Чи може бути допущений до роботи медичний працівник без щеплень

Чи може бути допущений до роботи медичний працівник без щеплень

Профілактика інфекційних хвороб, пов’язаних із наданням медичної допомоги серед медичних працівників, є невіддільною частиною профілактики інфекційних хвороб, пов’язаних із наданням медичної допомоги у закладах охорони здоров’я.

Першочерговими заходами у профілактиці хвороб є своєчасне проходження профілактичних медичних оглядів для виявлення ймовірних захворювань на ранніх стадіях та вакцинація проти інфекційних хвороб, роз’яснюють у Херсонському обласному центрі контролю та профілактики хвороб. 

Обов’язкові попередні (до прийняття на роботу) та періодичні профілактичні медичні огляди працівників закладів охорони здоров’я проводяться відповідно до наказу МОЗ від 23 липня 2002 року № 280 «Щодо організації проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб» із змінами згідно з Наказом МОЗ від 08 листопада 2023 року №1925. 

Зміни до наказу набрали чинності з 1 жовтня 2024 року.

До оновлених вимог до організації й проведення профілактичних медичних оглядів працівників деяких професій увійшов Перелік виробництв, професій, організацій, до роботи в яких не можуть бути допущені особи, яким не зроблено щеплення проти визначених інфекційних хвороб.

У Календарі профілактичних щеплень, затвердженому наказом МОЗ від 16 вересня 2011 року № 595, з 1 жовтня 2024 року з’явився також новий розділ із Переліком інфекційних хвороб та професій, виробництв, організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти визначених інфекційних хвороб, а саме: проти дифтерії та правця, зазначають фахівці.

«Відтепер, обов’язковою умовою допуску до роботи медичних працівників закладів охорони здоров’я, притулків для дітей; дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, санітарно-профілактичних закладів, установ та закладів системи соціального захисту населення є наявність щеплення від дифтерії та правця», – нагадали у Центрі контролю та профілактики хвороб.

У разі відсутності щеплень проти дифтерії та правця у працівника, такий працівник не допускатиметься до роботи. При відсутності у працівника даних щодо проведених щеплень проти дифтерії та правця працівникові пропонується пройти курс профілактичних щеплень, необхідний для створення базового імунітету проти певних інфекційних хвороб (первинний вакцинальний комплекс).

Відповідно до Календаря профілактичних щеплень усім дорослим незалежно від роду занять важливо отримати щеплення проти дифтерії, правця кожні 10 років, починаючи з 26 років (якщо даних про проведені щеплення нема, тоді вводиться первинний курс із трьох доз вакцини АДП-М з подальшою ревакцинацією кожні 10 років; мінімальний інтервал між 1-ю та 2-ю дозою – 1 місяць, мінімальний інтервал між 2-ю та 3-ю дозою – 6 місяців).

Також працівникам закладів охорони здоров’я, рекомендовано отримати профілактичні щеплення (рекомендовані щеплення) від:

  •  кашлюку — у випадку відсутності ревакцинації в дорослому віці рекомендована одна доза вакцини АаКДП-М (Бустрикс). Не можуть бути допущені медичні працівники з невизначеним або негативним вакцинальним статусом щодо кашлюку до роботи по догляду за пацієнтами з високим ризиком виникнення ускладнень кашлюку (діти до 12 місяців та вагітні в третьому триместрі вагітності).

  • гепатиту В — у випадку відсутності даних про щеплення медичні працівники повинні отримати три дози вакцини Енджерикс з мінімальним інтервалом 1 місяць.

  • від вітряної віспи – в разі негативного вакцинального статусу (відсутність або низький рівень IgG до varicella-zoster virus в крові), необхідно отримати щеплення працівникам, які мають високий ризик інфікування під час надання медичної допомоги. Рекомендовано щеплення двома дозами вакцини Варілрикс чи Варівакс з мінімальним інтервалом 1 місяць.

  • кору, епідпаротиту — у випадку відсутності достовірних даних про щеплення чи перенесені захворювання рекомендовано отримати дві дози КПК з мінімальним інтервалом 1 місяць.

  • краснухи — у випадку відсутності достовірних даних про щеплення чи перенесене захворювання рекомендована одна доза КПК.

  • поліомієліту — у випадку відсутності даних про щеплення – 3 дози інактивованої вакцини ІПВ .

Читайте також: Як і де вакцинуватися від дифтерії, правця та кашлюку

Джерело

Новости Крыма