Фінансовий захист лікарів та пацієнтів: в Україні відбувся форум національного здоров’я

В Україні відбувся форум національного здоров'я

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко взяв участь у Національному форумі охорони здоров’я, що відбувся 22 травня в Києві. 

Захід став майданчиком для відкритої розмови між представниками держави, експертами й медичною спільнотою щодо ключових викликів у системі охорони здоров’я, повідомили у МОЗ. 

Одним із ключових акцентів Форуму став фінансовий захист — як пацієнтів, так і медичних працівників. За словами міністра, ці два напрями мають бути рівнозначними в державній політиці.

Окрема увага була приділена первинній ланці. Наразі кількість сімейних лікарів залишається стабільною (близько 27 тисяч), але у МОЗ фіксують нерівномірне навантаження на них за кількістю декларантів, частина не може набрати регламентовану кількість пацієнтів, а понад 20% працюють із перевищенням оптимального навантаження. Для вирішення цього виклику необхідний запуск дієвих мотиваційних інструментів переїзду на інше місце роботи та перегляд підходів до розрахунку капітаційної ставки.

Уряд вже запроваджує низку стимулів для лікарів, які готові працювати у сільській місцевості або у прифронтових регіонах. Це, зокрема, одноразова виплата у розмірі 200 тисяч гривень для молодих фахівців, які розпочинають свою трудову кар’єру, забезпечення їх житлом і підвищені коефіцієнти виплат.

Під час виступу міністр наголосив, що в країні триває активна модернізація медичних закладів. Постачання медичного обладнання відбувається відповідно до логіки маршрутів пацієнта і спроможної мережі. Так, 56 ангіографів і 233 комп’ютерні томографи доставлені саме туди, де пацієнт може отримати допомогу швидко і фахово.

Окрему увагу під час виступу приділили розвитку екстреної медичної допомоги. За словами міністр Віктора Ляшка, за останній період система отримала понад 2500 нових автомобілів. Наступним кроком стане перегляд логіки формування мережі пунктів базування бригад з урахуванням часу доїзду, стану доріг і доступності допомоги.

Міністр наголосив на необхідності забезпечення пацієнтів доступною і безоплатною медичною допомогою.

«Ми досі фіксуємо випадки, коли пацієнт змушений сплачувати за послуги, які вже оплачено державою. Тому ми посилюємо моніторинг, зокрема з боку НСЗУ, і водночас працюємо над тим, щоб сама система реагувала швидше й ефективніше. Якість медичної допомоги — одне з критично важливих питань. І ми вже переформатовуємо одну з установ МОЗ у повноцінний центр контролю якості з відповідним аналітичним потенціалом. Він зможе залучати кращих експертів. Бо без контролю якості — жодна реформа не дасть того результату, якого ми всі очікуємо», –зауважив Віктор Ляшко.

Пріоритетом залишається і доступ до ліків. Уперше у 2024 році в межах Програми медичних гарантій перевиконано бюджет на реімбурсацію. МОЗ продовжує розширювати доступ не лише економічно, а й географічно: через мобільні аптеки (які вже охоплюють понад 1000 населених пунктів), Укрпошту, ФАПи та спрощення процедур для відкриття аптек у селах.

Читайте також: У НСЗУ нагадали про вимоги до медичних закладів щодо безбар’єрності

Також у планах — оновлення підходу до профілактичних оглядів і посилення мотивації для сімейних лікарів. Паралельно впроваджується цифровий інструмент — «кабінет пацієнта», який дозволить людині бачити свої призначення і взаємодіяти з системою напряму.

В умовах повномасштабної війни не всі громади мають змогу інвестувати в медичну інфраструктуру. Тому держава допомагає в цьому медзакладам. Зокрема, реалізуються проєкти з енергонезалежності лікарень — встановлюються сонячні панелі, генератори, автономні котельні, Starlink, закуповуються електромобілі. На публічні інвестиційні проєкти передбачено понад 6 млрд грн.

Форум став важливим кроком до поглиблення діалогу між усіма учасниками системи охорони здоров’я — з фокусом на потребах пацієнтів, підтримці медичних працівників і впровадженні рішень, які справді змінюють медицину в країні.

Джерело

Новости Крыма