«Добровільно-примусове громадянство». Навіщо Росія спростила цю процедуру громадянам України?

Російське громадянство, нав'язане українським громадянам з окупованих територій України, в українському МЗС називають юридично нікчемним

 

4 січня Володимир Путін підписав указ «Про визначення окремих категорій іноземних громадян та осіб без громадянства, які мають право звернутися із заявою про набуття громадянства Російської Федерації». Указ цей стосується одразу кількох категорій, насамперед, громадян України та осіб без громадянства, які проживали на території Автономної Республіки Крим і виїхали до її російської окупації. Крім них, із заявою на російське громадянство можуть звернутися члени сімей жертв сталінських депортацій із Криму.

Навіщо це потрібно російській владі? Як це відповідає міжнародному праву і чи є можливість жителям окупованих територій України відмовитися від російського громадянства? Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії ведучий Сергій Мокрушин говорив з експертами «Регіонального центру з прав людини» Микитою Петровцем і Катериною Рашевською.

«Добровільно-примусове громадянство». Навіщо Росія спростила цю процедуру громадянам України?1

Указ Путіна, що стосується українців, які жили в Криму до російської анексії, починається буквально зі слів «з метою захисту прав і свобод людини та громадянина, керуючись загальновизнаними принципами та нормами міжнародного права…»

Насправді цей указ, як і інші про спрощену процедуру набуття російського громадянства, нічого спільного не має з міжнародним правом, упевнений юрист «Регіонального центру з прав людини» Микита Петровець.

Микита Петровець, експерт «Регіонального центру з прав людини»

«Перше – указ спрямований на утвердження політики анексії українських територій для того, щоб показати, що це нібито територія РФ. Цей міжнародний злочин, як і злочин міжнародної агресії, його елемент. Друга причина – це порушення міжнародного гуманітарного права, через яке заборонено розглядати тимчасово окуповану територію як нібито територію іншої країни, у цьому випадку територію РФ. А цей указ спрямований саме на це», – пояснив Микита Петровець в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Відмінність нового указу від інших – у тому, що, якщо раніше спрощений порядок отримання російського громадянства поширювався на жителів окупованих територій, то тепер фактично – на всіх громадян України, які опинилися на території РФ.

«Одна з причин – вони не визнають фактично, що Україна має право на існування, ось вони і показують, що існує одна така велика РФ і що всі громадяни України мають згодом стати громадянами РФ. Тому вони створили спрощену процедуру. Їм байдуже: з Луганської області, Донецької, якщо людина з України – «та без питань, усіх визнаємо, тільки зверніться», – вважає Микита Петровець.

Цих людей мобілізують і потім скажуть: Ви ж отримали російський паспорт? Тепер час воювати проти України, за свою нову країну – РФ Микита Петровець

Ще одна причина таких змін – поповнення населення, припускає Микита Петровець. У Росії демографічна криза. Сотні тисяч людей залишили країну після оголошення часткової мобілізації, плюс втрати на фронті. А російський паспорт – це ще й військовий обов’язок для чоловіків, зазначає Петровець.

«Питання тільки в тому, чи ініціює цей процес і чи вручить повістку Російська Федерація? … Я не виключаю, що це може бути причиною того, що цих людей мобілізують і потім скажуть: Ви ж отримали російський паспорт? Тепер час воювати проти України, за свою нову країну – РФ», – каже Микита Петровець.

Водночас, зазначає юрист, українських громадян, які опинилися в Росії, змушують набувати громадянство. Без російського паспорта ці люди виявляються безправними.

«Вони не можуть отримати доступ до медичних послуг, а якщо вони приїхали з дітьми – розраховувати на освітні послуги», – наводить приклад Микола Петровець.

«Добровільно-примусове громадянство». Навіщо Росія спростила цю процедуру громадянам України?3

Окремим пунктом в указі прописано, що діти-сироти та діти, які перебувають на підконтрольних Росії територіях, які залишилися без піклування батьків, недієздатні особи, які є громадянами України або особами без громадянства, які постійно проживали на території України, набувають російського громадянства. Це посилює провину російської влади, вважає юристка «Регіонального центру з прав людини» Катерина Рашевська.

Катерина Рашевська, юристка «Регіонального центру з прав людини»

В Україні вони проводять не лише так звану «військову операцію», а й демографічну, викрадаючи українських громадян Катерина Рашевська

«Цей указ має бути долучений до матеріалів справи як те, що свідчить про те, що не просто Путін і Львова-Бєлова не зупиняться. [Потрібно] продовжувати розслідування та видавати нові ордери на арешт, але й додатково перекваліфікувати ті злочини, які вже є. Намір не змінився, і навіть більше, він поглиблюється, ідентичність викорінюється, то, може, це не воєнні злочини, а геноцид… Мені здається, що в Україні вони проводять не лише так звану «військову операцію», а й демографічну, викрадаючи українських громадян, перетворюючи їх на росіян», – заявила Катерина Рашевська.

Цей указ ускладнить пошук і повернення українських дітей, вивезених до Росії, зазначає Рашевська. За інформацією правозахисників, на платформі «Діти війни» фігурують прізвища 19546 українських дітей, які опинилися в Росії. З них близько 4 тисяч – діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування.

Росія вивозить жителів Херсона з дітьми до Криму, Джанкой, 2 листопада 2022 року

«Росія привласнила (дітей) і не визнає їх українськими громадянами, вважає їх російськими дітьми та робить із ними все, що хоче. Віддає сім’ї під опіку, на усиновлення, змінюючи персональні дані. Ця категорія дітей для повернення – найскладніша», – розповіла Катерина Рашевська.

Дітям записують українські імена на російський зразок. Сиротам і дітям, позбавленим опіки, віддаючи у російські сім’ї, змінюють адресу проживання – це ще більше ускладнює пошук, розповідає юристка.

«Якщо дитину депортували до Курська, то вона вже буде не сиротою з Маріуполя, Донецька, Шахтарська, а дитиною з Курська. Спробуй потім знайти таку дитину, особливо, якщо це крихітне немовля, зовнішність якого постійно змінюється», – розповіла Катерина Рашевська.

Законним опікунам з України російська влада не віддає дітей, поки вони не оформлять усі російські документи.

«Головна вимога російського законодавства – у тому, що опікун, усиновлювач має бути громадянином РФ. Україна визнана недружньою державою, тож такі громадяни точно не можуть бути усиновлювачами. Це серйозна перешкода. Доводиться втручатися країнам-посередникам», – наголосила Рашевська.

Чоловік везе дитину в колясці вгору сходами Джанкойського залізничного вокзалу в Криму, 21 жовтня. За даними російського інформаційного агентства «Интерфакс», з 18 жовтня Херсонську область залишили близько 25 тис. осіб

Українські юнаки віком 16-17 років мають стати на військовий облік. Після 18 років їх можуть призвати до російської армії, каже Катерина Рашевська.

«Вони не можуть залишити територію Росії без виконання цього зобов’язання. Вони також не можуть відмовитися від російського громадянства, доки не прослужать у російській армії. Тому російське громадянство – спосіб прискорення та спрощення викорінення української ідентичності у таких дітей», – зазначила Рашевська.

У березні цього року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна та уповноваженої президента РФ з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у скоєнні воєнного злочину – незаконній депортації та переміщенні дітей з окупованих районів України до Російської Федерації.

У Кремлі заявили, що в Росії не визнають юрисдикцію МКС, Марія Львова-Бєлова у березні 2023 р. у коментарі «РИА «Новости» інтерпретувала ордер на власний арешт як «оцінку роботи з допомоги дітям нашої країни».

МЗС України відреагувало на путінський Указ тим, що закликало Міжнародний кримінальний суд долучити цей указ до доказової бази у справі про викрадення українських дітей, у межах якої вже видано ордер на арешт Путіна. Саме російське громадянство, нав’язане таким чином, у МЗС, називають юридично нікчемним.

Джерело

Новости Крыма