Документальна стрічка «Мілітантропос», створена творчим обʼєднанням Tabor, увійшла до паралельної програми «Двотижневик режисерів» Каннського кінофестивалю. Це єдиний український повнометражний фільм у цьогорічному відборі.
Про це йдеться у пресрелізі наданому Суспільне Культура.
Світова прем’єра документального фільму «Мілітантропос» відбудеться на Каннському кінофестивалі. Стрічку внесено до паралельної секції «Двотижневик режисерів», яка з 1969 року презентує роботи авторського кіно та відкриває нові імена.
Напередодні прем’єри світові права на фільм придбав сейлз-агент Square Eyes.
За словами представника Square Eyes Вутера Янсена, «Мілітантропос» — це «потужна й емоційна кіномедитація про вплив війни на повсякденне життя». Назва поєднує латинське «milit» (солдат) і грецьке «antropos» (людина), вказуючи на те, як війна трансформує людську сутність і суспільство загалом.
У фільмі немає головного героя — натомість він досліджує досвід війни крізь призму спільного та індивідуального: тих, хто змушений тікати, хто бере до рук зброю, хто втрачає дім або залишається жити серед руїн. Стрічка показує реакції людей на агресію та насильство, на зміну простору, в якому вони живуть, і їхню адаптацію до нової реальності.
Команда проєкту
- Режисер(к)и: Єлизавета Сміт, Аліна Горлова, Семен Мозговий.
- Оператор(к)и: В’ячеслав Цвєтков, Христина Лізогуб, Денис Мельник.
- Автор(к)и сценарію: Єлизавета Сміт, Аліна Горлова, Максим Наконечний, Семен Мозговий.
- Продюсери: Tabor (Україна) — Євген Рачковський, Mischief Films (Австрія) — Ральф Візер, Les Valseurs Bordeaux (Франція) — Набіль Беллахсен, Джастін Печберті, Дем’єн Мегербі.
- Звукорежисер: Михайло Закутський.
- Композитор: Пітер Кутін.
- Консультант з драматургічного монтажу: Дітер Піхлер.
- Сейлз-агент: Воутер Янсен (Square Eyes).
- Компанії-виробники: Tabor (Україна), Mischief Films (Австрія), LLes Valseurs Bordeaux (Франція).
Про фільм
«Мілітантропос» — це спільна робота режисерів Єлизавети Сміт, Аліни Горлової, Семена Мозгового та операторської команди В’ячеслава Цвєткова, Христини Лізогуб і Дениса Мельника. Створенням фільму займалося обʼєднання Tabor, а також продакшн-компанії з Австрії (Mischief Films) та Франції (Les Valseurs Bordeaux).
Назва фільму є неологізмом, що поєднує латинське milit (воїн) і грецьке antropos (людина). Це спроба описати стан людини у війні, що трансформує особистість на межі фізичного й морального виживання. У створенні проєкту також взяли участь сценарист Максим Наконечний і філософ-військовослужбовець Олександр Комаров.
Фільм є частиною документального триптиха «Дні, які хочеться забути». У 2026 році вийде телевізійна версія «Мілітантропоса» тривалістю 90 хвилин на європейському телеканалі ARTE.
Фільм також було відзначено на IDFA Forum, він отримав спеціальну згадку в Rough Cut Presentations.
Довідково: «Двотижневик режисерів» — паралельна програма Каннського кінофестивалю, започаткована в 1969 році, яка згодом стала значущою платформою для прем’єр фільмів відомих режисерів, серед яких Джордж Лукас, Мартін Скорсезе, Джим Джармуш, Алекс Гарленд та інші. У 2022 році в межах цієї програми відбулася світова прем’єра українського фільму «Памфір».
Каннський кінофестиваль — один із найпрестижніших і найстаріших кінематографічних фестивалів світу. Заснований у 1946 році, він щорічно відбувається в місті Канни на французькому узбережжі Лазурного берега. Фестиваль відомий своєю програмою, яка охоплює не лише художні фільми, але й документальні стрічки, що представляють кіно з усіх куточків світу.
У 1951 році фестиваль отримав офіційну акредитацію від Міжнародної федерації асоціацій кінематографічних продюсерів (FIAPF). Каннський кінофестиваль став не лише платформою для презентування нових кінематографічних робіт, а й важливим заходом для культурного обміну та спілкування творчих особистостей.
Протягом своєї історії Каннський фестиваль зазнавав значних змін, але завжди залишався важливою подією у світі кінематографії. Саме на ньому вручається одна з найпрестижніших кінопремій — «Золота пальмова гілка» для найкращого фільму. Канни — це місце зустрічі найвідоміших режисерів, акторів та продюсерів, де представляють роботи як відомих майстрів, так і нових талантів. Окрім основної програми, фестиваль має кілька паралельних секцій, таких як «Особливий погляд» та «Тиждень критиків», що дозволяють відкривати нові цікаві напрями у кінематографі.