«Дипломатія бойових вовків»: чи потрібний Китаю «російський Крим»?

Прапор Китайської Народної Республіки, ілюстраційне фото

 

Посол Китаю у Франції Лу Шає в телевізійному ефірі 21 квітня публічно поставив під сумнів приналежність Криму Україні та статус суверенних держав – колишніх радянських республік. Заява набула резонансу, викликавши негативну реакцію в Україні, Європі та на Заході в цілому, а також активну дискусію та обмін думками в експертних колах.

Де і що дослівно сказав посол Китаю в Парижі про Крим, чи це офіційна позиція КНР, які тактики використовує китайська сучасна дипломатія на зовнішній арені й навіщо Піднебесній «скандальні» акції в межах просування офіційним Пекіном «мирних ініціатив щодо України» авторства лідера КНР Сі Цзіньпіня – читайте у матеріалі Крим.Реалії.

Інтерв’ю Лу Шає у прямому ефірі французького телеканалу

Беручи участь у передачі французького телеканалу La Chaîne Info (LCI), посол Лу Шає заявив, що колишні радянські республіки нібито не мають статусу в міжнародному праві.

«У міжнародному праві країни колишнього Радянського союзу не мають чинного статусу, оскільки немає міжнародної угоди, яка б матеріалізувала їхній статус суверенної країни», – сказав він.

На питання ведучого, чи вважає Шає Крим таким, що належить Україні, китайський дипломат заявив, що «це залежить від того, як ви сприймаєте проблему», додавши, що це, начебто, «не так просто». Він також сказав, що «Крим був російським від самого початку», не уточнивши, що він мав на увазі під «початком».

Посол Китаю у Франції Лу Шає

24 квітня посольство КНР у Франції у своєму офіційному акаунті в WeChat опублікувало повну стенограму висловлювань свого посла китайською та французькою мовами, інтерв’ю було видалено у другій половині дня.

La Chaîne Info – французький, з 2016 року – безкоштовний, канал новин, що входить до складу медійного холдингу TF1 Group. Засновником холдингу був уряд Франції, 1987 року холдинг приватизували. Тепер його власником є паризька інженерна група Bouygues SA – співвласник багатьох бізнесів, у тому числі 31% акцій Alstom – світового лідера з виробництва енергетичного обладнання та залізничного рухомого складу.

Україна та країни Балтії стурбовані

Дивно чути від представника країни, що педантично ставиться до своєї тисячолітньої історії, абсурдну версію «історії Криму» Михайло Подоляк

Посол України у Франції Вадим Омельченко у відповідь на заяву посла Китаю зазначив, що той «або має явні проблеми з географією, або такі заяви суперечать позиції Пекіна щодо зусиль з відновлення миру в Україні на основі міжнародного права, цілей та принципів Статуту ООН».

«Дивно чути від представника країни, що педантично ставиться до своєї тисячолітньої історії, абсурдну версію «історії Криму». Хочете бути великим політичним гравцем – не переказуйте пропаганду російських аутсайдерів», – так відреагував на заяву китайського дипломата радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.

Антикризовий радник голови Офісу президента Михайло Подоляк

Керівник апарату МЗС Франції прийняв посла Лу Шає для бесіди. Сторони обговорили «його жахливі публічні висловлювання» і твердження. Міністерство закордонних справ Франції закликало посла Китаю Лу Шає «робити публічні заяви відповідно до офіційної позиції своєї країни».

«Щодо України зокрема. Вона була визнана в межах, включаючи Крим, 1991 року всім міжнародним співтовариством, зокрема Китаєм», – передає слова представника МЗС Франції агентство Reuters.

Негативну оцінку висловлюванням китайського посла надали міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський, глави МЗС Латвії Едгар Рінкевич, Литви Габреліус Ландсбергіс, Естонії Маргус Тсахкна, керівник зовнішньополітичної служби Європейського Союзу Жозеп Боррель.

Заява МЗС КНР про українсько-китайські відносини

Китай «поважає суверенітет, незалежність та територіальну цілісність усіх країн, які раніше були союзними республіками у складі СРСР», – заявила на брифінгу в Пекіні 24 квітня представниця Міністерства закордонних справ країни Мао Нін.

На питання Wall Street Journal про те, чи відображають висловлювання посла КНР у Парижі офіційну позицію Китаю, речниця МЗС відповіла, що «офіційна позиція Пекіна представлена виключно в її коментарях».

«Щодо питання України, то позиція Китаю зрозуміла і послідовна. Ми продовжуватимемо працювати з міжнародною спільнотою, щоб зробити свій внесок у сприяння політичному врегулюванню кризи в Україні», – додала вона, відповідаючи на запитання російського інформагентства ТАСС та французької AFP.

Речниця МЗС КНР Мао Нін

Експерт зі Східної Азії Наталія Плаксієнко-Бутирська в інтерв’ю порталу «Настоящее время» вказала, що МЗС Китаю спробувало згладити ситуацію, назвавши заяви «особистою думкою посла», і така думка, ймовірно, притаманна деяким верствам високих кіл дипломатів та політиків країни.

«Коли китайські політики говорять про російську агресію в Україні, яку, до речі, вони називають «українською кризою», вони говорять про нібито існування якогось історичного коріння в цьому питанні. …Якщо вони не відкличуть (китайського посла – КР), то це ще раз підкреслюватиме амбівалентність Китаю у його підходах до світової архітектури та світового порядку», – вважає вона.

«Дипломатія бойових вовків»

Професор кафедри міжнародних відносин Національного авіаційного університету (Київ), політолог-міжнародник Максим Ялі розповів журналісту Крим.Реалії, що сумнівається в «особистих мотивах» і грамотності висловлювань Лу Шає.

Політика у ХХІ столітті з кожним днем усе більше нагадує шоу-бізнес Максим Ялі

«Справа в тому, що політика у ХХІ столітті з кожним днем усе більше нагадує шоу-бізнес. Міністерство закордонних справ – найконсервативніша з усіх держслужб. Але й до нього дісталися сучасні тренди, які, до речі, зробив «мейнстримом» Дональд Трамп, який на той момент був чинним президентом США. Спершу всі жахалися його різких заяв, критикували. Потім звикли. Тепер таку тактику перейняв і Пекін», – зазначив експерт.

Представник президента України в АР Крим (2017-2018), експерт міжнародного права, професор Борис Бабін у бесіді з Крим.Реалії звернув увагу на низку міжнародно-правових аспектів та нововведення тактики Піднебесної.

«Згідно з міжнародно-правовими нормами, все, що заявляє посол, є позицією його країни, якщо його слова не будуть офіційно спростовані вищим керівництвом. У контексті провокаційних заяв посла комуністичного Китаю у Франції Лу Шає можна зазначити, що його ніколи не було акредитовано ні в Україні, ні у Східній Європі. І саме тому його спроби міркувати про «пострадянські країни» – поза прямою компетенцією. І хоча його колега в Києві посол Фань Сяньжун також за обов’язком служби транслює наративи «вовчої дипломатії», яка так цінується «червоним імператором Сі», саме від посольства КНР в Україні подібних демаршів не було», – зазначив експерт.

Борис Бабін

Газета «Global Times» раніше представила новий концепт китайської дипломатії, який отримав назву «дипломатія бойових вовків». Назва взята з популярного китайського багатосерійного бойовика «Вовки-воїни», який розповідає про перемоги китайського спецназу за кордоном. За повідомленнями, посол Лу Шає пишається цією тактикою і вважає себе одним із «вовків», які борються з «шаленими псами» – супротивниками Китаю.

На думку Бориса Бабіна, нещодавні заяви китайського посла в Парижі прямо суперечать як Статуту ООН, в якому йдеться про рівність усіх визнаних суверенних країн світу та необхідність поважати їхню територіальну цілісність, так і двосторонню угоду Києва та Пекіна.

«Великий договір», у якому КНР вкотре визнавала суверенітет і територіальну цілісність України, було підписано 5 грудня 2013 року в Пекіні Сі Цзіньпіном та Віктором Януковичем. Далі його було ратифіковано Україною вже за виконувача обов’язків президента Олександра Турчинова. Комуністичний Китай ратифікував його 28 лютого 2015 року. Цей договір підтверджує, серед іншого, і гарантії, які надавав окремою декларацією ядерний Пекін Україні за її атомного роззброєння у грудні 1994 року. Таким чином, Лу Шає у своїх тезах «трохи забув» про історію двосторонніх відносин і намагається заперечувати договір, який, серед іншого, давав Пекіну деякі зобов’язання щодо Тайваню, як і багато інших попередніх спільно підписаних документів», – підкреслив Борис Бабін.

Президент Росії Володимир Путін та глава Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін (зліва направо), 2017 рік

Українсько-китайський діалог в умовах російської агресії

Максим Ялі вважає не дивним, що такі заяви пролунали саме в Парижі.

У світі на сьогодні немає постаті, яка має більший вплив на Володимира Путіна, аніж голова КНР Максим Ялі

«Нещодавно Еммануель Макрон літав до Пекіна, а вже після цього американські ЗМІ писали про те, що він готує свої пропозиції щодо «мирного плану Сі». Заяви, подібні до висловлювань посла КНР у Пекіні, відображають позицію не лише «яструбів» у китайському політбюро», а й «сприймаються» багатьма французами. Понад 40% виборців, які проголосували за Ле Пен на минулорічних президентських виборах у Франції, – це показник сприйнятливості французького соціуму до наративів. Україна в цьому «зондажі» перебуває не на першому місці, але «бити горщики» з Пекіном, скасовувати призначення посла в Китаї, як пропонували багато «диванних експертів» чи політиків-популістів – явний перебір. У світі на сьогодні немає постаті, яка має більший вплив на Володимира Путіна, аніж голова КНР», – вважає експерт.

Президент Франції Еммануель Макрон (ліворуч) та глава Китаю Сі Цзіньпін. Пекін, 6 квітня 2023 року

26 квітня з ініціативи української сторони відбулася телефонна розмова президента України Володимира Зеленського з головою КНР Сі Цзіньпіном. Цього ж дня Павла Рябікіна було призначено надзвичайним і повноважним послом України в Китаї.

«Взаємна повага до суверенітету і територіальної цілісності є політичною основою китайсько-українських відносин», – цитує слова китайського лідера агентство CGTN.

«Китай направить спеціального представника уряду у справах Євразії, який відвідає Україну та інші країни для проведення поглибленої комунікації з усіма сторонами щодо політичного врегулювання кризи», – повідомило за підсумками двостороннього українсько-китайського діалогу на найвищому рівні китайське агентство Сіньхуа.

Джерело

Новости Крыма