Раніше в своєму «Плані перемоги» президент Володимир Зеленський пропонував у майбутньому замінити американські війська в Європі українськими військовими.
Але це відкинув, наприклад, президент Парламентської асамблеї НАТО, американський конгресмен Джеррі Конноллі, який назвав пропозицію Зеленського замінити війська США в Європі підрозділами ЗСУ як «недоречну» та «навіть шкідливу».
Командувач силами НАТО в Європі
В середині березня телеканал NBC News написав, що адміністрація президента США розглядає можливість відмовитися від командування НАТО в Європі, яке було виключно американським.
Цей крок нібито обговорюється в рамках можливої реструктуризації бойових командувань, яка допоможе Пентагону скоротити витрати.
Протягом майже 75 років чотиризірковий американський генерал керував усіма військовими операціями НАТО в Європі, і це було суто американським обов’язком, який розпочався ще за часів Героя Другої світової війни і майбутнього президента США Дуайта Ейзенхауера. Але адміністрація Трампа розглядає можливість змінити цю ситуацію.
Крістофер Каволі, головний американський генерал в Європі, сказав на сенатських слуханнях на початку квітня, що це б створило проблеми для ядерного командування і контролю та відкрило можливість того, що американські війська очолить неамериканський військовий посадовець.
Членство США в НАТО
За першої каденції Трампа, як казали наближені до нього посадовці, він подумував взагалі над питанням, чи потрібно США бути членом НАТО.
Ми плануємо лишатися в НАТО Марко Рубіо
Нинішній держсекретар США Марко Рубіо на своїй першій зустрічі з колегами-міністрами країн НАТО в штаб-квартирі альянсу 3–4 квітня використав цю нагоду для того, щоб наголосити, що його держава має намір лишатися в альянсі.
«Президент США чітко дав зрозуміти, що він підтримує НАТО, і ми плануємо лишатися в НАТО», – сказав він, додавши, що вважає «істерією» протилежну думку.
Але вже сам факт того, що глава дипломатії найпотужнішої країни-лідера альянсу має заспокоювати колег в питанні членства в НАТО, є вельми красномовним.
Кошти на оборону, п’ята стаття
Щодо самих планок витрат. Під час першого президентського терміну Трамп вимагав, щоб члени НАТО витрачали два відсотки ВВП на оборону. Зараз вже говорять про 3,5–3,7 відсотка, а останнім часом вже про п’ять відсотків.
Як написав сайт NBC News: «Як частина потенційної зміни політики – США, можливо, не будуть захищати співтовариша по НАТО, якщо на того нападуть, коли та країна не втрачає на оборону певну частку… Якщо Трамп вдасться до цього, це означало б значне відхилення від ключового принципу альянсу, відомого як стаття п’ята, яка каже, що напад на будь-яку країну НАТО є нападом на усіх».
Раніше сам Дональд Трамп під час виборчої кампанії говорив, що буде спонукати Росію напасти на тих членів НАТО, які не витрачають достатньо на оборону.
Зараз два відсотки витрачають на оборону 23-25 країн НАТО з 32-х членів і цей показник зростає. США, до речі, витрачають на оборону десь 3,4–3,5 відсотка ВВП.
Членство України в НАТО
Росія категорично виступає проти членства України в НАТО, а російський керманич Володимир Путін стверджував, що однією із причин його нападу на Україну було нібито близьке членство України в альянсі – утім, у Києві наголошують: це неправда.
Україна не прийме вето третьої країни на наші прагнення стати членом НАТО Андрій Сибіга
Зараз цей нагатив про неможливість членства України в НАТО повторюється, коли йдеться про передумови перемир’я.
«Я думаю, вступ України в НАТО, як заявляв наш президент, абсолютно неможливий. І це, гадаю, було широко визнано, зокрема адміністрацією президента Трампа», – сказав російський представник Кирило Дмитрієв під час візиту до Вашингтону на початку квітня.
Майже одночасно йому відповів глава МЗС України Андрій Сибіга, перебуваючи в Брюсселі: «Є фундаментальні речі, які Україна не прийме, і одна з них – неможливість вето третьої країни на наші прагнення стати членом НАТО».
Він підкреслив, що членство України у НАТО не є короткостроковою метою, однак думка Росії не буде братися до уваги. «Так, ще нема консенсусу, але це не у зв’язку з вето іншої країни, як-от Росії», – заявив Сибіга.
Проблема в тому, як зазначив український міністр, що справді в НАТО поки немає консенсусу поміж членів альянсу. Але якщо раніше говорили про спільну позицію США та Німеччини і меншою мірою з боку Туреччини, то останнім часом більше говорять, що Україну не бачить в НАТО насамперед Вашингтон.
Сам Трамп неодноразово говорив, що не бачить Україну в НАТО.
США і «Рамштайн»
Від початку російського широкомасштабного вторгнення в Україну США головували на «Рамштайні» – на міжнародному майданчику збору та координації військової допомоги Україні.
Потім головування перейшло до НАТО і кілька «Рамштайнів» були проведені в брюссельській штаб-квартирі альянсу.
Зараз на «Рамштайні» головує Британія. І була інформація, що США пропустять наступне засідання, яке має відбутися 11 квітня. Головуватиме на ньому Британія за підтримки Німеччини. Неучасть США підтвердив український міністр Андрій Сибіга.