Церковне свято 28 березня 2023: кого шанують і заборони дня

Православне свято сьогодні — день пам’яті Нікандра Єгипетського, Олександра Сідського і мучеників Кесарійських.

Церковне свято 28 березня 2023 / depositphotos.com

28 березня православні вшановують пам’ять кількох святих — мучеників Нікандра Єгипетського, Олександра Сідського та Агапія і з ним 7-ми мучеників Кесарійських.

Церковне свято 28 березня — день пам’яті мучеників Кесарійських

Святі Агапій, Пуплій, Тимолай, Роміл, два Олександра і два Діонісія жили в ІІІ столітті, в Кесарії Палестинській та постраждали від гонінь проти християн при імператорі Діоклетіані. Якось під час одного з язичницьких свят вони відмовилися принести жертву ідолам, тому їх схопили, публічно почали катувати і стратили. Мученика Тимофія засудили на спалення, Агапій і Текла були віддані на розтерзання звірам. У цей час в натовпі перебували юнаки Пуплій, Тимолай, два Олександри, Діонісій і іподиякон Діаспольської церкви Роміл. Вони зв’язали собі руки і з’явилися до правителя Урвана, щоб публічно сповідати віру в Христа. Правитель пробував умовити їх відмовитися від свого рішення — аж надто молоді ті були, але даремно. Всіх кинули в темницю, де вже знаходилися двоє християн — Агапій і Діонісій. Незабаром усіх стратили.

Церковне свято 28 березня — день пам’яті Нікандра Єгипетського

Нікандр народився в 284 році, в Єгипті. Сам він був лікарем, але допомагав християнам за часів релігійних гонінь імператора Діоклетіана. Імператор відрізнявся затятою ненавистю до християнства і руйнував всі християнські храми. Всіх християн кидали в темницю, а після їм загрожувала смертна кара.

Нікандр відвідував ув’язнених християн, приносив їм їжу і безкоштовно лікував, а якщо було потрібно, то і ховав. Якось він спробував непомітно вночі поховати мучеників, яких кинули на розтерзання звірам. Наступного дня Нікандра схопили і почали жорстоко катувати. Але він не зрікся віри і загинув у 302 році.

Церковне свято 28 березня — день пам’яті Олександра Сідського Памфілійського

Олександр жив в Сіді, в III столітті, за часів гоніння християн імператором Авреліаном і також постраждав за Христа. Олександра схопили, його допитав правитель Антонін й засудив до катувань. Коли святий мужньо переніс всі муки, його стратили. У той же момент сталося несподіване: як тільки правитель зійшов з суддівського місця, то почав битися в конвульсіях і помер.

Прикмети на 28 березняПрикмети на 28 березня / фото Pixabay

За прикметами цього дня судили про погоду:

  • голосно цвірінькають горобці — погода буде сонячною і теплою;
  • якщо чайки вже прилетіли — весна буде теплою;
  • якщо в цей день яскравий захід — увесь тиждень дощитиме.

Народне свято 28 березня 2023 року носить назву Олександрів день, Нікандрів день..

Що можна робити 28 березня

У цей день наші предки особливо шанували ліс і його мешканців — дякували за його прихильність і дари. Тільки робили вони це, не відвідуючи лісу.

Що сьогодні не можна робити 

Головна заборона цього дня — йти в ліс. Вважалося, що там можна запросто заблукати — Лісовик буде водити, або зустріти хижака. У цей час починалися «вовчі весілля», і вовки були особливо агресивними. Не можна сьогодні кричати на собак — втратиш вірного друга. Також не радили мити голову — це до розлуки з близькою людиною. При виході з дому потрібно обов’язково приколоти шпильку, щоб не отримати пристріт.

Джерело

Новости Крыма