«Двічі знищена». Росія хоче створити дивізію з бригади морпіхів в анексованому Севастополі

Військовослужбовці 810-ї бригади морської піхоти Чорноморського флоту РФ. Ілюстративне фото

 

Президент Російської Федерації Володимир Путін повідомив, що 810-а бригада морської піхоти ЧФ РФ, що базується в анексованому Севастополі, буде перетворена на дивізію. До цього з’єднання двічі було на межі повного знищення, втрачаючи до 85% особового складу. У тому, що може дати російським військовим таке перетворення, розбиралися Крим.Реалії.

Путін у вівторок, 7 травня, зустрівся з командирами підрозділів, які беруть участь у вторгненні в Україну. Кремль повідомив про це лише у четвер, 9 травня. На зустрічі Путін поспілкувався з трьома керівниками з’єднань.

Згідно зі стенограмою Кремля, президент РФ говорив із командиром 810-ї окремої гвардійської бригади морської піхоти Чорноморського флоту Олегом Власовим.

«До складу бригади включено 19 нових бойових підрозділів. На даний момент чисельність з’єднань складає 11365 осіб. Проте оргштатні заходи управління бригадою не торкнулися. Для якості виконання завдань прошу вас розглянути питання щодо проведення оргштатних заходів в управлінні бригадою, яка виконує бойові завдання у трьох угрупованнях військ і сил», – доповів генерал-майор Олег Власов.

«Бригада стала більшою: було три тисячі з невеликим спочатку, а зараз – понад одинадцять тисяч. Це дивізія, – відповів Путін. – Треба перетворити бригаду на дивізію та відповідним чином вибудувати всі органи управління, так і зробимо».

Ці плани, уточнив лідер країни, він уже обговорив із міністром оборони РФ Сергієм Шойгу. Про терміни проведення оргштатних заходів не повідомляється.

Рекордсмен за втратами

810-а бригада морської піхоти, що входить до складу Чорноморського флоту РФ, дислокується в Севастополі в районі бухти Козачої. У повномасштабному вторгненні в Україну бере участь з перших днів на Херсонському, Запорізькому, Донецькому напрямках та безпосередньо брала участь у боях за Маріуполь.

Севастопольські морпіхи почали зазнавати втрат ще в березні 2022 року: у боях за Маріуполь убито їхнього командира, полковника Олексія Шарова. Крім нього, за даними російського губернатора Севастополя Михайла Развожаєва, тоді ж убито ще двох російських військових бригади – гвардії сержанта, начальника радіостанції роти зв’язку Миколу Єфимова, гвардії старшого сержанта, розвідника-снайпера розвідувального відділення розвідувального батальйону Романа Тазіна. Ще за кілька днів у Севастополі поховали командира десантно-штурмового відділення бригади Володимира Кривопалова.

Похорон морпіхів уже давно став регулярним. Багатьох ховали не в Севастополі, а в російських регіонах, звідки загиблі військовослужбовці були родом. За даними українського командування, до середини квітня 2022 року 810-а бригада морської піхоти ЧФ втратила 158 військовослужбовців убитими, близько 500 пораненими, а 70 осіб вважалися зниклими безвісти.

Прапор на могилі морпіха 810 обрмп на кладовищі Кальфа в Севастополі. Крим, липень 2023 року

У травні 2022 року Генштаб ЗСУ повідомляв, що 810 бригаду морської піхоти росіяни вирішили доукомплектувати особовим складом з інших підрозділів, що входять до складу Чорноморського флоту, зокрема членами екіпажів кораблів. Проте офіційно російська влада про це нічого не говорила.

У липні 2022 року близько 200 морпіхів із 810-ї бригади відмовилися повертатися на війну, заявив в інтерв’ю Крим.Реалії представник Головного управління розвідки Міноборони України Вадим Скібіцький.

Вадим Скібіцький

«Сама 810-та бригада та її основне завдання – це проведення морських, штурмових наступальних операцій і просто штурмових дій, а, відповідно, якщо не буде підготовлених фахівців, якщо не буде чіткого злагодження підрозділу, то бойовий потенціал цієї батальйонно-тактичної групи, та й усієї бригади – зменшиться», – розповів Скібіцький.

Бригада, як пише Інститут вивчення війни (ISW), неодноразово зазнавала великих втрат, і до вересня 2022 року була майже знищена: за даними українського Генштабу, бригада втратила 85% особового складу. Після цього частину було відновлено, але до вересня 2023 року, ймовірно, знову знищено, пише ISW.

Не допоміг з’єднанню і регулярний набір добровольців, який проводили у Криму та Севастополі. Саме «відновлення" бригади також викликало багато питань. Проросійські активісти заявляли, що мобілізованих бійців не змогли забезпечити якісною амуніцією та бронежилетами».

«Ідуть у касках 1948 року та у рваних бронежилетах», – повідомляли матері мобілізованих.

Журналісти Крим.Реалії, використовуючи відкриті джерела, ведуть список втрат севастопольських морпіхів. На даний момент у ньому вже – понад 250 прізвищ військовослужбовців.

Список базується на моніторингу даних російських чиновників Криму, відкритих даних з регіонів Росії, некрологів у соцмережах, даних розслідувачів, повідомленнях про відкриття меморіальних дошок, пам’ятників морпіхам 810 обрмп та інформації з інших офіційних заходів. Там враховані військовослужбовці 388 морського розвідувального пункту. Список ведеться із зазначенням дати смерті або дати поховання військовослужбовця 810 обрмп і посиланнями на джерела інформації.

Дивізія за старими лекалами?

У Радянському Союзі морська піхота, яка успішно воювала на фронтах Другої світової, була розформована як рід військ у 1956 році. За десять років морську піхоту відродили.

У 1966 році на базі 1-го батальйону 336-го полку морської піхоти Балтійського флоту, а також особового складу 135-го мотострілецького полку 295-ї мотострілецької дивізії Закавказького військового округу, був сформований 309-й окремий батальйон морської піхоти Чорноморського флоту (309 обмп ЧФ) з дислокацією в Севастополі Кримської області Української РСР.

Плакат радянських часів. Севастопольський художній музей ім. Крошицького, Крим. Архівне фото

15 грудня 1967 року на основі 309-го обмп, 1-го батальйону морської піхоти 336-го опмп БФ і роти плаваючих танків 61-го опмп Північного флоту було сформовано 810-й окремий полк морської піхоти Чорноморського флоту (810-й опмп ЧФ) .

Для підготовки офіцерських і сержантських кадрів для 810 полку та частин спеціального призначення КЧФ 1 червня 1971 року в бухті Козача було сформовано 299-й навчальний центр морської піхоти, який отримав неофіційне найменування «Сатурн».

У зв’язку з рішенням керівництва ЗС СРСР про збільшення чисельності частин морської піхоти, в 1979 810-й окремий полк морської піхоти був переформований у 810-ю окрему бригаду морської піхоти.

Бригада складалася з трьох піхотних батальйонів, одного артилерійського дивізіону, одного протитанкового дивізіону, одного зенітного ракетно-артилерійського дивізіону та одного танкового батальйону. Чисельність особового складу становила близько 2000 осіб.

Після розпаду СРСР 810-та бригада перейшла до складу ЗС РФ. 1 жовтня 1995 року з особового складу 882-го окремого десантно-штурмового батальйону 810-ї бригади було сформовано 382-й окремий батальйон морської піхоти (в/ч 45765), який через місяць був передислокований до Темрюка Краснодарського краю.

Військовослужбовці 810-ї бригади морської піхоти ЧФ РФ. Архівне фото

У зв’язку зі складним економічним становищем і загальним скороченням частин і з’єднань ЗС РФ, з травня 1998 року бригаду переформували в 810-й окремий полк морської піхоти. Однак у грудні 2008 року влада розпочала зворотне переформування.

2014 року підрозділи 810-ї бригади брали участь в окупації Криму Росією. З осені 2015 року підрозділи 810-ї бригади брали участь у військовій операції Росії у Сирії.

Зараз у ЗС Росії дивізій морської піхоти немає. У складі Північного, Балтійського та Чорноморського флотів є по одній бригаді морської піхоти, у складі Тихоокеанського флоту – дві бригади морпіхів, у складі Каспійської флотилії – полк морської піхоти.

У СРСР і РФ раніше існувала 55 дивізія морської піхоти (55 дмп), яка входила до складу Тихоокеанського флоту. На кінець 1968 року вона складалося з:

  • управління дивізії;
  • 106-го полку морської піхоти;
  • 165-го полку морської піхоти;
  • 390-го полку морської піхоти;
  • 150-го танкового полку;
  • 129-го окремого реактивного артилерійського дивізіону;
  • 288-го окремого зенітного ракетно-артилерійського дивізіону;
  • 263-го окремого розвідувального батальйону;
  • 1484-го окремого батальйону зв’язку;
  • 509-го окремого інженерно-десантного батальйону;
  • 186-го окремого морського інженерного батальйону;
  • 240-го окремого ремонтно-відновлювального батальйону;
  • 1623-го окремого протитанкового дивізіону;
  • 398-ого окремого батальйону матзабезпечення;
  • 5-ої окремої роти хімічного захисту;
  • 82-ої медико-санітарної роти;
  • 68-ої автороти.

Особовий склад дивізії до закінчення повного формування досяг 7000 осіб. 1980 року 129-й окремий реактивний артилерійський дивізіон був розгорнутий у 921-й артилерійський полк морської піхоти, а 288-й окремий зенітний ракетно-артилерійський дивізіон був розгорнутий у 923-й зенітно-ракетний полк.

До 1990 року особовий склад 55-ї дмп скоротили до 5000 осіб. Вже у складі ЗС Росії, до 2005 року особовий склад дивізії скоротили до 3100 осіб. 1 грудня 2009 року 55-ту дивізію морської піхоти було розформовано.

Морпіхи 382 батальйону 810 обрмп ЧФ РФ. Україна, архівне фото

Чисельність особового складу в 11 365 осіб, озвучена нинішнім командиром 810-ї бригади морської піхоти Власовим, більш ніж у півтора раза перевищує чисельність єдиної в СРСР та Росії 55 дивізії морської піхоти. На сьогодні невідомий організаційно-штатний склад нового з’єднання – які частини та підрозділи до нього входять.

Чи дозволить перетворення 810-ї бригади на дивізію отримати їй на полі бою якісь нові якості – велике питання. Військові аналітики неодноразово зазначали, що головною проблемою є те, що особовий склад, який потрапляє на фронт, не проходить належної підготовки і не може якісно виконувати покладені на нього завдання. Також військові експерти зазначають, що елітні, по суті, підрозділи та частини морпіхів Росія використовує як звичайну піхоту, що призводить до великих втрат, які можна заповнити кількісно, але не якісно.

Враховуючи, що збільшена майже вчетверо бригада у такому складі воює вже деякий час і особливих успіхів на полі бою не показує, навряд чи варто очікувати якихось змін від її офіційного перетворення на дивізію.

Морской бой. Как Украина атакует Черноморский флот России (хронология)

Джерело

Новости Крыма