Бої біля Козачих Лагерів: кримський аспект

Клятву на вірність українському народові спецназівці ЗСУ завершують гаслом князя Святослава Хороброго «Іду на Ви!», яка стало девізом українських ССО. Ілюстраційне фото

 

Українські та закордонні медіа на різних експертних рівнях продовжують обговорювати нещодавній вдалий рейд розвідувальної групи ЗСУ на лівому березі Дніпра у районі села Козачі Лагері Херсонської області. Туди вона переправилася через Дніпро на швидкохідних катерах і, за різними повідомленнями, у результаті знищила та полонила бійців розвідгрупи російської армії.

Після аналізу низки українських і російських джерел у телеграмі вимальовується така картина. Спочатку, 8 серпня, українські військові раптовим ударом відтіснили з берегових позицій російський батальйон і просунулися вглиб окупованої території на 800 метрів. А потім влаштували засідку розвідгрупі росіян на чолі з командиром їхнього 1822-го батальйону (із Самарського полку) майором Томовим (ім’я встановити не вдалося). За деякими даними, поки офіційно не підтвердженими українським Генштабом, тоді загинули і потрапили в полон 25 військовослужбовців зі складу розвідгрупи росіян, у тому числі 3 офіцери. Російські офіційні джерела також не повідомляли про це.

Спецназівці Служби безпеки України. Ілюстраційне фото

Сам факт зіткнення в Козачих Лагерях у своєму звіті за 8 серпня підтвердили й експерти американського Інституту вивчення війни (ISW). За їхньою інформацією, сили ЗСУ висадилися на лівому березі на кількох катерах. Очільник російської окупаційної адміністрації Херсонської області Володимир Сальдо спробував применшити інформацію про український десант і заявив, що вогнем артилерії росіяни відбили атаку українських катерів, а «ЗСУ поблизу Козачих Лагерів немає». Проте більшість відомих російських військових блогерів стверджували, що бійці ЗСУ зробили «тактичний сюрприз» і висадилися на східному березі до початку стрілецьких боїв.

«Сальдо, ймовірно, цілеспрямовано намагався спростувати заяви про українську присутність у цьому районі, щоб уникнути паніки у російському інформаційному просторі. Гарячі точки в доступних даних NASA Fire Information for Resource Management System за останні 24 години в цьому районі підтверджують, що там велися значні бойові дії, яким, ймовірно, передував або супроводжувався артилерійський вогонь», – зазначили аналітики ISW.

Водночас російське «РИА «Новости» повідомило, що у згаданому селі немає українських військових, там також не чути стрілянини. Військовослужбовці російського угруповання військ «Днепр» знищили два катери ЗСУ під час спроби висадити десант на лівому березі Дніпра біля села Козачі Лагері в Херсонській області, стверджували журналісти російського державного агентства з посиланням на призначеного Кремлем тво губернатора окупованої частини Херсонської області Володимира Сальдо.

Стелла на в'їзді в село Козачі Лагері Херсонської області

Заяви Сальдо, інформацію російських ЗМІ та прокремлівських блогерів спростував у своєму телеграм-каналі «Тринадцатый» російський військовий блогер Єгор Гузенко. Він – колишній військовий розвідник, воював на боці російських проксісил на Донбасі у 2015 році (його фото у військовій формі та з автоматом розміщено на сторінці «Тринадцатого»). Гузенко деталізував результати рейду української розвідгрупи. Зокрема, він стверджує, що групі вдалося не лише влаштувати результативну засідку російській розвідгрупі майора Томова, якого він нібито знав особисто, а й зачистити СП (спостережні пункти) росіян, прихопити як трофеї їхню зброю, радіостанції, телефони з важливою інформацією, боєприпаси та інші цінні речі. При цьому Гузенко звинуватив своїх російських колег у відвертій брехні та послужливості перед владою і закликав керівництво 22-го армійського корпусу ЗС РФ доповісти «незручну правду нагору». Але тут же засумнівався, що «місцеві царі» це зроблять, бо «вчепилися в крісла мертвою хваткою і бояться зайвий раз зізнатися у своїх невдачах».

Автору не вдалося точно визначити російський підрозділ, який потрапив в українську засідку, але село Козачі Лагері, як і практично вся частина Херсонської області, що залишається в окупації, входить до зони відповідальності 22-го армійського корпусу (АК) РФ. І за логікою речей, ліквідація розвідгрупи майора Томова – явний прокол штабу, зокрема, розвідвідділу, 22-го армійського корпусу. Цей корпус зі штабом у Сімферополі (у 7-му військовому містечку на вулиці Калініна) становить основу берегових військ Чорноморського флоту Росії.

Територія розташування 8-го окремого артилерійського полку (в/ч 87714) Чорноморського флоту Росії. Сімферополь, 2019 рік

До його складу входять 126-а окрема бригада берегової оборони та 8-й окремий артилерійський полк (село Перевальне Сімферопольського району), 127-а окрема розвідувальна бригада (Севастополь), 1096-й окремий зенітний ракетний полк та 4-й окремий полк РХБЗ, (Севастополь) й інші дрібніші частини.

126-а, 127-а бригади та 8-й артполк ЧФ РФ з першого дня повномасштабного вторгнення в Україну активно задіяні у бойових діях на території Херсонської області. Нині їхні підрозділи разом із зведеними підрозділами 810-ї окремої бригади морської піхоти ЧФ РФ, Новоросійської 7-ї десантно-штурмової дивізії та іншими у складі угруповання «Днепр» займають перші лінії оборони на лівому березі Дніпра та по всьому Таврійсько-Кримському напрямку. І з минулого року продовжують зазнавати втрат особового складу та техніки.

Торік у липні після влучання ракет HIMARS в один зі штабів у Херсонській області було ліквідовано другу за значущістю особу в керівництві 22-го армійського корпусу ЗС РФ – його начальника штабу генерал-майора Артема Насбуліна (у Міноборони РФ це тоді не підтвердили).

Джерело

Новости Крыма