Церковне свято 23 квітня: що не можна робити на Антипасху

Яке православне свято сьогодні за календарем і що належить робити в цей день.

Церковне свято 23 квітня / pixabay.com

23 квітня церква вшановує пам’ять святого мученика Терентія і його 40 воїнів. Також сьогодні — Фомина неділя, або Антипасха. Розповідаємо про традиції дня і що не можна робити 23 квітня.

Церковне свято 23 квітня — день пам’яті святого Терентія

Терентій жив в середині III століття в Карфагені. У нього була дружина з 40 християн. Під час гонінь при імператорі Декії вони постраждали за християнську віру — відмовилися принести жертву язичницьким ідолам і потрапили в немилість правителя Фортунатіана.

Радониця 2023: що можна і не можна робити в батьківський вівторок Червона гірка 2023: що за свято, як відзначається і що не можна робити Проводи 2023: коли почнуться в Україні та як правильно поминати близьких

Терентія і трьох його друзів кинули в темницю, а інших почали катувати, а потім повели на капище в очікуванні того, що воїни здадуться. Але ті почали молитися і просити Бога зруйнувати капище. У туж мить ідоли, стіни і дах розвалилися. За це мучеників стратили. Терентія і його друзів морили голодом — проте до них з’явився ангел і нагодував. Тоді всіх мучеників стратили. 

Народне свято 23 квітня 2023 називається Терентієв день.

Церковне свято 23 квітня — Фомина неділя, Антипасха

У першу неділю після Великодня святкують Антипасху, або Фомину неділю. 

Цей день назвали на честь одного з апостолів Ісуса, який засумнівався у воскресінні Вчителя. Коли воскреслий Ісус з’явився учням, Фоми не було, і він не повірив розповідям про воскресіння — поки сам особисто не побачить рани від цвяхів на тілі Христа. І коли на восьмий день після Великодня апостоли зібралися в будинку у Фоми, то їм знову з’явився Господь і запропонував Фомі переконатися в наявності ран на тілі. Після цього Фома увірував. Звідси і пішов вираз — «Фома невіруючий». 

Антипасха в перекладі з грецької — «замість Пасхи». У цей день в храмах проходить хресний хід і окроплюють святою водою.

В народі це свято називається Червона Гірка.

Прикмети на 23 квітняНародні прикмети 23 квітня / pixabay.com

Прикмети цього дня говорили про погоду і врожай:

  • багато птахів на деревах — буде спекотне і сонячне літо;
  • якщо дощ в цей день — влітку посуха буде;
  • сильний вітер — до неврожаю;
  • спокійна ніч і тихий вечір — літо буде спекотним і без дощів;
  • у домі з’явилися маленькі павуки — до потепління.

23 квітня спостерігали за сходом сонця — якщо воно було в серпанку або мареві, то вважалося, що рік буде хлібородним. 

Що сьогодні не можна робити 

Цього дня не можна лаятися, скандалити і конфліктувати. Сьогодні потрібно відкласти важку роботу, прибирання і рукоділля, також не радять користуватися гострими предметами — ножицями і сокирою. Не можна в Фомину неділю відмовляти в допомозі. 

Що можна робити 23 квітня

У цей день можна піти до церкви, помолитися за померлих, сходити на цвинтар, подати милостиню. Існує традиція вмитися вранці святою водою — її заздалегідь залишали на ніч перед образами.

На Антипасху молодь влаштовувала гуляння — знімалася заборона на вінчання і весілля, тому хлопці і дівчата наглядали пару собі. Вважалося, що, якщо в цей день до будинку прийде бродяча тварина, її потрібно залишити у себе або прилаштувати.

Джерело

Новости Крыма