«Ядерні» ролі Криму та Білорусі. Кремлю потрібна угода «Мінськ-3»?

Володимир Путін (л) та Олександр Лукашенко. Колаж

 

У липні цього року відбулася зустріч російського та білоруського президентів, «Дні Криму» нібито провели у Мінську, в червні Росія розмістила на території Білорусі свою тактичну ядерну зброю (ТЯЗ). А підсумки другого саміту «Росія-Африка», що відбувся у Санкт-Петербурзі, опублікована спільна заява щодо України та факт порушення кордону Польщі білоруськими вертольотами доповнили та змінили загальну картину можливих російських планів, де окупованому Кримському півострову і Білорусі відводяться особливі, але подібні «ядерні» ролі. Спостерігачі та аналітики знову заговорили про прагнення Кремля створити умови для завершення війни в Україні шляхом укладання угоди на кшталт «мінської».

Навіщо Москва посилює ядерний шантаж із Білорусі та Криму, чи обговорювалося «кримське питання» під час зустрічі Лукашенка та Путіна, чи реальний «Мінськ-3» – у цьому спробували розібратися Крим.Реалії.

Ядерні точки докладання російської сили: Крим і Білорусь

Про розміщення сусідньою Росією ядерної зброї та її компонентів у Криму заговорили невдовзі після окупації півострова у 2014 році.

27 лютого 2022 року білоруська влада провела невизнаний референдум, яким було закріплено зміни до основного закону країни, з конституції вилучили положення про «нейтральність» держави.

За рішенням Кремля, до 1 липня в Білорусі планували офіційно розмістити російську ТЯЗ, завершити будівництво сховища, а також переобладнати 10 літаків ВПС Білорусі під відповідні заряди.

Це лише перша частина. До кінця року виконаємо завдання повністю Володимир Путін

За словами Володимира Путіна, таке рішення було остаточно ухвалене у зв’язку із заявленим Великою Британією постачанням в Україну снарядів зі збідненим ураном. Потенційні носії ядерних боєголовок – російські мобільні комплекси «Іскандер-М» – залишилися на території Білорусі після завершення спільних російсько-білоруських навчань у лютому 2022 року.

«Це лише перша частина. До кінця року виконаємо завдання повністю», – заявив російський президент 16 червня на Петербурзькому міжнародному економічному форумі про ядерні плани Росії в Білорусі.

Президент Росії Володимир Путін виступає на Петербурзькому міжнародному економічному форумі, 16 червня 2023 року

Кроки Кремля щодо розміщення ТЯЗ у Білорусі посилили загрози для Польщі, яка звернулася до НАТО з проханням долучити її до програми ядерного обміну Альянсу.

Кремль продовжує грати на «підняття ставок» на міжнародній арені, а ядерна зброя є вагомим інструментом Ярослав Чорногор

Чи обговорювався ядерний арсенал на зустрічі Лукашенка та Путіна та чи тепер Кремль відкрито демонструватиме ядерну зброю в Криму – з такими питаннями Крим.Реалії звернулися до Ярослава Чорногора – директора Програми російських та білоруських студій «Ради зовнішньої політики «Українська призма» (Київ).

«Відкритої інформації про це немає, але унеможливлювати це не можна, тому що Кремль продовжує грати на «підняття ставок» на міжнародній арені, а ядерна зброя є вагомим інструментом, щоб бути глобальною загрозою безпеці. Я сумніваюся, що Володимир Путін буде з кимось це обговорювати (навіть із Лукашенком – навряд чи), адже Кремль вважає територію Криму своєю», – заявив експерт.

Ярослав Чорногор, директор Програми російських та білоруських студій «Рада зовнішньої політики «Українська призма» (Київ)

Під час так званих «Днів Криму» в Білорусі представники російської адміністрації окупованого півострова встановили контакти з білоруським містом Пружани. Тут, як і в інших населених пунктах Білорусі, за радянських часів дислокувалася ядерна зброя колишнього СРСР. Сьогодні розслідувачі шукають російську ТЯЗ, у тому числі й у ліквідованих точках дислокації.

Путін і Лукашенко вірять «у свою перемогу», можуть намагатися закладати основи для будь-яких проєктів Ярослав Чорногор

Ярослав Чорногор не виключив і те, що на зустрічі російського та білоруського президентів приділили увагу Криму, оскільки, як він вважає, інтеграція Білорусі та РФ посилюється.

«Але все ж таки, я сприймаю такі повідомлення, швидше, як заповнення етеру якимись «прожектами». Реальних можливостей та ресурсів для цього немає, бо вся увага зосереджена на війні з Україною. Однак видно, що Путін і Лукашенко вірять «у свою перемогу» і, відповідно, можуть намагатися закладати основи для будь-яких проєктів у майбутньому, з розрахунком на подальші успіхи», – сказав співрозмовник Крим.Реалії.

Кремль створює нові загрози і хоче завершити війну «новим Мінськом»

Сувалкський перешийок – 100-кілометрова ділянка між Польщею та Литвою, що з’єднує територію балтійських країн із Польщею та іншими країнами НАТО, а також відокремлює територію російської Калінінградської області та Білорусі.

Дивна, за оцінками спостерігачів, «передислокація» ПВК «Вагнер» до Білорусі на тлі білоруських гелікоптерів, які «випадково» залетіли на територію Польщі, вважають експерти, роблять реалістичними прогнози щодо можливого використання Кремлем «вагнерівців» для захоплення Сувалкського коридору.

Сувалкський перешийок (коридор) – 100-кілометрова ділянка між Польщею та Литвою. Мапа

Сценарії гібридних атак вагнерівців у районі Сувалкського коридору вже не здаються неймовірними Михаил Самусь

Про це на своїй сторінці у фейсбуці написав український військовий аналітик, заступник директора «Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння» (Київ) Михайло Самусь.

«Ігнорування Польщею порушення кордону білоруськими гелікоптерами – велика помилка. Далі буде. Поки що сценарії гібридних атак вагнерівців у районі Сувалкського коридору вже не здаються неймовірними. Поляки повідомили, що не помітили гелікоптери. Але далі отримали докази, що вони порушували кордон. Ситуація ще гірша, ніж здавалося спочатку», – зазначив він.

Михайло Самусь, військовий аналітик, заступник директора «Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння» (Київ)

Переміщення найманців військової компанії «Вагнер» до Білорусі є «нічим іншим, як відволіканням сил та уваги партнерів України від війни з Росією», зазначив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов.

Тим часом польська армія передислокувала до кордону з Білоруссю бойові гелікоптери двох бригад Військово-повітряних сил. Про це заявив генерал Марек Соколовський 3 серпня на брифінгу під час візиту міністра оборони Польщі Маріуша Блащака до Бєлостоку.

Спостерігачі вважають, що гіперактивність Кремля в Африці також є частиною стратегії, спрямованої на утримання захоплених українських територій, включаючи Крим, заморожування конфлікту та підготовку виходу з війни в Україні.

Атаки на Польщу з країнами Балтії – черговий «геніальний» план кремлівських кадебістів Михайло Самусь

«Хаотизація Африки з метою створення нової комплексної загрози для Європи та, у цьому ж контексті, атаки на Польщу з країнами Балтії – черговий «геніальний» план кремлівських кадебістів. Але мета плану знову про Україну – створити умови для виходу з війни проти України з мінімальними збитками (ідеально – на основі домовленостей на кшталт Мінських)», – наголосив на своїй сторінці у фейсбуці Михайло Самусь.

Укладання угоди «Мінськ-3» між Україною та РФ призведе лише до погіршення відносин та збільшення провокацій, ненависті з боку Росії. Про це заявив радник Офісу Президента Михайло Подоляк.

Президент України Володимир Зеленський висловив сподівання на проведення цієї осені Глобального саміту світу. За його словами, переговори в Саудівській Аравії, що відбулися минулого тижня, стануть кроком до цієї мети.

5-6 серпня Саудівська Аравія провела переговори між Заходом, Україною та ключовими країнами, що розвиваються. Росію не запросили.

Раніше Володимир Зеленський заявив, що війна не буде закінчена, поки Крим перебуває під окупацією.

Джерело

Новости Крыма