Чорноморський флот Росії отримав новий корабель із «калібрами». Чи позначиться це на перебігу війни?

Церемонія спуску на воду малого ракетного корабля проєкту 22800 «Циклон» на суднобудівному заводі «Залив». Керч, Крим, 2020 рік

 

До складу Чорноморського флоту Росії увійшов новий корабель, який є носієм крилатих ракет «Калібр». Загалом для ЧФ замовлено п’ять таких кораблів, два з яких можуть стати в стрій уже наприкінці цього – на початку наступного року. Чи зможуть нові бойові одиниці вплинути на розклад сил та перебіг війни, розв’язаної Росією проти України? Дізнайтеся про це у матеріалі Крим.Реалії.

Урочиста церемонія прийому до складу ВМФ Росії малого ракетного корабля «Циклон» відбулася 12 липня на Керченському суднобудівному заводі ім. Бутоми. Керував церемонією особисто головком ВМФ Росії адмірал Микола Євменов.

«Корабель посилить надводну складову Чорноморського флоту й ефективно виконуватиме завдання за своїм призначенням у складі загонів та угруповань флоту», – цитують головкома російські ЗМІ.

Закладено «Циклон» було 26 липня 2016 року, а здати його мали ще в 2021 році, але терміни неодноразово зрушували через відсутність комплектуючих.

Проєкт «Каракурт»

«Циклон» належить до проєкту 22800 «Каракурт» – серії російських багатоцільових малих ракетно-артилерійських кораблів (МРК) 3-го рангу з керованим ракетним озброєнням ближньої морської зони. За іншою класифікацією – це малі корвети.

МРК «Каракурт» призначені для виконання завдань у ближній морській зоні. Стандартна водотоннажність – 800 тонн. Озброєння – універсальний корабельний стрільбовий комплекс на вісім осередків для крилатих ракет «Калібр» та «Онікс», автоматична артилерійська гармата АК-176МА. 2019 року газета «Известия» з посиланням на Головне командування ВМФ повідомляла, що в перспективі арсенал кораблів проєкту 22800 поповниться мініатюрною модифікацією гіперзвукової ракети 3М22 «Циркон».

Російська гіперзвукова протикорабельна ракета 3М22 «Циркон». Скріншот новин

У ППО корабля входить ПЗРК «Ігла» та зенітний ракетно-гарматний комплекс «Панцир-М» (вісім зенітних установок та дві 30-мм шестиствольні автоматичні гармати ГШ-6-30 – КР). Комплекс призначений для оборони кораблів від масованих нальотів високоточної зброї (протикорабельних ракет, дистанційно пілотованих літальних апаратів – КР), атак літаків і гелікоптерів.

Загалом для ВМФ РФ замовлено 18 кораблів проєкту «Каракурт», із них п’ять призначено Чорноморському флоту. Зараз до його складу прийнято лише «Циклон». Проходить заводські ходові випробування «Аскольд» і добудовується на плаву «Амур».

Також на Зеленодольському суднобудівному заводі, що стоїть на березі Волги, добудовується «Туча» і готується до спуску на воду «Тайфун».

Малий ракетний корабель «Аскольд». Керч, Крим, 2021 рік

При проєктуванні серії кораблів проєкту 22800 передбачалося, що пристосовані для дій у відкритому морі «каракурти» стануть доповненням ракетних кораблів проєкту 21631 «Буян-М» класу «річка-море», призначених для мілководних морів та великих річок. На ЧФ РФ чотири кораблі цього проєкту: «Вышний Волочек», «Орехово-Зуево», «Ингушетия» і «Грайворон».

Дешево та потужно

Представники Міністерства оборони РФ заявляють «Каракурт» як дешевшу заміну фрегатам проєкту 11356Р «Буревестник». На Чорноморському флоті три такі фрегати: «Адмирал Эссен», «Адмирал Макаров» і «Адмирал Григорович», який перебуває на ремонті в російському Калінінграді.

Основна ідея, закладена в будівництво проєкту 22800 «Каракурт» – це дешевизна за потужного ракетного озброєння.

Кораблі такого класу можуть бути досить швидко збудовані на невеликих суднобудівних заводах. МРК мають досить невисоку вартість будівництва порівняно з будівництвом великих океанських кораблів.

Вважається, що «каракурти» мають потужне сучасне радіотехнічне озброєння. У його складі – радіолокаційний комплекс (РЛК) «Мінерал-М», чотири фазовані антенні решітки (ФАР) 1РС-3 комплексу «Панцир-М», артилерійська РЛС МР-123-02 «Багіра». Також є штатні засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ) – комплекс радіотехнічного придушення МП-405-1 та комплекс постановки пасивних перешкод КТ-216.

Окрім цього, корабель має корпус сталевий цільнозварний з багатошаровим покриттям зі скловолокна, з фальшбортами, за технологією «стелс».​

Чи можуть «каракурти» змінити розстановку сил в Азовському та Чорному морях?

Фактично проєкт 22800 «Каракурт» є адаптацією проєкту 21631 «Буян-М» для морських та океанських просторів. Останній має дуже малу осадку – 2,6 проти 4 метрів у «Каракурта», у зв’язку з чим почувається невпевнено на великому віддаленні від берега.

«Буяни-М» проєктувалися для дій у закритій акваторії Каспійського моря. Вони мали обмеження, викликані необхідністю вписатися у габарити шлюзів, а також проходити під прольотами мостів Волго-Балтійського водного шляху.

Загалом нові російські МРК займають місце між катерами і кораблями 2-го рангу. У великих морських катерів і малих кораблів різні габарити та осадки, радіус бойових можливостей. За озброєністю МРК можна порівняти з корветами і фрегатами.

Кораблі проєкту «Каракурт», незважаючи на приналежність до класу суден «річка-море», тяжіють більше до корветів – суден, здатних вільно діяти в акваторіях прибережних морів. За порівняно скромних розмірів: довжина судна 67 і ширина 11 метрів, кораблі можуть витримувати хвилювання силою до 6-7 балів.

Щодо впливу нової бойової одиниці Чорноморського флоту РФ на ситуацію у театрі воєнних дій, то воно буде дуже обмеженим.

Раніше повідомлялося, що Росія формує Азовський військово-морський район у складі Чорноморського флоту. Про це 21 червня розповіли в Українському Центрі національного спротиву. За цими даними, завершення організаційних заходів та перебазування корабельного складу флоту заплановано до 1 липня. Штаб, як повідомляється, формують у Маріуполі.

Російські військові планують укомплектувати Азовський військово-морський район за рахунок корабельного складу Чорноморського флоту та Каспійської флотилії військово-морського флоту Росії. Загалом у складі Азовського району буде вісім бойових кораблів і катерів, а також 16 суден забезпечення: зокрема, малі ракетні кораблі «Циклон», «Аскольд», які проходять випробування, та «Амур», що будується, також морський тральщик «Ковровец» та інші кораблі, зазначили у Центрі національного спротиву. У повідомленні також йдеться про те, що сумарний ракетний залп трьох малих ракетних кораблів становить 24 крилаті ракети морського базування типу «Калібр».

Варто зазначити, що існуючі носії крилатих ракет на ЧФ – МРК типу «Буян-М» – не заходять в Азовське море, де вони можуть стати легкою мішенню для англо-французьких малопомітних крилатих ракет Storm Shadow/SCALP-EG та українських ракет «Нептун».

Береговий ракетний комплекс РК-360МЦ «Нептун». Фото КБ «Луч»

З огляду на це «каракурти» теж навряд чи нестимуть службу в Азовському морі, поготів, що дальність польоту крилатих ракет «Калібр» сягає 2 500 км. На сьогодні більшість пусків здійснюється з морських районів біля південного узбережжя Криму і навіть біля Новоросійська.

Виходить, що Чорноморський флот отримав ще один носій «калібрів», але з огляду на те, що запаси цього типу ракет уже давно вичерпані, а їх виробництво йде з невисокою швидкістю, наявність навіть трьох чи п’яти «каракуртів» інтенсивність обстрілів території України не змінить.

Джерело

Новости Крыма