Хрущі, яких українці традиційно помічають навесні, з’являються масово не щороку – їхня чисельність коливається циклічно раз на 5–15 років.
Про це Українському радіо розповів ентомолог Сергій Глотов.
За словами науковця, більшість свого життя хрущ проводить у землі – до чотирьох років у вигляді личинки. І лише кілька тижнів доросла особина літає та розмножується. Весною із землі масово виходять жуки, коли завершується їхній повний життєвий цикл.
Природні фактори, кількість паразитів та хижаків, зокрема птахів, сильно впливають на чисельність комах. Якщо хижаків стає менше, кількість хрущів зростає. Ці коливання відбуваються в усіх видів комах і мають природний характер.
Хрущі адаптовані до змін клімату. Вони живуть у піщаних і супіщаних ґрунтах і не відкладають яйця в зорану землю. Личинки зимують на глибині понад метр, тому морози їм не страшні. У ґрунті комаха накопичує поживні речовини, які доросла форма використовує під час розмноження.
Личинки харчуються органікою: спочатку відмерлими корінцями, пізніше – молодими коріннями рослин. У періоди сплесків вони можуть пошкоджувати городину та садові культури. Але й користь від хрущів значна – вони допомагають формувати ґрунт і регулюють рослинність, не даючи лукам заростати лісом.
Ентомолог також наголошує, що хрущі – важлива ланка харчового ланцюга. Їх активно поїдають птахи, їжаки та інші тварини. Надлишок популяції врівноважується природними механізмами.
Щоб убезпечити ділянку від хрущів, фахівці радять переорювати землю під час їхнього льоту. Такий підхід не дозволяє комахам відкласти яйця. А от використання хімікатів неефективне й може завдати значно більшої шкоди.
Читайте також: Масова поява хрущів: екологи пояснили чому жуки скупчуються у містах