«Держзрада за 25 євро». На кримчанку донесли через марку з «російським кораблем»

Кримчанка Людмила Колесникова, яку російські силовики звинувачують у держзраді. Архівне фото з Telegram-каналу «Поддержка Людмилы Колесниковой»

 

В анексованому Криму заарештували колишню співробітницю ялтинського МВС РФ Людмилу Колесникову. Російські спецслужби звинувачують її у держзраді. Формальною причиною є купівля кримчанкою української NFT-марки, кошти від якої пішли на підтримку ЗСУ. Сама Людмила Колесникова стверджує, що стала жертвою доносів із боку колишніх колег, яким «не сподобалося», що вона поїхала до Європи під час повномасштабного вторгнення РФ до України.

34-річна Людмила Колесникова родом із Ялти, але в останні 2,5 роки жила в Ірландії. Російські силовики затримали її у Криму, куди вона повернулася на похорон матері. Кримчанку три місяці тримали в повній ізоляції. Зв’язку з нею не було і де вона була, невідомо. Потім завдяки активістам та адвокату стало відомо, що Людмилі Колесниковій загрожує від 12 до 20 років позбавлення волі. Її звинувачують у держзраді за купівлю NFT-марок із «російським військовим кораблем».

Марка «Русский военный корабль... Все!»

«У СІЗО без нічого: ні білизни, ні гребінця»

Людмила Колесникова народилася і жила в Ялті. Вона має юридичну освіту, в минулому вона працювала в органах МВС України в Криму. Після російської анексії Криму перейшла на службу до поліції РФ. У відкритих джерелах кримчанка згадується як слідча слідчого відділу поліції №2 «Лівадійський» УМВС Росії в місті Ялта.

Колишня посада кримчанки Людмили Колесникової в органах МВС Росії у Криму згадується у судових документах, грудень 2018 року. Скиіншот сайту Судебныерешения.рф

Згодом Людмила Колесникова звільнилася із силових органів РФ. А 2022 року залишила півострів, вирушивши до Ірландії за програмою для українських біженців. Такі програми діють у різних країнах світу через повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

Дублин, Ирландия. Иллюстративнное фото

У червні 2024 року Людмила Колесникова повернулася до Криму, щоб відвідати важкохвору матір. Незабаром жінка померла, а кримчанку затримали працівники ФСБ.

Через три місяці після затримання в російському Telegram-каналі «Настя и тюрьма» з’явився лист від Людмили Колесникової із СІЗО Сімферополя №1. З нього випливає, що кримчанку утримують в ізоляторі за звинуваченням у держзраді (стаття 275 КК РФ).

«Людмила написала на чужому бланку і попросила про допомогу. Вона приїхала з Ірландії до Ялти на похорон матері й була затримана прямо на цвинтарі за допомогу Україні в розмірі 25 євро. Кілька місяців Людмила провела в СІЗО без нічого, у неї немає спідньої білизни, гребінця, предметів гігієни… І допомогти їй нема кому. Волонтери збираються організувати Людмилі велику передачу», – написала авторка Telegram-каналу Анастасія.

У своєму листі Людмила Колесникова пише, що співробітники ФСБ затримали її прямо на цвинтарі ще влітку.

Лист із СІЗО Сімферополя №2 від Людмили Колесникової, яку російські силовики звинувачують у держзраді, 24 жовтня 2024 року. Скриншот із Telegram-каналу «Настя и тюрьма»

У кримському главку ФСБ поширили у кримських ЗМІ повідомлення про затримання 34-річної кримчанки, яка нібито «перераховувала гроші ЗСУ на купівлю безпілотних систем», лише наприкінці січня цього року.

«Серйозні звинувачення, суворі закони»

Людмила Колесникова визнає, що купувала українські марки, але звинувачення у держзраді заперечує.

«Мене звинуватили у шпигунстві (але доказів, як я розумію, у них немає), а також наданні фінансової допомоги Україні на 25 євро. Два роки тому через сервіс «Дія» купила дві NFT-поштові марки і ці кошти пішли на купівлю дронів в Україні. Я забула про це, але вони (силовики РФ – КР) знайшли нібито в моєму банківському додатку транзакцію на 25 євро. Проти мене висунуто серйозні звинувачення через якусь нісенітницю. Але тут дуже суворі закони, вони перевертають усе на свій бік. Мені не впоратися без сторонньої допомоги», – пише кримчанка із СІЗО.

Людмила Колесникова. Архівне фото з Telegram-каналу «Поддержка Людмилы Колесниковой»

Санкція статті 275 КК РФ передбачає покарання від 12 до 20 років позбавлення волі.

За словами Людмили Колесникової, її переслідування ґрунтується на доносах від колишніх колег у силових органах Криму.

«Я в повному шоці й не можу в це повірити. За 2,5 роки (поки Росія продовжує повномасштабне вторгнення в Україну – КР) у Криму все дуже змінилося. Виявилось, що на мене написали доноси колишні колеги. Їм не сподобалося, що я поїхала до Європи та показую, як там добре жити. Це дослівно. Сильно змінилося законодавство, закони – просто страх. Усі тільки й кажуть, що про «СВО» (так у РФ називають своє повномасштабне вторгнення в Україну – КР) і живуть цим», – писала Людмила Колесникова із СІЗО торік у листопаді.

Лист із СІЗО Сімферополя від Людмили Колесникової, 7 листопада 2024 року. Оприлюднено в Telegram-каналі «Поддержка Людмилы Колесниковой»

За її словами, кримінальну справу стосовно неї було порушено в жовтні 2024 року, а до цього вона три місяці провела у СІЗО «без засобів гігієни, гребінця, спідньої білизни, у приміщенні із зафарбованими вікнами, як у книгах Солженіцина».

Інформація про кримчанку Людмилу Колесникову на сайті центру «Меморіал», січень 2025 року. Скрин із сайту «Меморіалу»

Рідні Людмили Колесникової розповідають російським ліберальним ЗМІ, що кримчанка «перебуває у дуже поганому стані.

«Після тримісячного перебування у підвалах цих схудла до 46 кілограмів. Вона писала, що співкамерниці ділилися з нею їжею, вона постійно думала про їжу. За допомогою волонтерів ми передали їй теплий одяг», – цитує неназвану родичку заарештованої видання «Новая газета. Европа».

Замість Лондона – СІЗО Сімферополя

Активісти та волонтери створили на підтримку Людмили Колесникової Telegram-канал, в якому публікують інформацію про неї та листи із СІЗО.

Неймовірною частиною цієї історії став порятунок кота родини Людмили Колесникової. Після її затримання домашній улюбленець залишився один у зачиненій квартирі на три тижні. Кримчанка не вірила, що він виживе.

«Удома в мене залишився улюблений кіт. Я благала його випустити, але вони (російські силовики – КР) цього не зробили. Він помер з голоду. Більше в мене немає нікого. Батьки померли. Сестра – в Україні», – писала у своєму листі Людмила Колесникова торік восени.

Людмила Колесникова с котом, который выжил после трех недель в закрытой квартире в Крыму. Архивное фото из Telegram-канала «Поддержка Людмилы Колесниковой»

Як з’ясувалося, кіт вижив і його передали «у добрі руки».

Сообщение в Telegram-канале «Поддержка Людмилы Колесниковой», 26 октября 2024 года

У листах із СІЗО Людмила Колесникова пише про плани, які були у неї до затримання та арешту в Криму. Серед них – зустріч у Лондоні Нового року, який насправді довелося зустрічати в сімферопольському ізоляторі.

«Торік я думала, що цей Новий рік я зустріну в Лондоні, піду в музей Гаррі Поттера і візьму квест за мотивами книг про Шерлока Холмса. До речі, пам’ятаю, як кілька років тому я дивилася 1 січня нові серії «Шерлока» на «Первом канале» (російський державний телеканал – КР) і як у мережу раніше за прем’єру потрапили «злиті» серії серіалу російською мовою. Тоді ще жартували, що Британія за це введе війська в Росію. Зараз за такий жарт можна опинитися на ліжку (вСІ СІЗО – КР) поряд зі мною», – писала кримчанка у січні 2025 року.

Симферополя № 1

Після того, як листи Людмили Колесникової потрапили до ЗМІ, їй заборонили листуватися із СІЗО. Тепер вона не отримує листів і не може відповісти на них. Активісти, проте, закликають небайдужих людей продовжувати писати їй, оскільки сподіваються, що «одного разу Люда обов’язково прочитає ваші листи».

Джерело

Новости Крыма