Церковне свято 16 липня: у жодному разі не робіть цього

Яке завтра свято відзначають православні та головні заборони дня.

Церковне свято 16 липня / depositphotos.com

16 липня в православній церкві згадують патріарха Константинопольського Анатолія і святих мучеників Мокія і Марка. У народі цей день прозвали Маків. Про традиції на церковне свято, що не можна робити і народні прикмети дня — в матеріалі.

16 липня 2023 — яке завтра церковне свято і дата за новим стилем

Анатолій жив в IV столітті, родом був з Олександрії з поважної сім’ї. Своє життя він присвятив служінню в церкві — отець Кирило Олександрійський висвятив його в диякони. У 449 році Анатолій взяв участь у соборі в Ефесі, де був скинутий патріарх Константинопольський Флавіан. Нового було вирішено вибрати з священнослужителів за межами столиці. Вибір припав на Анатолія.

Новий патріарх Константинопольський в 451 році брав участь у Халкідонському соборі, а в 458 році був головою на Помісному Соборі в Константинополі. Все життя він вірно служив християнству, зводив нові православні храми і сприяв перенесенню в Константинополь мощей християнських мучеників. Патріарх Анатолій особисто вінчав на царство нового імператора Візантійської імперії Льва I Макеллу — це було вперше в історії. Помер патріарх у 458 році в Константинополі.

***

Мокій і Марк жили в Римській імперії в III-IV століттях. 

Святий Марк був апостолом і супутником святого Петра і зіграв важливу роль у поширенні християнства. Також Марк — один з чотирьох євангелістів і автор Євангелія від Марка в Новому Завіті. Особливо шанують його у Коптській Православній Церкві — Марк вважається засновником Олександрійського собору і першим патріархом Коптської Церкви (християнської церкви Єгипту).

Мокій також був християнином і, як і Марк, потрапив потрапив під релігійні гоніння. Їх схопили і намагалися змусити відректися від християнства, але не змогли. Тоді Мокія і Марка засудили до страти.

Народні прикмети на 16 липнянародні прикмети на 16 липня Народні прикмети на 16 липня / depositphotos.com

За прикметами дня судили про погоду найближчим часом:

  • зграї комарів і мошок скрізь — найближчий тиждень буде стояти спека;
  • павуки плетуть павутину — до гарної погоди;
  • вода в колодязях спадає — до спеки.

У народі день називається Мокій і Марк, Стожари або Маків день — в цей час збирали мак. Якщо в маковій голівці було багато зерен — рік буде врожайним. Стожари називають по імені скупчення Плеяд в сузір’ї Тельця. За ними спостерігали мисливці: якщо добре видно на небі — можна йти на полювання, якщо ні — то не варто.

16 липня — що сьогодні не можна робити

Заборони цього дня такі:

  • не можна лаятися, сваритися, злословити;
  • не слід відмовляти в допомозі й милостині — до фінансових втрат;
  • не можна базікати даремно;
  • не слід давати гроші в борг — це призведе до сварки.

16 липня не слід починати робити щось нове і важливе — всі плани рухнуть як картковий будиночок, а у справах чекає невдача.

Що можна робити 16 липня

Наші предки в цей день йшли вранці до церкви — молилися святим і святили зерна маку. Освячений мак зберігали вдома — вважалося, що він захищає від нечисті і привертає в дім добробут.

Джерело

Новости Крыма