Церковне свято 26 квітня: що не варто робити у Фомину середу

Яке православне свято сьогодні за календарем, про що просять святих і заборони дня.

Церковне свято 26 квітня / pixabay.com

26 квітня православні віруючі згадують священномученика Артемона і святу Фомаїду. Також сьогодні — Фомина середа, або Громнична. Що не можна робити 26 квітня, традиції і прикмети дня — в матеріалі УНІАН.

Народне свято 26 квітня 2023 називається Фомаїда Медуниця.

Церковне свято 26 квітня — день пам’яті священномученика Артемона Лаодикійського

Артемон жив у ІІІ столітті в Лаодикії (Мала Азія). Він народився в християнській родині і з малих років служив у храмі. 

За часів імператора Діоклетіана почалися гоніння християн — Артемон тоді був уже священиком в похилому віці. Зі святителем Сисинієм вони заспокоювали свою паству і переконували залишатися у вірі, незважаючи ні на що. 

До храму Артемона відправили загін воїнів на чолі з Патрикієм. Той раптово захворів і закликав святителя Сисинія допомогти йому — нібито воїн увірував в Христа і тепер потребує його молитов. Сисиній дійсно відмолив Патрикія, а той різко змінив свої переконання. Старця Артемона схопили і примусили принести жертву в капищі Асклепія, наповненому отруйними зміями. Артемон увійшов, помолився, і змії загинули. Жерці, свідки цього, негайно увірували в Христа. Святий Артемон зробив ще багато чудес, але язичники все одно стратили його.

Церковне свято 26 квітня — день пам’яті святої Фомаїди Олександрійської

Фомаїда народилася в V столітті в місті Олександрії. Виросла в християнській родині. У 15 років її видали заміж, і вона перехала в будинок до батьків чоловіка.

Травневі свята 2023: скільки днів офіційно відпочиваємо Православний календар на травень 2023: що і коли відзначаємо Свята та вихідні у травні 2023: що відзначаємо і скільки відпочиваємо

Одного разу вночі чоловік Фомаїди вирушив на риболовлю. А її свекор в цей час став домагатися невістку. Але коли отримав відмову, то схопив меч і вбив дівчину. В ту ж мить він осліп.

До могили Фомаїди в Октодекадському монастирі приходили помолитися ченці, щоб позбутися пристрастей. Пізніше мощі мучениці перенесли до Константинополя. 

Церковне свято 26 квітня — Фомина середа

Четвертий день на Радоницькому, або Фоминому тижні називається Фомина середа. У цей день також прийнято поминати померлих родичів. У церквах проводяться панахиди, відвідують кладовища. 

Прикмети 26 квітняНародні прикмети 26 квітня / фото Pixabay

За прикметами дня судили про врожай і погоду:

  • якщо дуб вже розпустився — буде спекотне літо;
  • зозуля голосно співає — встановиться тепла погода;
  • зоряна ніч у цей день — рік буде врожайним.

26 квітня збирали медунку — рослину, з якої готували відвар від кашлю, застуди та запалення легенів.

Що сьогодні не можна робити 

У народі цей день також називали Громнична середа, Лиса і Тиха середа. Вважалося, що працювати на городі та в полі, щось сіяти або садити сьогодні безглуздо, нічого не зійде — буде «лисим». Також в цей день вважається великим гріхом погано ставитися до жінок і навіть сперечатися з ними. Не радять сьогодні збиратися в дорогу і робити великі покупки — і поїздку, і придбання краще відкласти на інший день. 

Що можна робити 24 квітня

У Фомину середу продовжують поминати померлих — можна піти в храм, помолитися, сходити на цвинтар.

Святу Фомаїду в цей день просили позбавити від пристрастей. Традиційно 24 квітня готували салат зі свіжим щавлем. Сьогодні добре побути на природі або піти на прогулянку в парк. 

Джерело

Новости Крыма