4 квітня до Волинського національного університету імені Лесі Українки завітав Блаженніший Святослав Шевчук. Головна мета приїзду глави Української греко-католицької церкви (УГКЦ) — презентація книги «Україна стоїть! Україна бореться! Україна молиться!» засвідчила, що слово й досі має силу єднати.
Модератором зустрічі виступив історик Сергій Годлевський.
Книга очільника УГКЦ — це збірка його щоденних звернень, які він адресував людям доброї волі в усьому світі впродовж першого року повномасштабної війни, повідомляє пресслужба ВНУ.
Блаженніший пригадав: потреба записати коротке відеозвернення виникла у перший же день великої війни. Ці стислі послання знайшли відгук у серцях багатьох людей, тож їх стали перетворювати на текст і перекладати шістьма мовами світу.
Як каже глава УГКЦ, для нього самого це стало несподіванкою, адже у ті дні першочерговим завданням був порятунок людей, а не написання книжки. Але це стало підставою задуматися, як укласти ці тексти під одною палітуркою.
Ці щоденні відеозвернення першого року війни перетворилися на такий своєрідний набат, удар дзвону, який із Києва розходився на цілий світ, – сказав Святослав Шевчук.
В одній із поїздок до Житомира у перші дні великої війни Блаженнішого Святослава зупинила літня жінка й зворушено промовила: «Нам страшно, але так добре, що Ви до нас говорите». Ці слова нагадали йому один момент із медичної практики. Тяжкопоранений чоловік, який страждав від нестерпного болю, знайшов сили боротися з ним, почувши голос дружини, яка читала йому книжку. Так само й голос Церкви, що звертається до своїх вірних у часи великого болю, стає джерелом сили й підтримки. Саме це розуміння стало визначальним для його щоденних звернень під час війни — не лише передавати зміст, а нести живе слово, яке дає надію.
Слово має силу, – озвучив своє переконання Святослав Шевчук.
Приблизно на третьому місяці повномасштабної війни Блаженніший усвідомив, що має унікальну можливість звертатися до мільйонів людей у різних країнах світу й використав цю нагоду. У його щоденних відеозверненнях, записаних упродовж першого року війни, міститься виклад основ християнського віровчення: від тлумачень великих свят до роздумів про стійкість, екологію та моральні виклики війни. Ці тексти стали не лише духовним дороговказом, а й своєрідним щоденником війни. За словами Святослава Шевчука, один юрист із Парижа навіть зауважив, що це видання може слугувати доказом у міжнародному трибуналі, адже в ньому зібрано хроніку подій, зафіксовану в реальному часі.
Передмову до книги написала відома українська письменниця та публіцистка Оксана Забужко, післямову – американський історик Тімоті Снайдер.
Символічним стало й оформлення видання. Блаженніший Святослав зізнався, що був здивований і зворушений тим, як дизайнери видавництва «Комора», проникнувшись змістом книги, оздобили її. Видання має червоний зріз – у традиції Церкви так оформлюють літургійні книги, призначені для богослужінь. Та ще більш промовистою стала червона стрічка-закладка, яка виглядала з-поміж сторінок. Коли він уперше взяв книгу до рук, ця стрічка здалася йому тонкою цівкою крові, яка ніби витікає з тексту як символ глибокого страждання.
Потому презентація перейшла у формат живого діалогу. Святослав Шевчук відповідав на численні запитання зацікавленої аудиторії про віру та церкву, духовну боротьбу зі злом у ці непрості часи.
Завершилася зустріч зворушливим виступом легендарних сестер Тельнюк, які передали своєю музикою мистецьке осмислення тексту книги «Україна стоїть! Україна бореться! Україна молиться!».
Читайте також: До Луцька приїхав глава УГКЦ Святослав Шевчук