Нова верховна представниця Євросоюзу із закордонних справ та політики безпеки Кая Каллас заявляє, що нещодавні рішення та кроки «Грузинської мрії» матимуть «прямі наслідки з боку Євросоюзу».
Про це вона написала у соцмережі Х.
«Ми засуджуємо насильство проти протестувальників і засмучені сигналами правлячої партії про те, що вони не продовжують шлях Грузії до ЄС і що країна перебуває на шляху демократичного відступу», – написала вона у соцмережі X першого грудня.
Через деякий час після публікації Єврокомісія поширила спільну заяву Кайї Каллас та комісара з розширення Марти Кос, в якій висловлюється жаль у зв’язку з рішенням «Грузинської мрії» не продовжувати переговори про вступ до ЄС та відмовитися від фінансової підтримки ЄС до 2028 року.
«Ми наголошуємо, що ця заява знаменує собою відхід від політики всіх попередніх грузинських урядів та європейських устремлінь переважної більшості грузинського народу, закріплених у Конституції Грузії. Ми нагадуємо, що дії грузинської влади та відступ від демократичних принципів призвели до фактичної зупинки процесу вступу до ЄС вже в червні цього року, і що фінансову допомогу від ЄС, безпосередньо призначену для грузинської влади, наразі призупинено».
Європейські політики також коментують протест, який спалахнув по всій Грузії після ухваленого партією влади рішення, а також силові розгони протестувальників:
«Грузинська влада має поважати право на свободу зборів та свободу вираження поглядів і утримуватися від застосування сили проти мирних демонстрантів, політиків та представників ЗМІ. Усі акти насильства мають бути розслідувані, а винних притягнуто до відповідальності. ЄС знову висловлює серйозне занепокоєння у зв’язку з продовженням відкату країни від демократії, включаючи порушення, що мали місце в ході підготовки та проведення нещодавніх парламентських виборів. У цьому контексті ЄС з нетерпінням очікує підсумкового звіту БДІПЛ ОБСЄ та його рекомендацій», — йдеться у заяві.
Нагадаємо, протести розпочалися у Тбілісі та містах Грузії 28 листопада після того, як уряд «Грузинської мрії» вирішив відмовитися від процесу переговорів із Євросоюзом про членство до кінця 2028 року, а також відмовитися від бюджетних грантів ЄС до того моменту. Попри це у «Грузинській мрії» продовжують стверджувати, що їхньою метою залишається вступ Грузії до Євросоюзу до 2030 року.
Протестувальники звинувачують уряд у зупинці процесу євроінтеграції та вимагають нових парламентських виборів.
Читайте також: Грузинський євромайдан: чому люди вийшли на вулиці