Глобальне потепління є однією з основних екзистенційних загроз для Європейського Союзу. Вчені та експерти попереджають про серйозні наслідки кліматичних змін для безпеки та стабільності Європи в найближчі 15 років.
Про це йдеться у доповіді Федеральної розвідувальної служби Німеччини.
Зміни клімату можуть призвести до економічних потрясінь, підвищення цін на продукти харчування та зростання міграції, що загострить соціальну та політичну напруженість в ЄС. Окремі південні країни, як зазначають автори звіту, постраждають найбільше, що може призвести до розколу Європейського блоку. Нерівномірний вплив кліматичних змін загрожує ослабленням єдності всередині Союзу, що ускладнить прийняття рішень і ефективну реакцію на глобальні виклики.
Серед головних загроз для європейської безпеки – збільшення кількості природних катастроф, таких як екстремальні хвилі спеки, повені, посухи та лісові пожежі, що не тільки забирають людські життя, а й наносять значні економічні збитки. Це знижує інвестиції в національну та європейську безпеку.
Також доповідь наголошує, що кліматична політика ЄС може призвести до соціальних напружень через несправедливий розподіл витрат на декарбонізацію. Зростаючі витрати на захист довкілля та боротьбу з кліматичними змінами можуть стимулювати популізм та екстремізм.
Незважаючи на те, що Європа краще підготовлена до боротьби з кліматичними змінами порівняно з біднішими країнами, потрясіння в інших регіонах, такі як неврожаї, голод і дефіцит води, можуть мати серйозні наслідки для безпеки на континенті. Це підвищить міграцію та конфлікти, що впливатимуть на глобальні ланцюги поставок і створять додаткове навантаження на економіку ЄС.
У документі закликають уряди Європи забезпечити соціальну відповідальність кліматичних зусиль і активно працювати над зниженням ризиків, пов’язаних з кліматичними змінами.