Команда президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа очікує, що російський президент Володимир Путін прийме пропозицію перемир’я до Великодня або, принаймні, до кінця квітня.
Такі терміни навряд чи є реалістичними, каже у коментарі Радіо Свобода старший науковий співробітник Hudson Institute Люк Коффі.
На думку дослідника, наразі факти свідчать про те, що Росія до цього не прагне.
«Я не вірю, що [припинення вогню] відбудеться до 20 квітня…Ми нібито домовилися про припинення вогню по об’єктах енергетичної інфраструктури, яке, схоже, порушується. Ми думали, що у нас є угода про припинення вогню в Чорному морі. А потім після цієї угоди Росія висунула всі ці попередні умови, які мають бути виконані», – каже Коффі.
Американський політолог про те, чи зупиниться війна на Великдень
No media source currently available
0:00 0:04:09
У заяві Кремля, оприлюдненій після підписання угоди про припинення вогню в Чорному морі 25 березня, Росія заявила, що дотримуватиметься угоди лише в тому випадку, якщо Захід частково скасує санкції, запроваджені після початку її повномасштабного вторгнення в Україну у 2022 році.
Ця вимога передбачає зняття обмежень на експорт добрив і страхових компаній, які його покривають, а також повторне підключення кількох російських банків до глобальної платіжної системи SWIFT.
На думку Люка Коффі, президент Росії може навмисно затягувати переговори про припинення вогню, але незрозуміло, скільки ще Трамп готовий не реагувати.
«Особисто я думаю, що президент Путін робить усе можливе, щоб стримувати президента Трампа, щоб затягнути це якомога довше», – каже Коффі.
Путін робить усе можливе, щоб стримувати президента Трампа, щоб затягнути це якомога довше
І додає: «Я думаю, що Росія затягне це до початку літа, до саміту НАТО, тому що [Путін] хоче, щоб це стало питанням під час саміту НАТО. Він хоче, щоб альянс виглядав розділеним і розколотим. А потім на тому ж тижні, коли відбудеться саміт НАТО, Путін скаже, що хоче зустрітися з президентом Трампом, щоб обговорити реальне припинення вогню. Таким чином може скластися божевільна ситуація, коли президент Трамп зустрічається з Путіним на тому ж тижні, що і саміт НАТО, що, на мою думку, буде катастрофою для альянсу».
Коффі вважає, що від переговорів США і Росії поки немає значних результатів. І додає: щоб говорити про певне досягнення угоди про перемир’я у Чорному морі, необхідно принаймні відкрити для торгівлі і судноплавства Миколаївський і Херсонський порти.
В інтерв’ю NBC Дональд Трамп заявив: якщо Росія виявиться нездатною укласти угоду про мир в Україні, США запровадять вторинні мита на всю нафту, що постачається з Росії. «Тож якщо ви купуєте нафту в Росії, ви не зможете мати справи зі Сполученими Штатами», – сказав Трамп, додавши, що розмір мит може сягати 25–50%.
За словами Трампа, таке рішення буде, якщо Росія впродовж місяця не погодиться на припинення вогню. Президент США при цьому знову заявив, що у нього «дуже добрі стосунки з Путіним» і що його гнів «дуже швидко зникне, якщо Путін зробить те, що потрібно».
Попри те, що Трамп відвів Путіну місяць на виконання його вимог, американський президент планує провести телефонну розмову із російським лідером вже цього тижня.
У Кремлі підготовку такої розмови поки що не підтверджували і слова Трампа не коментували.