ФОТО
На Острожчині декомунізували низку меморіальних знаків.
Як інформують на сторінці проєкту «Деколонізація. Україна», в Острозькій громаді демонтували елементи радянщини або знищили і замінили написи про «Велику вітчизняну війну» та дату її початку – «1941 рік» і подібні, розміщені на пам’ятних стелах.
На стелах змінили написи, розмістивши нові таблички з коректною термінологією – Друга світова війна та 1939 рік відповідно. Також додали слоган «Ніколи знову» й символічне зображення квітки маку. На місцях розташування радянської зірки тепер красується тризуб.
Меморіальні знаки оновили в селах Грем’яче, Слобідка, Бродівське, Могиляни, Кургани, Новомалин.
Нагадаємо: декомунізація в Україні – процес позбавлення від ідеології та практики тоталітарного режиму, що розпочався в часи розпаду СРСР, стихійно активізувався під час «ленінопаду» в період Революції гідності, актуалізований політичними подіями останніх років. Декомунізація стала символічним проявом політичних змін. Декомунізація необхідна для відмежування України від панівного російсько-імперського наративу «спільної» історії, оприсутнення України в ширшому контексті світових подій.
09.04.2016 Верховна Рада України ухвалила одним пакетом відразу чотири закони, що отримали у повсякденному дискурсі умовну назву «декомунізаційних». Відтак було узаконено процес декомунізації в Україні.
В Острозькій громаді зроблено чимало кроків із декомунізації і деколонізації краю. Наприклад, 2022 року в Острозькій громаді затвердили нові назви вулиць, які мали назви пов’язані з Радянським Союзом та Росією.
Читайте також:
- Чи потрібно змінювати документи після перейменування вулиць: пояснення міграційної служби
- Як в Острозі перейменовували вулиці у 1939, 1992, 2009 роках: архівні документи
Взимку 2024 року у краї розпочали демонтаж пам’ятників, пов’язаних з колоніальною спадщиною. Вдалося знести два монументи, за один із таких пам’ятників заступилися містяни.
Згодом у центрі міста перейменували і парк.
А восени 2024 року у Вілії повалили пам’ятник радянському пропагандисту Миколі Островському, на що довго не давали згоди місцеві жителі.