Дії Росії в окупованому Криму щодо кримських татар є воєнним злочином – Європарламент

У четвер 19 грудня у Страсбурзі депутати Європарламенту ухвалили резолюцію щодо 11-го року окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь Російською Федерацією та погіршення ситуації з правами людини в окупованому Криму.

Документ підтримали 446 депутатів, проти проголосували 25, утримався 51, передає Укрінформ.

«Російська Федерація здійснює прицільну політику, спрямовану на насильницьку зміну демографічного складу Криму, насамперед за етнічною ознакою, що є воєнним злочином відповідно до міжнародного права», — йдеться в тексті резолюції.

У документі вказано, що російські окупаційні сили в Криму свавільно затримують цивільних осіб, зокрема, політично активних членів кримськотатарської громади, журналістів, дисидентів, а також переслідують кримських татар за сфабрикованими звинуваченнями у тероризмі.

«Окупаційна російська влада в Криму затримала понад 218 осіб за політично вмотивованими звинуваченнями, у тому числі 132 кримських татар, затриманим регулярно відмовляють у медичній допомозі», — зафіксовано в резолюції.

У ній також перелічено імена трьох незаконно ув’язнених кримських активістів:

  • Ірини Данилович — журналістки та правозахисниці, яка була викрадена у 2022 році російськими спецслужбами та засуджена до понад 6 років позбавлення волі. Через відсутність медичної допомоги Данилович перенесла інсульт та частково оглухла.
  • Тофіка Абдулгазієва — громадського активіста, який був заарештований у 2019 році та засуджений до 12 років позбавлення волі за безпідставними звинуваченнями. У в’язня, переведеного до російської в'язниці, виявили туберкульоз.
  • Амета Сулейманова — журналіста, який висвітлював репресії проти кримських татар та був засуджений до 12 років позбавлення волі. Він страждає на небезпечну для життя хворобу серця та потребує негайної медичної допомоги.

Європарламент закликає до негайного та безумовного звільнення усіх кримських політв’язнів, надання їм медичної допомоги та дозволу спілкування з сім'ями, адвокатами та міжнародними суб'єктами, включно з Міжнародним комітетом Червоного Хреста (МКЧХ) та Робочою групою ООН з насильницьких чи недобровільних зникнень (РГНГ).

«Майбутнє Криму має бути нерозривно пов'язане з визнанням і захистом невід'ємного права кримських татар на півострів як свою історичну батьківщину», — задекларовано в тексті.

Резолюція також нагадує про необхідність створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України, який би охопив вторгнення Росії в Україну, починаючи з 2014 року.
 

Джерело

Новости Крыма