Церковне свято 17 квітня: традиції та заборони Світлого понеділка

Що потрібно робити і про що молитися в православне свято сьогодні.

Церковне свято 17 квітня / pixabay.com

17 квітня церква вшановує пам’ять чудотворної ікони Геронтисса, а також преподобного Йосипа Піснописця. Також сьогодні — Світлий понеділок. Про традиції та прикмети дня і що сьогодні не можна робити — в матеріалі УНІАН.

Народне свято 17 квітня 2023 називається Йосип Піснеспівець, Вільхові оглядини.

Церковне свято 17 квітня — день пам’яті ікони Геронтисса

Ікона «Стариця» або «Геронтисса» знаходиться на Афоні в Греції й вважається чудотворною. Згідно з давнім переказом, перше диво сталося під час будівництва монастиря на Афоні: кілька ночей поспіль з місця, де йшло будівництво, пропадала ікона й робочі інструменти — їх знаходили недалеко, але в іншому місці. Зрештою стало ясно, що Пресвята Володарка хоче, щоб монастир побудували там, де вона підказує. Так і вчинили.

Друге диво сталося в самому монастирі: старець-ігумен перед смертю попросив священика причастити його, але той не сильно поспішав. Тоді від чудотворної ікони у вівтарі почувся голос — він велів священику негайно виконати прохання. Після цього випадку ікону вважають покровителькою старих, і вона отримала назву «Геронтісса».

Від образу відбувалося і багато інших чудес: вона виліковувала від різних хвороб, в тому числі й дуже важких, зцілювала від безпліддя, допомагала при пологах.

Церковне свято 17 квітня — преподобного Йосипа Піснописця

Преподобний Йосип Піснописець народився на Сицилії, в I столітті. У 15 років він пішов у монастир і став пресвітером, а після поїхав до Константинополя, де зі святим Григорієм Декаполітом боровся з єрессю і проповідував іконошанування. Пізніше Йосипа відправили до Папи Римського — просити про допомогу в боротьбі проти єретиків, але Піснописця по дорозі викрали і кинули до в’язниці на Криті.

Православний календар на квітень 2023: що відзначаємо та коли Травневі свята 2023: скільки днів офіційно відпочиваємо Свята та вихідні у квітні 2023: коли будуть і скільки відпочиваємо

Через 6 років він був чудесним чином звільнений, побудував церкву в ім’я святителя Миколая і заснував монастир, а пізніше звів храм в ім’я апостола Варфоломія. Маючи поетичний талант, Йосип написав канон апостолу Варфоломію, а згодом понад 300 церковних гімнів — більше ніж будь-хто з піснеспівів.

Церковне свято 17 квітня — Світлий понеділок

У православних після Великодня починається Світла Седмиця. Кожен день тижня має свою назву і традиції. Сьогодні — Світлий понеділок, ще його називають Поливаний понеділок.

За церковними традиціями під час Великоднього тижня після церковної служби влаштовують хресні ходи і окроплюють віруючих святою водою.

Прикмети на 17 квітняНародні прикмети сьогодні / pixabay.com

За прикметами дня судили про погоду і яким буде літо:

  • якщо день сонячний і ясний — і літо таким буде;
  • дощ з самого ранку — чекай на дощове літо;
  • на деревах кора потріскалася — очікується гарна погода;
  • птахи повернулися з теплих країн, але не співають — будуть морози.

Також в цей день звертали увагу на вільху: якщо на ній розпустилися листочки раніше, ніж у берези — влітку буде багато дощів. 

Що сьогодні не можна робити

У Світлий понеділок не можна сумувати і думати про погане. Заборонено заздрити, бажати зла, лаятися. У цей день не можна об’їдатися і вживати без міри алкоголь. Не проходять сьогодні вінчання.

Що можна робити 17 квітня

Зазвичай цей день присвячували молитві, можна відвідати службу в храмі. Сьогодні потрібно відпустити всі образи і попросити вибачення У інших. У Світлий понеділок прийнято обмінюватися крашанками, пригощати близьких пасками. У народі в Поливаний понеділок дівчат обливали водою — щоб вони були красивими і здоровими.

Джерело

Новости Крыма