сьомий рік ув’язнений. До арешту займався моніторингом ситуації в Криму, висвітлював політично вмотивовані суди щодо співвітчизників, підтримував і допомагав сім’ям політв’язнів. У травні 2018 року співробітники ФСБ провели обшук у його будинку в Бахчисараї. Згодом силовики затримали Мустафаєва. У вересні 2020 року військовий суд Ростова-на-Дону засудив його до 14 років у колонії суворого режиму. Вдома на Сервера Мустафаєва чекають батьки, дружина та п’ятеро неповнолітніх дітей.
Для мене була велика честь отримати від його імені цю нагороду і нагадати про Сервера Оксана Маркарова
За визначенням міжнародної правозахисної організації «Посольство Прав Людини», судовий розгляд щодо Сервера Мустафаєва був незаконним від самого початку: він був пов’язаний із порушенням міжнародного гуманітарного права, оскільки щодо нього застосовували російське кримінальне право в окупованому Криму. Сам Мустафаєв не визнав своєї провини.
Нагороду за Мустафаєва отримала пані посол України в США Оксана Маркарова.
«Для мене була велика честь отримати від імені Сервера Мустафаєва цю нагороду від Freedom House і нагадати і про Сервера, і всіх інших наших заручників і незаконно утримуваних Росією українців… Це визнання Freedom House є важливим нагадуванням про боротьбу України та кримськотатарського народу проти жорстоких репресій з боку РФ. Злочини кремля проти кримських татар та геноцидальна війна проти України є продовженням непокараної людиноненависницької політики Імперії зла і депортацій 1944 року і всіх інших злочинів проти українців», – написала вона.
На думку депутата Верховної Ради України Таміли Ташевої, «Сервер – один із тих, хто дає надію, він – приклад стійкості, гідності та любові до свого народу».
Він став у перші ряди, щоб своєю журналістською та правозахисною діяльністю протистояти репресіям Активіст #LiberateCrimea
Активіст міжнародної кампанії за деокупацію Криму #LiberateCrimea розповів Крим.Реалії, що Сервер Мустафаєв – правозахисник за покликом серця.
«Є люди, які не можуть терпіти несправедливість. Сервер такий. Він завжди відгукувався на проблеми своїх співвітчизників, а коли в Криму окупанти почали проводити масові репресії проти його народу, то він став у перші ряди, щоб своєю журналістською та правозахисною діяльністю протистояти цьому. Незважаючи на всі складнощі, він не озлобився, його посмішка – це його візитівка. Це дуже позитивна людина, яка завжди готова прийти на допомогу ближньому», – розповів кримський активіст на умовах анонімності.
Активіст громадського руху «Вільний Крим» у коментарі Крим.Реалії зазначив, що Сервер Мустафаєв стояв біля джерел створення правозахисного руху «Кримська солідарність».
Його голос переріс кордони Криму, його почули на багатьох українських і міжнародних правозахисних майданчиках Кримський активіст
«У перші роки російської анексії Криму почалися резонансні випадки викрадення кримськотатарських активістів, обшуки, затримання та арешти. Однією з перших відомих мені правозахисних організацій стала «Кримська контактна група з прав людини», яку очолив Абдурешит Джеппаров. А незабаром, у тому числі за сприяння Джеппарова, в умовах зростання репресій, як противага їм, з’явилася «Кримська солідарність», яка об’єднала родини кримських політв’язнів і правозахисних адвокатів. Одним із лідерів цього об’єднання став адвокат Еміль Курбедінов, який отримав правозахисну премію від Front Line Defenders. Сервер Мустафаєв відразу активно влився в роботу «Кримської солідарності», став координатором об’єднання. Його голос переріс кордони Криму, його почули на багатьох українських і міжнародних правозахисних майданчиках. Не дивно, що він став токсичним для режиму, тому вже 2018 року його заарештували», – прокоментував ситуацію активіст на умовах анонімності.
Засновник громадської організації «Вільний Крим» Олексій Єфремов вважає, що своєю сміливістю та активною діяльністю Мустафаєв заслужив на таке високе визнання на міжнародному рівні.
Він заслужив на цю високу нагороду й визнання своєї діяльності Олексій Єфремов
«На його місці в ув’язненні міг бути і я, міг бути будь-який кримський незалежний активіст і журналіст, хто не встиг виїхати у вільну країну, хто не вважається «зниклим безвісти». Безумовно, знімаю капелюх перед мужністю Сервера, він заслужив на цю високу нагороду й визнання своєї діяльності. Сподіваюся, що це допоможе йому і надихне не втратити себе і ні про що не шкодувати, перебуваючи в «кам’яному мішку» без прав і свобод», – поділився своєю думкою з Крим.Реалії громадський діяч.
Кримськотатарський активіст Мідат Амзаєв вважає дуже символічним вручення нагороди представнику кримськотатарського народу.
Потрібно докладати максимум зусиль, щоб звільнити Сервера і всіх незаконно засуджених політичних в'язнів Мідат Амзаєв
«Як людина, яка стежить за ситуацією в Криму і небайдужа до долі політв’язнів, я сприймаю вручення премії Серверу Мустафаєву як глибоко справедливий і символічний жест. Сервер свідомо обрав шлях правди, спротиву та захисту свого народу, шлях, за який він розплатився свободою, спокоєм, можливістю бути поряд зі своєю родиною. Він знав, з чим може зіткнутися, і не відступив. І це робить його справжнім героєм нашого часу. Ми не повинні сприймати цю нагороду як фінальну точку, навпаки, це має стати ще одним нагадуванням про нашу спільну відповідальність. Потрібно докладати максимум зусиль, щоб звільнити Сервера і всіх незаконно засуджених політичних в’язнів. Їхня свобода – це питання справедливості, совісті та людської гідності. Я пишаюся, що серед нашого народу є такі герої як Сервер Мустафаєв. Його стійкість – це приклад для кожного з нас», – поділився своєю думкою з Крим.Реалії активіст.
Кримськотатарський громадський діяч із Сімферополя, ім’я якого редакція не називає з міркувань безпеки, вважає вибір кандидатури Сервера Мустафаєва для цієї нагороди дуже справедливим.
«Добре знаю і можу судити про цю людину. На мій погляд, Сервер Мустафаєв, більш ніж будь-хто з відомих мені правозахисників, гідний цієї премії. Дуже радий, що його заслуги оцінили», – зазначив у коментарі Крим.Реалії громадський діяч.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:
«Збігів бути не може». Нові гоніння за заборонені кольори у Криму
Як ми спостерігаємо, захищати права людей, справедливість, на жаль, часто стає небезпечним заняттям Кримський громадський діяч
Кримський громадський діяч із Ялти, ім’я якого редакція не називає з міркувань безпеки, висловив жаль, що у сучасному світі правозахисники все частіше самі опиняються у групі ризику.
«Люди, які займаються правозахисною діяльністю, незалежно від того, чи перебувають вони у Південній Африці. чи у Східній Азії, чи в самому центрі Європи, завжди викликають повагу. Як ми спостерігаємо, захищати права людей, справедливість, на жаль, часто стає небезпечним заняттям. Вручення Серверу Мустафаєву цієї премії, здається, зокрема, є спробою привернути увагу до його долі. Але міжнародна громадськість могла б активніше допомагати у захисті прав самих правозахисників», – повідомив Крим.Реалії громадський діяч.
Кримськотатарський активіст із Феодосії, ім’я якого редакція не називає з міркувань безпеки, розповів Крим.Реалії, що Сервер Мустафаєв користується величезною повагою в кримськотатарському середовищі в Криму.
«Він гідний цієї нагороди. Знаю його як прекрасну людину, він дуже шанований серед кримських татар і всіх, хто знайомий з ним. До нього завжди можна було звернутися за допомогою та порадою. Своєю особистою чарівністю і готовністю підтримати він одразу викликає симпатію та довіру», – зазначив активіст у коментарі Крим.Реалії.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: