Церковне свято 18 квітня: що не можна робити у Світлий вівторок

Яке православне свято сьогодні в календарі й що забороняють робити після Великодня.

Церковне свято 18 квітня / pixabay.com

18 квітня церква вшановує святих мучеників Феодула і Агафопода. Також сьогодні триває Світла седмиця — цей день називається Світлий вівторок. Яких традицій потрібно дотримуватися і що не можна робити 18 квітня — в матеріалі УНІАН.

Народне свято 18 квітня 2023 називається Федулів день, Федул Вітряник.

Церковне свято 18 квітня — день пам’яті мучеників Феодула і Агафопода

Феодул і Агафопод жили в III-IV століттях в Фессалоніках і були християнами. Агафопод був дияконом в похилих літах, а Феодул — юним читцем, і обидва були проповідниками. Якось Феодулу приснився невідомий, який дав йому якийсь предмет. Прокинувшись, юнак знайшов у руці великий перстень із зображенням хреста. З його допомогою він став зцілювати хворих, а язичників навертати в християнство.

Православний календар на квітень 2023: що відзначаємо та коли Іменини у квітні 2023: хто і коли святкує свої дні ангела Молитви за воїнів України: як молитися про благословення та захист військових

Коли почалися гоніння на християн, Агафопода і Феодула судили і змушували відректися від віри. Ті відмовилися, їх спочатку вирішили стратити, але потім кинули в темницю. Там святі побачили сон: ніби під час корабельної аварії їх викинуло хвилею на берег в сяючому вбранні. Агафоподу і Феоподу прив’язали каміння і кинули в море. Святі загинули, але їх викинуло на берег без пут і в світлих шатах.

Церковне свято 18 квітня — Світлий вівторок

У вівторок після Великодня настає Світлий вівторок. За традицією в цей день, як і в Світлий понеділок, після служби в храмі відбувається хресний хід і окроплюють віруючих святою водою. Царські врата в церкві також залишаються відчиненими: вони символізують, що рай відкритий для всіх.

Світлий вівторок також називають Купальниця або Купальщиця. У цей день продовжують дотримуватися звичаю обливати водою один одного, щоб змити всі гріхи та образи. Водою окропляли худобу і домашніх тварин, щоб запобігти хворобам.

Прикмети на 18 квітняНародні прикмети 18 квітня / depositphotos.com

За прикметами дня судили про погоду і яким буде літо:

  • птахи в’ють гнізда на сонячній стороні — буде непогоже літо;
  • якщо сьогодні теплий сухий день — до спекотного літа, якщо похмурий — до дощового;
  • почалися сильні дощі — до багатого врожаю;
  • якщо ластівки ще не прилетіли — буде холодно;
  • багато соку в березі — літо виявиться дощовим.

Вважалося, що з цього дня на зміну холодним вітрам приходять теплі. 

Що сьогодні не можна робити

У цей день забороняється працювати — фізичну працю потрібно відкласти на наступний тиждень. У Світлий вівторок не дозволяється постити, навіть перед причастям потрібно з’їсти щось. Не можна лаятися, сумувати і думати про погане. У цей день, як і всю Світлу седмицю, не проводять вінчання і не можна поминати померлих.

Що можна робити 18 квітня

У Світлий вівторок традиційно ходять в гості й запрошують гостей. Обов’язково в цей день потрібно допомогти тим, хто потребує — робити це слід від щирого серця. Сьогодні можна хрестити дітей.

Цього дня існувала традиція йти на свій город або поле, привітати їх з Великоднем, попросити хорошого врожаю і закопати великоднє яйце. Сьогодні потрібно відкрити навстіж вікна й провітрити оселю — щоб протягом винесло з дому всі хвороби.

Джерело

Новости Крыма