Церковне свято 21 квітня: традиції та заборони Прощеної п’ятниці

Яке православне свято в календарі й у кого сьогодні потрібно попросити пробачення.

Церковне свято 21 квітня: традиції та заборони Прощеної п'ятниціЦерковне свято 21 квітня / pixabay.com

21 квітня церква вшановує святого Іродіона та інших апостолів від 70-ти, обраних Ісусом. Також сьогодні — день пам’яті ікони Божої Матері «Живоносне Джерело» і Світла п’ятниця, яку ще називають Прощена. УНІАН розповідає, що потрібно та що не можна робити 21 квітня.

Церковне свято 21 квітня — святого Іродіона і апостолів від 70-ти

Святий Іродіон жив в I столітті. Він був одним із 70 апостолів, яких Ісус Христос обрав для проповідування. Іродіон також був родичем апостола Павла і часто супроводжував його в подорожах. Коли на Балканському півострові з’явилося християнство, апостоли Петро і Павло поставили Іродіона єпископом міста Патари (зараз це територія Туреччини).

Церковне свято 21 квітня: традиції та заборони Прощеної п'ятниці Радониця 2023: що можна і не можна робити в батьківський вівторокЦерковне свято 21 квітня: традиції та заборони Прощеної п'ятниці Червона гірка 2023: що за свято, як відзначається і що не можна робитиЦерковне свято 21 квітня: традиції та заборони Прощеної п'ятниці Проводи 2023: коли почнуться в Україні та як правильно поминати близьких

Апостол проповідував Слово Боже і навернув до християнства багатьох іудеїв і греків-язичників. Незадоволені цим інші іудеї і язичники напали на святого Іродіона, побили його і вдарили ножем. Але апостол залишився неушкодженим і продовжив подорожувати з апостолом Петром. При імператорі Нероні Петра розіп’яли, тоді ж стратили й Іродіона. 

Народне свято 21 квітня 2023 називається Родіон-льодолом.

Церковне свято 21 квітня — день пам’яті ікони Божої Матері Живоносне Джерело

У Світлу п’ятницю шанується чудотворна ікона Божої Матері «Живоносне Джерело». На іконі зображено зцілення сліпого мандрівника. 

За переказами, в V столітті в одному з гаїв воїн на ім’я Лев зустрів незрячого подорожнього — той попросив води. Воїн ніяк не міг знайти джерело, і раптом почув голос Пресвятої Діви — він привів його до водойми. Богоматір веліла взяти баговиння з джерела і прикласти до очей сліпого. Сталося диво — мандрівник прозрів. 

Через багато років цей воїн став імператором і наказав очистити водойму і побудувати поруч храм. Він стоїть там і зараз — в одному із районів Стамбула, в Туреччині.

Церковне свято 21 квітня — Світла п’ятниця 

На п’ятий день після Великодня відзначають Світлу п’ятницю. У цей день, як і інші на Світлій седмиці (тижні), намагаються більше приділити часу рідним і моляться про їхнє здоров’я. За традицією після літургії в Світлу п’ятницю в храмах освячують воду, або здійснюють хресний хід до водойми. Освяченою водою окроплюють віруючих, поливають город і сад, щоб земля принесла багатий урожай.

У народі Світлу п’ятницю називають Прощеною — вважається, що сьогодні потрібно очистити душу і попросити вибачення у тих, з ким був у сварці.

Прикмети на 21 квітняЦерковне свято 21 квітня: традиції та заборони Прощеної п'ятниціПрикмети 21 квітня / pixabay.com

За прикметами дня судили про погоду влітку і врожай:

  • якщо сьогодні ясний і світлий день — літо буде спекотне і врожайне;
  • похмуро і туманно — до дощового сезону;
  • дощ в цей день — чекайте на хороший урожай зерна;
  • теплий вечір і тиха ніч — до жаркого сухого літа.

Згідно з прикметами, якщо сьогодні вмитися холодною водою, довше будеш молодим і красивим.  

Що сьогодні не можна робити 

У Світлу п’ятницю не можна сумувати, думати про погане, сваритися. Не слід займатися важкою роботою і ремонтом — краще відкласти на наступний тиждень.

Не можна переїдати і напиватися. Заборонено на Світлій седмиці поминати померлих. Не радять в цей день одружуватися — шлюб буде невдалим, а також брати і давати гроші в борг.

Що можна робити 21 квітня

Сьогодні можна помолитися, зібратися в колі сім’ї. Потрібно помиритися з тими, з ким були в сварці — згідно з повір’ям, мир, укладений в Світлу п’ятницю, триватиме довго. У цей день просили вибачення один у одного, а також теща і тесть — у зятя, а зять — у них.

Сьогодні потрібно допомогти тим, хто потребує і подати милостиню.

Джерело

Новости Крыма