«Частина контрнаступу». Навіщо в Криму показують Буданова, Зеленського та ЗСУ

Трансляція відеозвернення Володимира Зеленського у Криму. Колаж

 

Влада України звертається до жителів анексованого Криму в місцевих теле- та радіоефірах, що контролюються Росією. Кримчанам, лояльним до України, вони повідомляють про її швидке повернення на півострів, а прихильників російської війни попереджають про відповідальність. Це відбувається внаслідок зламу невідомих кримських телерадіомереж. Такі факти стають систематичними. Що відбувається у кримському ефірі та навіщо це робиться, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.

Навесні 2014 року російські сили захопили в Криму українські телерадіокомунікаційні системи та розпочали на них трансляцію російських телеканалів і радіостанцій, повністю витіснивши український ефір.

Вперше через роки у російських реаліях кримчани почули гімн України в ефірі російського державного «Радио Крым». Це сталося влітку минулого року – в розпал повномасштабного вторгнення Росії в Україну, коли невідомі зламали внутрішні системи радіостанції. Чим довше Росія воює проти України, тим частіше голоси військово-політичного керівництва України вриваються в російські ефіри.

«Кібербавовна»

Про кібератаку на кримське телебачення 4 червня повідомили у Державній прикордонній службі України.

«Кібербавовна у Криму. Декілька кабельних операторів у Криму відключають сигнал через те, що добрі люди хакнули ТБ-трансляції», – заявили у відомстві.

Про це також повідомило українське громадське мовлення «Суспільне», джерело якого розповіло, що по кабельному телебаченню в Сімферополі показували відеоролики про запланований контрнаступ ЗСУ.

Цей відеоролик у Міністерстві оборони оприлюднили 4 червня. У ньому українські військові жестом показують глядачам, щоб вони дотримувалися тиші, а на екрані з’являються написи: «Плани люблять тишу» та «Оголошення про початок не буде». Очевидно, йдеться про необхідність дотримання тиші в інформаційному просторі щодо планованого контрнаступу ЗСУ.

Інформацію про кібератаку на кримське телебачення 4 червня підтвердив радник російського глави Криму Сергія Аксьонова (за документами – Аксенов) Олег Крючков. Він запевнив, що роботу ефіру швидко відновили.

«Зламана трансляція низки кримських кабельних операторів. Йде відключення сигналу. Ефірне телебачення – всі мультиплекси – працюють у звичайному режимі», – стверджує радник.

«Чекайте, ми йдемо до вас»

Такі приклади відбуваються у Криму регулярно. На початку року в ефір місцевого телебачення «прорвалося» одне із щоденних вечірніх відеозвернень президента України Володимира Зеленського до українського народу. Його також могли бачити мешканці Бєлгородської області та Краснодарського краю Росії, повідомляли місцеві телеграм-канали.

Російська влада Криму назвала це «зламом, скоєним за підтримки США».

Схожа історія трапилася на російських радіостанціях «Спутник в Крыму» та «Вера». Замість запланованих у сітці мовлення програм у їхніх радіоефірах з’явився аудіозапис, озвучений голосом голови Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирила Буданова. У ньому анонсувалося повернення під контроль Києва всіх українських територій, захоплених Росією з 2014 року.

Радіоприймач. Ілюстраційне фото

«Україна повертає всі захоплені території. Донбас, Автономна Республіка Крим та весь південь України назавжди повернуться додому. Ми знайдемо кожного зрадника, де б вони не ховалися. Усіх їх буде ліквідовано. Всім патріотам – час діяти настав. Чекайте, ми йдемо до вас. Слава Україні!» – йдеться у цьому зверненні.

Російська влада тоді публічно не відреагувала на те, що сталося.

«Злам телеефірів показує слабкість російської влади»

Те, що відбувається у кримському теле- та радіоефірі – частина інформаційних спецоперацій, які є однією зі складових будь-яких воєн, каже голова правління громадської організації «Інститут інформаційної безпеки», ексзаступник міністра інформаційної політики України Артем Біденко.

Це робиться, щоб збити ворога з пантелику, залякати його, посіяти хаос Артем Біденко

«Інформаційні спецоперації, які ми спостерігаємо в окупованому Криму, є частиною контрнаступу ЗСУ. Вони відбуваються паралельно з накопиченням Україною зброї, військової сили та атаками на різних ділянках фронту. Це робиться, щоб збити ворога з пантелику, залякати його, посіяти хаос. Це те саме, що й Росія робить проти України. І, по суті, наша інформаційна армія займається віддзеркаленням активностей росіян», – повдіомив він Крим.Реалії.

Артем Біденко, голова правління громадської організації «Інститут інформаційної безпеки», ексзаступник міністра інформаційної політики України

Присутність у кримському теле- і радіоефірі України та її військово-політичного керівництва під час воєнних дій може показати місцевим жителям слабкість Росії, вважає Артем Біденко.

Вони починають панікувати, розпитувати про це одне в одного, розповсюджувати чутки. З такими людьми легше працювати Артем Біденко

«Якщо ми говоримо про злам російських телеканалів і трансляцію українських роликів, то це, насамперед, впливає на масову свідомість певних людей, які там живуть. Вони починають панікувати, розпитувати про це одне в одного, розповсюджувати чутки. З такими людьми легше працювати, тому що можна через них поширювати чутки, налаштовувати населення на боротьбу з Росією та робити інші дії. Все це загалом дозволяє показати слабкість російської влади та посилити внутрішнє протистояння, загострити страх чи бажання залишити цю територію», – каже голова правління «Інституту інформаційної безпеки».

«Все, що може викликати паніку в тилу ворога, корисно для перемоги»

Фахівець з інформаційної та кібербезпеки (Україна) Костянтин Корсун появу українських роликів в ефірі кримського телебачення називає логічним наслідком ефективної протидії російській військовій агресії з боку України.

Усе, що може викликати паніку в тилу ворога, є корисним для перемоги України Костянтин Корсун

«Спеціальні інформаційні операції здійснюють обидві сторони. Ефективність таких операцій залежить від багатьох факторів, у тому числі від якості захисту мереж телерадіокомпаній противника. У більшості випадків цей захист дуже слабкий, тому навіть фахівець середнього рівня може знайти вразливі місця. Але все, що може викликати паніку в тилу ворога, є корисним для перемоги України», – пояснив він Крим.Реалії.

Костянтин Корсун, фахівець з інформаційної та кібербезпеки (Україна)

Костянтин Корсун звертає увагу, що Україна має порівняно з Росією більш обмежені можливості для проведення таких інформаційних спецоперацій. Злам теле- та радіоефірів у Криму він відносить до успішних прикладів такої роботи.

Доказом успіху спецоперацій є проукраїнські ролики на кримському телебаченні Костянтин Корсун

«Ціна таких інформаційних спецоперацій залежить від вартості фахівців, яких ви здатні залучити для цього. У Росії її інформаційними спецопераціями понад 20 років займаються різні спецслужби, переважно ФСБ. У них є як штатні офіцери, компетентні в питаннях кіберзахисту та кібернападу, так і фахівці, яких залучають ззовні. Вони мають досвід та налагоджені системні процеси. По суті, це ціла діюча машина. Україна такої машини не має. Втім, з нашого боку такі спецоперації успішно проводяться, і доказом цього є проукраїнські ролики на кримському телебаченні», – зазначає експерт.

Влада України заявляє про намір деокупувати Крим під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Російська влада вважає Крим «невід’ємною частиною Росії» та обіцяє «належну відповідь» за «будь-які претензії» на неї.

Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксьонов стверджує, що на півострові сформовано оборону та фортифікацію, тому Україна не зможе його деокупувати.

Джерело

Новости Крыма